Historisk prestasjon under EM-kvalifiseringen
28.5.2025 09:17:56 CEST | Norges Gymnastikk- og Turnforbund | Pressemelding
Det norske laget leverte en fantastisk innsats under kvalifiseringen til EM i turn og markerte seg med en historisk prestasjon. Med hele fire apparatfinaler og en imponerende 12. plass i lagkonkurransen, er dette Norges beste EM-resultat på mange år.

-Det var spesielt gledelig å se utøverne prestere på toppnivå når det gjaldt som mest, det er en bekreftelse på det langsiktige arbeidet som er lagt ned i utviklingen av laget, sa landslagssjef for turn menn, Gabriel Negru.
Sebastian Sponevik er klar for finale i mangekamp og hopp. I mangekamp sikret Sponevik seg plass på riktig side av resultatlisten og karret til seg den siste finalepIassen med sin 26. plass, og 77.365 poeng. I hopp tok Sponevik en sterk 6. plass med 14.066 poeng, og er med det klar for finale i mangekamp på torsdag og hopp på lørdag.
Harald Wibye fornøyd med kvalifiseringen
Wibye kvalifiserte seg til finale i skranke hvor han ble nr. 7 med 13.800 poeng. Wibye turner finalen i skranke på lørdag. I tillegg endte han på plassen bak Sponevik i mangekamp og er første reserve. Etter kvalifiseringen i går kveld var Wibye høyt oppe etter å ha sikret seg finaleplass og videre deltakelse i mesterskapet, men ser fortsatt tegn til forbedring.
Dette sa Wibye etter at han kvalifiserte seg til skrankefinalen.
-Jeg er veldig fornøyd med å komme til skrankefinale og endelig få stang inn i et mesterskap. Det er en del å hente på øvelsen og jeg ser frem til finale på lørdag! Samtidig er det skuffende at prestasjonen ellers ikke stod til forventningene, slik at det ble en kjip reserveplass i mangekamp. Jeg gleder meg også veldig til å se de andre i både mix-, mangekamp og hoppfinale i mellomtiden.
Historisk mix lagfinale på de norske turnerne
Keisha A. Lockert og Peder Skogvang kvalifiserte seg til finale i det nye konseptet mix lagfinale. Finalen går av stabelen kl. 17 i dag (onsdag). Lockert og Skogvang konkurrerer på lag mot de 15 andre beste mix lagene.
Landslagssjef for turn kvinner sa dette om Keisha etter kvalifiseringen.
-Selv om hun bare er 17 år gammel klarte Keisha å kvalifisere seg til sin første EM-finale i Leipzig. Dette er et veldig stort resultat for oss på landslaget i turn kvinner, og bekrefter at Keisha allerede hører hjemme på den store scenen med de beste gymnastene i Europa.
Det er samtidig svært synd at Sofus Heggemsnes pådro seg en skade under mesterskapet. Vi håper på en rask retur til turnarenaen.
Kontakter
Anders Solheim GrytnesKommunikasjonskonsulentNORGES GYMNASTIKK- OG TURNFORBUND
Tel:90932129anders.grytnes@gymogturn.noBilder

Gym og turn fra tidlig alder stimulerer den motoriske utviklingen og gir et godt utgangspunkt for å bedrive idrett og få livslang glede av fysisk aktivitet. Vi tilbyr en rekke forskjellige aktiviteter på alle nivå.
Vi er et av de største særforbundene i Norge, med rundt 102.000 medlemmer og 420 lag.
Hovedorganisasjonen holder til på Idrettens Hus ved Ullevål stadion i Oslo, men vi har også organisasjonskonsulenter som sitter rundt i kretsene i Norge.

Følg pressemeldinger fra Norges Gymnastikk- og Turnforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Gymnastikk- og Turnforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Gymnastikk- og Turnforbund
Norges Gymnastikk- og Turnforbund er kritisk til åpning for russisk deltakelse26.6.2026 11:03:13 CEST | Pressemelding
Etter at World Gymnastics (Det internasjonale turnforbundet) i mai åpnet for full russisk og belarusisk deltakelse, skal European Gymnastics i en ekstraordinær kongress på mandag stemme over hvorvidt dette også skal gjelde ved konkurranser i regi av det europeiske forbundet. Norges Gymnastikk- og Turnforbunds tydelige holdning mot russisk og belarussisk deltagelse er uforandret.
Kongepokal til Keisha A. Lockert og Sebastian Sponevik!20.6.2026 20:35:22 CEST | Pressemelding
Keisha Abdullah Lockert og Sebastian Sponevik vant lørdag hver sin kongepokal under NM senior i turn i Kabelvåg.
Josephine Juul Møller vant sin syvende kongepokal i rytmisk gymnastikk15.6.2026 12:39:14 CEST | Pressemelding
I helgen ble Norgesmesterskapet i rytmisk gymnastikk for individuelle senior- og juniorklasser avholdt. En av de mest prestisjefylte utmerkelsene som ble delt ut var kongepokalen, og den gikk til Josephine Juul Møller, som med seieren sikret seg sin syvende kongepokal.
Turngalla 2026!1.6.2026 09:15:38 CEST | Pressemelding
Norges Gymnastikk- og Turnforbund lanserer nå et helt nytt arrangement: Turngalla 2026. Lørdag 7. november fylles Nova Spektrum med spektakulær gymnastikk og turn på høyeste nivå – og billettsalget er nå åpnet.
Sandnes Turnforening tok nordisk gull i TeamGym junior miks19.4.2026 09:32:28 CEST | Pressemelding
Under lørdagens konkurranse på Sola tok Sandnes Turnforening gull i Nordisk mesterskap TeamGym junior miks – for første gang i klubbens historie.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom