Ny E39 gjennom Lyngdal åpner for trafikk
30.5.2025 14:15:32 CEST | Nye Veier | Pressemelding
Nye Veier åpner for trafikk på den nybygde E39-strekningen gjennom Lyngdal
– Vi er glade for å kunngjøre at veien åpnes for trafikk mandag 2. juni, sier prosjektsjef Anita Enebakk i Nye Veier.
Veistrekningen åpner mer enn tre måneder foran skjema. Det er prosjektsjefen veldig tilfreds med.
- Totalentreprenøren JV Implenia Stangeland har hatt effektiv produksjon gjennom hele anleggsperioden, og testperioden av anleggets automasjonssystemer har gått i henhold til plan. Vi er glade for at ny, trafikksikker E39 åpens i god tid før ferietrafikken setter inn, sier prosjektsjef Enebakk.
For Nye Veier er det viktig å ta i bruk veien så raskt som mulig etter godkjenning. Den offisielle markeringen av ferdigstilt prosjekt skjer fredag 6. juni med samferdselsminister Jon-Ivar Nygård til stede.
Endret kjøremønster fra 2. juni
Det blir endring i kjøremønster på E39 ved Røyskår når ny E39 åpner. Endringen er spesielt merkbar for vestgående trafikk gamle E39 som har passert gjennom Åtlandstunnelen. Etter Åtlandstunnelen ved Røyskår kobles eksisterende E39 og ny E39 sammen i et T-kryss. Vestgående trafikk på gamle E39 har vikeplikt i krysset. (Se illustrasjon.)
Østgående trafikk ledes direkte inn ny E39. Det er også etablert avkjøringsfelt for trafikk som skal bruke gamle E39 retning Lyngdal.
FAKTA
E39 Lyngdal øst – Lyngdal vest
Totalentreprenør: JV Implenia Stangeland
9,5 km firefelts hovedvei
Rossåstunnelen 3400 meter
Kålåstunnelen 2700 meter
Fem bruer hvor Kvellandsbrua er største konstruksjon (300 meter)
To rundkjøringer, innfartsparkering, kollektivtilbud og gang-sykkelvei langs tilførselsvei.
Oppstart: 1. oktober 2021
Ferdigstillelse: Juni 2025
Kontraktsverdi: 2,9 mrd. kr
Kontakter
Anita EnebakkProsjektsjef
Tel:992 62 135anita.enebakk@nyeveier.noChristian AltmannKommunikasjonsdirektør
Pressekontakt, Nye Veiers hovedkontor
Bilder




Om oss
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Konkurransegrunnlaget ute for nytt rv. 13-prosjekt i Hardanger10.7.2026 10:09:10 CEST | Pressemelding
Nye Veier har nå sendt ut konkurransegrunnlaget for utbyggingen av rv. 13 Freim–Djupevik i Ullensvang.
Klart for neste prosjekt på rv. 136.7.2026 14:11:34 CEST | Pressemelding
Nå i sommer går Nye Veier ut i markedet for å skaffe entreprenør til utbyggingen av rv. 13 Freim – Djupevik i Ullensvang. Den om lag 600 meter lange strekningen skal utbedres med blant annet økt bredde. Prosjektet vil gi bedre fremkommelighet, økt trafikksikkerhet og bedre sikring mot skred.
Risa får driftskontrakt på E6 i Trøndelag30.6.2026 09:55:16 CEST | Pressemelding
Nye Veier har inngått kontrakt med Risa om drift og vedlikehold av flere E6-strekninger i Trøndelag. Kontrakten omfatter både nye og eksisterende delstrekninger fram mot 2030.
Sparer millioner på smartere veibelysning22.6.2026 09:12:58 CEST | Pressemelding
Nye Veier sparer rundt én million kilowattimer i 2026 ved å bruke mindre strøm på veibelysning. Det kan gi en besparelse på 1,5–2 millioner kroner, avhengig av strømpris og nettleie. Samtidig fører det til at lysarmaturene får lenger levetid.
Fem får gi tilbud på E39 Blørstad-Lyngdal19.6.2026 14:19:05 CEST | Pressemelding
Fem entreprenører inviteres til å konkurrere om utbyggingen av den 16 km lange strekningen E39 Blørstad-Lyngdal. Prosjektet har en kunngjort verdi på fem milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom