Ein betre reisekvardag med nye tog nærmar seg
10.6.2025 16:17:40 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
Det første av dei nye lokaltoga som frå neste år skal inn i trafikken i hovudstadsområdet, er no på plass i Oslo – klar for testing. Dei komande åra kan dei reisande i Noreg også glede seg over nye region- og langdistansetog. Så langt er det kjøpt 72 nye tog som skal setjast i trafikk dei nermaste åra.

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård deltok i dag på ei markering på Grorud, der Norske tog AS og den franske togprodusenten Alstom presenterte det første av i alt 36 lokaltog som etter planen gradvis skal inn i trafikk frå juni neste år på lokaltogstrekningane Lillestrøm-Spikkestad og Ski-Stabekk.
– Med stadig fleire passasjerar og hyppigare avgangsfrekvens om nokre år er det nødvendig med nye lokaltog i Oslo. I tillegg er mange av dagens lokaltog i hovudstaden blant dei eldste vi har her i landet, og det oppstår oftare feil på gamle enn på nye tog. Etter kvart som dei nye, flotte lokatoga kjem i trafikk frå neste år, er målet sjølsagt at pendlarar skal få ein meir føreseieleg reisekvardag, seier samferdselsminister Nygård.
I tillegg til å vere meir driftssikre kjem dei nye toga til å ha betre mobildekning og plass til fleire reisande om bord enn dei gamle lokaltoga. Dei nye skal også vere tilgjengelege for alle, det vil seie brukarvenlege for passasjerar uavhengig av om dei sit i rullestol eller har med barnevogn.
19 nye regiontog på Østlandet
Den franske togprodusenten Alstom skal også levere nye tog til regiontoglinjene i Noreg, og førebels er det kjøpt 19 tog. Desse skal gradvis setjast i trafikk frå 2027, og erstatte gamle tog.
Nye langistansetog
Norske tog AS har avtale med den sveitsiske togprodusenten Stadler om levering av 17 nye fjern- og nattog til langistanserutene mellom Oslo og Bergen, Stavanger og Trondheim, og mellom Trondheim og Bodø. Planen er at toga skal setjast i trafikk i perioden 2028-2030.
Viktig del av jernbanesatinga
– Dei nye lokal-, region- og fjerntoga er ein viktig del av moderniseringa av togtilbodet dei komande åra. I kombinasjon med meir og betre vedlikehald av dagens jernbane og ibruktaking av nye jernbaneanlegg skal desse 72 toga gjere jernbanen enda meir attraktiv for dei reisande. Vi vurderer fortløpande behovet for å kjøpe enda fleire tog, seier samferdselsministeren.
For fleire opplysningar – sjå:
- Tale av samferdselsminister Nygård på markering 10. juni 2025 av at det fyrste nye lokaltoget er på plass Noreg.
- Pressemelding fra Norske tog AS om at det første nye lokaltoget til Oslo-regionen er klar for testing
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noOm oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Utlysing av ny konkurranse om regional flyrutedrift i Sør-Noreg23.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har i dag lyse ut ny konkurranse om drift av regionale flyruter i Sør-Noreg. Tilbodsfristen er 23. juni 2026.
En mer treffsikker TT-ordning13.4.2026 13:04:12 CEST | Pressemelding
Tilrettelagt transport (TT) er et viktig tilbud for mennesker som ikke kan bruke ordinær kollektivtransport. Nå justerer regjeringen fordelingen av de statlige TT-midlene for 2026, slik at midlene i større grad treffer behovene og gir et mer forutsigbart tilbud i hele landet.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren til Kongsberg tysdag 14. april13.4.2026 11:02:28 CEST | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård skal til Kongsberg tysdag 14. april. Tema for besøket er transportbehov i lys av industriveksten og folkeauken i byen, og utvikling av teknologi.
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom