KS glad for meklingsløsning
– KS er glad for at vi har fått en meklingsløsning som ivaretar hele laget av ansatte i kommuner og fylkeskommuner innenfor en samlet tariffavtale, som også tar hensyn til en svært vanskelig kommuneøkonomi, sier KS’ forhandlingsleder Tor Arne Gangsø.
Det ble enighet i meklingen mellom KS, LO Kommune og YS Kommune rett etter midnatt tirsdag 27. mai.
I meklingen har LO og YS sluttet seg til avtalen KS inngikk med Unio og Akademikerne i forhandlingene. Det er dermed fortsatt en likelydende tariffavtale i KS’ tariffområde. Resultatet har en ramme på 4,4 prosent, på linje med frontfaget i industrien. Lønnstilleggene gis fra 1. mai 2025 og varierer mellom 14.500 kroner og 21.200 kroner, avhengig av utdannelse og ansiennitet.
Meklingsløsningen innebærer i tillegg at ansatte i stillinger uten krav til utdanning får 1.200 kroner i lønnsøkning fra 1. januar 2026, og øvrige stillingsgrupper får 1.300 kroner fra samme dato.
– Det samlede resultatet gir alle grupper reallønnsvekst, og bidrar samtidig til å møte kommuner og fylkeskommuners utfordringer med å beholde og rekruttere, ikke minst i helse- og omsorgsektoren, i barnehagene og i barnevernet – slik at kommuner og fylkeskommuner kan tilby innbyggerne gode tjenester, sier KS’ forhandlingsleder Tor Arne Gangsø.
- Kommuner og fylkeskommuner står i en svært krevende økonomisk situasjon, med krav til kutt og innsparinger. Derfor er det viktig at lønnsveksten i år er innenfor frontfagets ramme, sier Gangsø.
I de sentrale forhandlingene i KS’ tariffområde forhandler KS på vegne av alle kommuner og fylkeskommuner, unntatt Oslo, med forhandlingssammenslutningene LO kommune, Unio, YS kommune og Akademikerne kommune. KS’ tariffområde er det største i offentlig sektor og omfatter rundt 450.000 ansatte i kommunesektoren.
Kontakter
Jan Inge KrossliKommunikasjonsrådgiverKS
Tel:92886402jik@ks.noFølg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
KS om statsbudsjettet: – Overraskende og skuffende15.10.2025 10:02:00 CEST | Pressemelding
– Vi er svært overrasket over at nødropet vårt ikke har hatt gjennomslag i regjeringens forslag til statsbudsjett. Stortinget har nå en stor jobb å gjøre for å sikre velferdstjenester i hele landet, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
KS og Statsforvalteren inviterer til høstkonferanse på Hamar13.10.2025 12:24:28 CEST | Presseinvitasjon
Ordførere og andre lokale folkevalgte i Innlandet møtes til KS Høstkonferanse Treffpunkt Innlandet 2025 på Hamar 16. og 17. oktober. Konferansen er et samarbeide mellom KS Innlandet og Statsforvalteren i Innlandet. Kommuneøkonomi, omstilling og forventningsgapet er blant temaene i år.
Fersk undersøkelse: Krevende ledelse i endring18.9.2025 11:30:00 CEST | Pressemelding
Knappe ressurser og motstand fra ansatte troner øverst når kommunesektorens ledere blir spurt om hva som er deres største utfordringer når de skal lede i omstilling.
50 kommuner skal finne nye løsninger i helse og omsorg17.9.2025 15:43:05 CEST | Pressemelding
50 nye kommuner skal fra høsten delta i Tørn kommune i regi av KS. Fra Østfold deltar Indre Østfold. Det blir flere eldre og mindre helsepersonell framover. Tørn handler om nye måter å organisere arbeidet og arbeidstiden på.
KS forventer trøkk og mot fra Skjæran16.9.2025 10:13:26 CEST | Pressemelding
– Bjørnar Skjæran får en av regjeringens viktigste jobber. Han må levere på mindre statlig detaljstyring og økt kommunal handlefrihet, sier KS-leder Gunn Marit Helgesen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom