Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.

Avtalen er den første tariffavtalen mellom Virke og NJ, og regulerer arbeidsforholdene til ansatte i TV-produksjonsselskaper.
Forhandlingene har vært krevende, med mange komplekse temaer og ulike interesser. Det er derfor gledelig å lande en avtale som begge parter kan signere.
Den nye avtalen representerer en løsning som ivaretar både ansattes rettigheter og produksjonsselskapenes behov.
– Vi er fornøyde med å ha kommet til enighet med NJ. Det har vært tøffe forhandlinger, men dette viser at konstruktiv dialog og samarbeid kan føre til gode resultater for alle parter, sier Trond Teisberg, forhandlingssjef i Virke.
Den nye tariffavtalen vil bidra til å regulere arbeidsforholdene for de ansatte på en måte som er godt tilpasset TV-underholdningsområdet og tar hensyn til andre tariffavtaler i bransjen.
Partene er enige om en prøveordning om tillegg ved ansiennitetsopprykk, noe som er nytt for denne bransjen.
– Det kommende året må partene bruke til å kartlegge om prøveordningen fungerer etter hensikten og hvor mye den koster for bedriftene, sier Trond Teisberg.
Nøkkelord
Kontakter
Scott EngebrigtsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 90043484scott.engebrigtsen@virke.noKaja KirkerudSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 402 43 840kaja.kirkerud@virke.noOm oss
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
Norsk film vant Grand Prix i Cannes24.5.2025 19:41:18 CEST | Pressemelding
Den norske filmen «Affeksjonsverdi» vant lørdag kveld Grand Prix under Filmfestivalen i Cannes, en av de mest høythengende og prestisjefylte prisene en film kan oppnå.
Reisepuls: Slik vil nordmenn få mest ut av sommerferien: – Tar disse grepene20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
7 av 10 nordmenn planlegger å ha sommerferie, og det er mange som vil tilbringe den i Norge.
Revidert nasjonalbudsjett: Viderefører urettferdig konkurranse15.5.2025 11:04:04 CEST | Pressemelding
Regjeringen presenterte i dag sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett. – En tapt anledning til å sikre like vilkår mellom norske og utenlandske virksomheter, sier Bernt Apeland i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Filmforbundet9.5.2025 22:25:53 CEST | Pressemelding
Fredag 9. mai ble partene enige om en ny tariffavtale for fast ansatte i produksjonsselskaper innen TV-underholdningsområdet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom