Forsvaret

Presseinvitasjon: 270 fremtidige ledere i Hæren er klare til tjeneste

Del

20. juni uteksamineres over 270 elever fra Hærens lagførerskole, inkludert elever fra andre deler av Forsvaret og andre nordiske land. Rundt 700 gjester er til stede ved den høytidelige seremonien, og media er velkommen.

Som lagfører er du ansvarlig for å utvikle og lede lag i krevende situasjoner. En lagfører skal kunne ta beslutninger under press, veilede soldater og gjennomføre militære oppdrag.
Som lagfører er du ansvarlig for å utvikle og lede lag i krevende situasjoner. En lagfører skal kunne ta beslutninger under press, veilede soldater og gjennomføre militære oppdrag.

Blant gjestene er sjef Hæren, sjefssersjant Hæren, sjef Hærens våpenskole, ordførere, nordiske samarbeidspartnere og elevenes familier.

Om Hærens lagførerskole

Lagførerskolen utdanner fremtidige ledere i Forsvaret. Elevene får praktisk og teoretisk opplæring i militært lederskap, instruksjonslære og militære basisferdigheter. Utdanningen gir ferdighetene og holdningene som kreves for å lede et lag av soldater i hverdagslige og krevende situasjoner.

Elevene som uteksamineres, har bestått 12 måneder med soldat- og lederutdanning og skal nå overføres til Hærens avdelinger. Der får de fast tilsetning og skal avtjene ett pliktår som lagførere.

— Hærens lagførerutdanning er avgjørende for at Hæren skal kunne vokse i årene framover, og for å sikre at Hærens avdelinger er rustet til å løse oppdrag i fred, krise og krig. Utdanningen gir Hærens framtidige ledere det de trenger for å være leder, sier instruktør og fagekspert Lars Samuel Samuelsen, Sjef Hærens skole for rekrutt- og fagutdanning (HSRF)

Avslutningsseremoni

Avslutningsseremonien gjennomføres på paradeplassen i Rena leir fredag 20. juni klokken 09.00–11.30. Innregistrering i vakta Rena leir foregår i tidsrommet 07.45–08.30.

I forbindelse med avslutningsseremonien vil Hans Majestet Kongens Garde bidra med kulturelle innslag.

Påmelding

Medier som ønsker å overvære seremonien bes melde seg på til Johanne Søstuen, +47 40516077 eller e-post: jsostuen@mil.no innen 16. juni klokken 13.00.

Nøkkelord

Kontakter

Thomas Lindstad, sikkerhetsbefal ved HSRF, +4792311667
Lars Samuel Samuelsen, sjef HSRF, +4791535977
Johanne Søstuen, presse- og informasjonsspesialist i Hæren, +4740516077 / jsostuen@mil.no

Om Forsvaret

På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:

  1. Forsvare Noreg og Noregs allierte
  2. Overvake og drive etterretning
  3. Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
  4. Samarbeide internasjonalt
  5. Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Forsvaret

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye