Ingeniørkunst på Skøyen: Fornebubanen og Skanska bygger nytt kollektivknutepunkt
Fornebubanen og Skanska Norge AS har i dag signert kontrakt om bygging av Skøyen stasjon. Kontrakten har en estimert verdi på 1,658 milliarder kroner eks.mva.

Den nye T-banestasjonen legger grunnlaget for mye av den planlagte byutviklingen på Skøyen og oppstart for arbeidene er i september 2025. T-banestasjonen på Skøyen er planlagt ferdigstilt i 2029. Stasjonen vil inkludere både bygg- og anleggsekspertise på høyt nivå.
–Vi er godt fornøyde med markedsinteressen for denne kontrakten, og vi har valgt Skanska Norge AS som den beste tilbyderen i konkurransen når det gjelder pris og kvalitet. Fornebubanen har stor tillit til at Skanska vil gjøre en god jobb med bygging av denne kompliserte og dype stasjonen, som skal plasseres på en trang byggeplass med stor aktivitet i flere høyder, sier direktør Irene Måsøval i Fornebubanen.
– Dette er et komplekst og spennende prosjekt midt i et av Oslos viktigste kollektivknutepunkter, med stor betydning for byutviklingen i hovedstaden. Vi er stolte av tilliten Fornebubanen viser oss, og gleder oss til å komme i gang. Med vår samlede kompetanse og erfaring skal vi levere med høy kvalitet og sikkerhet i alle ledd, sier konsernsjef i Skanska Norge Stein Ivar Hellestad fornøyd.
Entreprisen omfatter bygging av den dypest beliggende T-banestasjonen på Fornebubanen, 45 meter under bakken. Arbeidene inkluderer betong- og plattformarbeider, adkomstbygg og tekniske installasjoner som heiser, tekniske rom og en likeretterstasjon. Den store underjordiske stasjonshallen tilsvarer omtrent to ganger hovedfløyen til Slottet.
–Dette prosjektet er med på å utvikle bransjen, både når det gjelder anleggsteknikk, digitalisering og systemer. Prosjektet skal bygges fra avanserte BIM-modeller som inneholder over 90.000 objekter, forteller en engasjert Tore Lie Falkenberg, prosjektleder i Fornebubanen. Han ser frem til å realisere Skøyen stasjon i samarbeid med kompetente fagfolk fra Skanska.
Det skal etableres et adkomstbygg og et torgområde ved adkomsten nærmest Hoff trikkeholdeplass i tillegg til stasjonens hovedadkomst. I gjennomføringen vil Skanska og Fornebubanen legge stor vekt på sikkerhet. Skøyen T-banestasjon har store høyder i to sjakter og ligger tett på trafikkerte omgivelser. Mange fagområder vil involveres og jobbe samtidig. Det blir helt vesentlig å ivareta både innvendig og utvendig sikkerhet på en forsvarlig måte.
Det har vært utfordrende å finne en optimal plassering av stasjonen, og samtidig muliggjøre plass til en fremtidig togtunnel, gå klar av vann- og avløpsetatens hovedledning under Frognerparken og unngå en alunskifersone.
Skøyen er i dag et av de mest trafikkerte kollektivknutepunktene i Oslo, med mange lokale og regionale tog- og bussavganger. T-banestasjonens hovedadkomst, som skal integreres i et fremtidig høyhus, vil plasseres nær jernbanestasjonen og bussholdeplassene. Også trikken stopper på Skøyen, og det vil bli svært gode muligheter for overgang mellom trikk og T-bane.
Skøyen T-banestasjon:
- Antall påstigende passasjerer: Tre millioner årlig - 8.000 pr dag (estimert)
- Stasjonens dybde: 45 meter
- To adkomster, begge med heiser: Ved Hoff trikkeholdeplass, og en adkomst i et fremtidig bygg i Hoffsveien nærmere Skøyen togstasjon.
Kontakter
Audun Brandt LågøyrKonserndirektør Kommunikasjon
Tel:+47 93 45 25 31Om oss
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Samspillskontrakten for Hommelvikhallen er signert6.10.2025 09:00:02 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Malvik kommune om utvikling og bygging av Hommelvikhallen. Den nye Hommelvikhallen vil bidra til å øke hallkapasiteten for idretten i Hommelvik, samt gi bedre fasiliteter for kroppsøvingsfaget.
Byggestart for Løkeberggrenda – 86 nye hjem i Bærum30.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har besluttet byggestart for boligprosjektet Løkeberggrenda i Bærum. Totalt skal det bygges 58 leiligheter og 28 rekkehus – et boligprosjekt med høy bokvalitet og sentral beliggenhet.
Skanska utvider boligporteføljen i Trondheim – kjøper prosjekter fra Nordr29.9.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
Skanska kjøper en stor del av Nordr sin portefølje i Trondheim for 515 millioner kroner. Avtalen med Nordr innebærer kjøp av boligprosjektene Lillebytunet og Lilleby B4 i Trondheim. I tillegg kjøper Skanska Nordr sin del av Ranheim Senter, som eies i Joint Venture med Coop Midt-Norge SA. Samlet representerer dette en betydelig styrking av Skanskas boligportefølje i Trondheim med opptil 800 nye boliger.
Skanska bygger universitetsbygg for NTNU i Trondheim26.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Statsbygg om bygging av prosjektet P1 Økonomi og Innovasjon i den store NTNU campusutbyggingen i Trondheim. Kontrakten har en verdi på ca 750 MNOK og inngår i ordrereserven for Norden for tredje kvartal 2025.
Signerte samspillskontrakt for nytt museumsbygg på Odderøya i Kristiansand26.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har inngått samspillskontrakt med Vest-Agder-museet IKS for utvikling av et nytt formidlingsbygg på Odderøya i Kristiansand. Det spennende prosjektet skal gjennomføres som et FutureBuilt-prosjekt, med høye ambisjoner for både miljø og arkitektur.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom