Oslo Pride og Oslo-byråd reiser til forbudt Pride i Budapest: – Vi lar oss ikke skremme til taushet
Til tross for at ungarske myndigheter i år har nedlagt forbud mot markering av Pride, reiser Oslo Pride og Oslos byråd for sosiale tjenester, Julianne Ferskaug (V), til den ungarske hovedstaden for å delta på Budapest Pride.

–Når ytrings- og forsamlingsfriheten trues, er det viktigere enn noen gang å stå opp og vise solidaritet. Dette handler ikke bare om én Pride-markering – det handler om grunnleggende menneskerettigheter, sier Dan Bjørke, leder for Oslo Pride.
–Vi er en del av et europeisk fellesskap tuftet på frihet og grunnleggende liberale verdier. Jeg kan ikke tenke meg noe viktigere enn å stille opp når de utfordres i andre land, og i andre hovedsteder, sier Julianne Ferskaug (V), byråd for sosiale tjenester i Oslo.
Sammen med andre europeiske Pride-arrangører og politikere fra hele Europa stiller Oslo Pride og byråden seg bak Budapest Pride, som likevel gjennomfører sin Pride-parade 28. juni – i strid med myndighetenes forbud.
Et tydelig budskap: Pride kan ikke forbys
– Når det å markere Pride forbys, sender det et signal om at skeive ikke hører til i samfunnet. Da er det desto viktigere at vi reiser, til tross for forbudet, sier Bjørke. Kjernen i Pride er solidaritet. Vi lar oss ikke skremme til taushet, vi heiser regnbueflagget enda høyere, fortsetter Bjørke.
Delegasjonen fra Oslo Pride skal delta på Budapest Pride, møte lokale skeive organisasjoner og aktivister, og sette dem i dialog med viktige norske og europeiske beslutningstakere. Målet for reisen er å bidra til økt oppmerksomhet og legge internasjonalt press på ungarske myndigheter.
– Vi vet hvor mye det betyr for skeive i Ungarn å se at de ikke står alene. At europeiske politikere og pridearrangører kommer til byen deres og står sammen med dem, gjør en forskjell, sier leder i Oslo Prides faggruppe for internasjonal solidaritet, Stein Runar Østigaard.
Står opp for demokratiske verdier
– Jeg ser frem til å representere Oslo for å vise støtte til skeives kamp for sine rettigheter i Ungarn og å få ta del i Pride-feringen i Budapest sammen med politikere fra hele Europa, sier byråd Ferskaug.
Budapest Pride får i år politisk og organisatorisk støtte fra flere europeiske storbyer som Paris, Berlin, Stockholm og Barcelona. Sammen sender byene et tydelig budskap: Demokratiet er grenseløst, og Pride kan ikke forbys.
– EU er tuftet på menneskerettigheter. Når ett medlemsland forbyr Pride, angår det oss alle og bør engasjere alle som er opptatt av demokratiske verdier, legger Bjørke til.
Nøkkelord
Kontakter
Rohan Sandemo FernandoPressesjefOslo Pride
Tel:48 10 45 94rohan.fernando@oslopride.noIngunn Rakstang EckSpesialrådgiver / Pressekontakt for Julianne FerskaugByrådsavdeling for sosiale tjenester (SET)
Tel:+47 975 09 187ingunn.eck@byr.oslo.kommune.noBilder




Om Oslo Pride
Oslo Pride er Norges største feiring av skeiv kjærlighet og mangfold. Helt siden den første markeringen i 1974 har vi jobbet for et samfunn der alle kan være seg selv og elske den de vil - et samfunn der alle føler at de hører til.
Gjennom våre arenaer skal vi synliggjøre bredden i skeiv kultur og bidra til å sette fokus på både synlig og usynlig mangfold i det norske samfunnet. Oslo Pride fremmer holdninger som motarbeider diskriminering, hets og forfølgelse av skeive personer, samt tydeliggjør skeive perspektiver i internasjonalt menneskerettighetsarbeid.
Hele festivalen planlegges og driftes av frivillige, med rundt 100 helårsfrivillige og 300 frivillige under selve festivalen.
Oslo Pride 2025 går av stabelen 19. - 28. juni

Følg pressemeldinger fra Oslo Pride
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Oslo Pride på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Oslo Pride
Oslo Pride engasjerer millioner med ny viral kampanjefilm3.6.2025 13:54:31 CEST | Pressemelding
Med over 8,3 millioner visninger i sosiale medier, titusenvis av delinger og rørende tilbakemeldinger, treffer Oslo Prides nyeste kampanjefilm "Trygg" både bredt og dypt.
Donerer regnbueflagg til flaggstenger i skolegårder over hele landet30.4.2025 18:21:34 CEST | Pressemelding
Som en respons på KrFs vedtak om å forby Pride-flagg i skolegårder, donerer Oslo Pride nå 150 regnbueflagg i til skoler over hele landet. Donasjonen er gjort mulig gjennom bidrag fra Katharina Andresen og Isabelle Ringnes.
Oslo Pride lanserer helskeiv standup-kveld!11.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo Pride og Adam Schjølberg har gått sammen om et historisk norsk skeivt standup-prosjekt. Oslo Pride Up går av stabelen lørdag 21. juni på Folketeateret, med en helskeiv lineup bestående av noen av Norges morsomste komikere – og selveste Matteo Lane (US) som headliner.
Lager Pridefest utenfor Ungarns ambassade27.3.2025 16:51:19 CET | Pressemelding
Forrige uke vedtok nasjonalforsamlingen i Ungarn å forby Pride-parader. Fredag 28.mars går en rekke norske pride-arrangører, organisasjoner og politiske partier sammen for å demonstrere utenfor Ungarns ambassade i Oslo. Protesten blir full av farger, musikk og kamprop - akkurat slik Pride skal være!
Regnbuedraktene samlet inn 790.000 kroner!6.3.2025 09:19:22 CET | Pressemelding
I etterkant av årets Hockey Pride ble regnbuedraktene som ble brukt av klubbene i Elitehockeyligaen og Bambusaligaen solgt på auksjon med rekordresultat! Pengene øremerkes mangfold- og inkluderingsarbeid hos klubbene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom