Ny DNV-rapport: En aldrende flåte gir flere ulykker
Nor-Shipping, Oslo, 3. juni - Ifølge en ny rapport fra DNV, har antallet maritime ulykker økt med 42 prosent fra 2018 til 2024. Dette samtidig som den globale flåten kun har økt med ti prosent. Økningen skyldes hovedsakelig en aldrende flåte med flere maskinskader og havarier.

Det ble i 2024 rapportert 2812 maritime ulykker, der skade på maskineri, eksplosiv brann, eller forlis er mest fremtredende. Funnene i DNVs nye rapport Maritime Safety Trends 2014–2024 – Preparing for future risks viser en tydelig sammenheng mellom fartøyets alder og operasjonell pålitelighet. Fartøy som er over 25 år, utgjorde 41 prosent av alle rapporterte hendelser. Disse er ofte mer utsatt for feil, grunnstøtinger og brannrelaterte hendelser.
Maskinskader og maskinhavari er den mest utbredte typen hendelser i de ti årene rapporten tar for seg, og utgjorde 60 prosent av alle tilfeller i 2024 – opp fra 38 prosent i 2014.
– Da fraktratene steg i 2024 grunnet økt transportmengde, valgte mange redere å skyve på utfasingen av eldre fartøy, noe som øker risikoen for mannskap, last og miljøet. Sektoren må vise handlekraft hvis vi skal greie å styrke sikkerheten, samtidig som det kommersielle presset øker. Dette inkluderer oppgradering av brannslokkingssystemer, skjerpet vedlikehold, forbedret opplæring av mannskap og at regler etterleves. Vi må også sikre at mannskap får tilstrekkelig hvile og landpermisjon, sier Knut Ørbeck-Nilssen, administrerende direktør i DNV Maritime.
Rapporten viser en negativ utvikling i brann- og eksplosjonshendelser, med en økning på 42 prosent de siste fire årene. Passasjer- og ferjesegmentene hadde i denne perioden det høyeste antallet ulykker.
Det er imidlertid en positiv utvikling i hendelser som kollisjoner, grunnstøtinger og forlis, som i 2024 gikk ned med 26 prosent sammenlignet med 2014.
– For å redusere fremtidig risiko må vi integrere risikobasert vurdering i utviklingen av ny teknologi, særlig på områder der regelverk er mangelfullt eller fraværende. Å kombinere teknologisk utvikling med menneskelige faktorer gir betydelig bedre sikkerhetsresultater. Det innebærer å oppdatere og styrke sikkerhetsprotokoller og forbedre opplæringen av mannskap, sier Øystein Goksøyr, avdelingsleder for sikkerhet, risiko og systemer i DNV Maritime.
Kontakter
Margrethe AndersenHead of External CommunicationDNV Maritime
Tel:+4747682289Margrethe.Andersen@dnv.comBilder

Lenker
Om DNV
DNV er et globalt selskap innen kvalitetssikring og risikohåndtering med tilstedeværelse i over 100 land. Gjennom sin brede erfaring og ekspertise fremmer DNV sikkerhet, effektivitet og bærekraft, setter bransjestandarder og inspirerer til nye løsninger. Enten det dreier seg om godkjenning av et nytt skipsdesign, optimering av energiproduksjonen fra en vindmøllepark, analyse av sensordata fra en gassrørledning eller sertifisering av verdikjeden til en matprodusent, hjelper DNV bedrifter med å ta gode og riktige beslutninger og øke tilliten til virksomheten, produktene og tjenestene deres.

Om DNV Maritime
DNV er verdens ledende tilbyder av sertifisering og klassetjenester og en anerkjent rådgiver innen maritim sektor. Vi fremmer sikkerhet, kvalitet, energieffektivitet og miljøytelse i den internasjonale shippingindustrien – for alle skipstyper og offshore-strukturer. Vi investerer tungt i forskning og utvikling for å finne løsninger, sammen med bransjen, som tar for seg strategiske, operative eller regulatoriske utfordringer. For mer informasjon se: www.dnv.com/maritime
Følg pressemeldinger fra DNV
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra DNV på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra DNV
DNV skal lede neste fase av arbeidet for utslippsfri skipsfart i Norden10.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Høvik, 10. desember 2025: Etter å ha utviklet et nordisk veikart for utslippsfri skipsfart i fase én, har DNV nå også fått oppdraget med å lede fase to av arbeidet. Her skal satsingen fra første fase videreføres - med fokus på å realisere grønne ruter for utslippsfri skipsfart .
Norsk fornybarsatsning stopper opp – industrien blir taperen i kraftmarkedet3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Høvik, 3. desember 2025. Mens resten av Europa bygger ut sol- og vindkraft i høyt tempo, sakker Norge akterut i energiomstillingen. Etterspørselen etter elektrisitet øker nå seks ganger raskere enn utbyggingen av ny kraft. Dette kan få store konsekvenser for både eksisterende industri og Norges evne til å få til ny grønn verdiskaping.
Presseinvitasjon: DNV lanserer ny prognose for den norske energiomstillingen20.11.2025 11:55:14 CET | Presseinvitasjon
DNV lanserer rapporten Energy Transition Outlook Norway 2025 den 3. desember. I den forbindelse inviterer vi til en gjennomgang av rapportens hovedpunkter 1. desember kl. 10:00.
Stiftelsen Det Norske Veritas etablerer forskningsfond på to milliarder kroner27.10.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Høvik, 27. oktober, 2025 - Styret i Stiftelsen Det Norske Veritas har besluttet å sette av midler på 2 milliarder kroner som vil generere avkastning i størrelsesorden 50–100 millioner kroner per år utelukkende viet til vitenskapelig grunnforskning. Denne forskningsfinansieringen vil starte med et nordisk fokus, og vil være rettet mot ikke-kommersiell, grunnleggende forskning utført av universiteter innen felt relatert til Stiftelsens formål om å sikre liv, verdier og miljø.
Politiske kursendringer i USA vil kun ha marginal innvirkning på den globale energiomstillingen8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Høvik, 8. oktober: Ifølge årets utgave av Energy Transition Outlook fra DNV vil politiske kursendringer innen energiomstilling i USA kun ha en marginal effekt på den globale omstillingen, ettersom tempoet fortsetter å øke andre steder – spesielt i Kina. Lav lønnsomhet av umodne grønne teknologier som havvind og hydrogen forsinker energiomstillingen, mens allerede lønnsomme teknologier som sol, batterier og landvind er lite påvirket av geopolitiske endringer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom