Havbruksmeldingen: Stortingsflertallet støtter tiltak mot døde oppdrettsfisk
5.6.2025 16:50:48 CEST | Dyrevernalliansen | Pressemelding
– Et vendepunkt, men det haster å få på plass tiltak. Det må gjøres attraktivt for oppdretterne å redusere dødeligheten, mener Dyrevernalliansen.

Dyrevernalliansen er lettet over at et bredt flertall på Stortinget nå stiller seg bak at det trengs en ny retning for havbruksnæringen.
– I fremtiden vil det ikke lønne seg for oppdretterne å ha høy dødelighet. Regjeringens forslag om dødsavgift er konstruktivt, og stortingsflertallet staker nå ut en ny retning, sier kommunikasjonsleder Live Kleveland i Dyrevernalliansen.
Regjeringen har inngått et kompromiss med Venstre, SV, Senterpartiet, Høyre og Fremskrittspartiet. Partiene er enige om at et nytt regelverk skal inneholde individuelle insentiver for å motivere oppdretterne til å redusere dødeligheten.
– Dagens trafikklyssystem er en viktig årsak til høy dødelighet i oppdrettsnæringen. Dersom regjeringens mål om under fem prosent dødelighet skal nås, må det etableres nye økonomiske virkemidler som gjør det mer lønnsomt for oppdretterne å sørge for at flest mulig fisk overlever, sier Kleveland.
Nye tiltak som målrettes på å få ned utslipp av lakselus kan føre til dårligere fiskevelferd, fordi oppdretterne kan benytte seg av brutale behandlingsmetoder som skader fisken.
Dyrevernalliansen er derfor tydelige på at det er helt nødvendig å kombinere økonomisk virkemidler mot luseutslipp med virkemidler som øker de individuelle insentivene for ivaretagelse av fiskevelferd. I havbruksmeldingen foreslo regjeringen å innføre nettopp et slikt insentiv gjennom en avgift på død fisk.
– Vi opplever at et bredt flertall på Stortinget nå gir støtte til intensjonen bak den foreslåtte avgiften på død fisk. Mangelen på et slikt virkemiddel er den åpenbare, store svakheten både ved dagens trafikklyssystem og med forslaget som i sin tid ble levert av Havbruksutvalget. I det videre arbeidet med å utrede hvordan næringen skal reguleres i fremtiden, er det viktig at dette følges opp, sier Kleveland.
Nøkkelord
Kontakter
Live KlevelandKommunikasjonsleder
Tel:906 85 738live@dyrevern.noLenker
Om Dyrevernalliansen
Dyrevernalliansen ble grunnlagt i 2001 og er en nasjonal organisasjon for dyrevern i Norge. Dyrevernalliansen hjelper dyrene som trenger det aller mest, i intensivt landbruk, fiskeoppdrett, pelsindustrien og dyreforsøk.
Følg pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrevernalliansen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Dyrevernalliansen i gang med ny rapport om fiskevelferd6.5.2026 11:43:46 CEST | Pressemelding
Dyrevernalliansen har startet arbeidet med en ny rapport om tiltak for fiskevelferd i oppdrettsnæringen. Målet er å løfte frem erfaringer fra oppdrettere og anlegg som har lykkes med tiltak som gir bedre fiskevelferd i praksis.
Vilje får Dyrevernmerket. Flere bønder satser på bedre forhold for gris29.4.2026 10:10:22 CEST | Pressemelding
Flere bønder i norsk svineproduksjon tar i bruk løsninger som gir grisene bedre plass og flere muligheter i hverdagen. Nå får Vilje sine produkter med gris Dyrevernmerket, og blir tilgjengelige i dagligvarebutikker over hele landet
Regjeringen oppretter nasjonalt senter for alternativer til dyreforsøk17.4.2026 12:09:58 CEST | Pressemelding
Landbruks- og matdepartementet annonserte i dag at det skal opprettes et nasjonalt 3R-senter for alternativer til dyreforsøk. Dette er en milepæl etter over 20 års arbeid fra Dyrevernalliansen for å få et slikt senter på plass.
Bygget nytt fjøs for å satse på eggproduksjon med bedre dyrevelferd24.3.2026 10:29:14 CET | Pressemelding
Øvre Sulutvedt gård i Fon i Vestfold har bygget nytt fjøs og startet opp med økologisk eggproduksjon med fokus på bedre dyrevelferd. Nå er gården godkjent for Dyrevernmerket.
Dødelighetsstatistikken skjuler store tap i norsk lakseoppdrett11.3.2026 11:37:34 CET | Pressemelding
Fiskehelserapporten fra Veterinærinstituttet gir inntrykk av forbedring, men viktige tap holdes utenfor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom