Et krafttak fra Stortinget for studentøkonomien
27.5.2025 13:52:42 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
En mer forutsigbar og rettferdig studiestøtte er nå innen rekkevidde for norske studenter. Etter langvarig press fra studentorganisasjoner, blant annet NITO Studentene, har Stortinget vedtatt å knytte studiestøtten til grunnbeløpet i folketrygden (G) i kommende stortingsperiode.

- Dette er en viktig seier for alle studenter. Når studiestøtten nå i større grad blir tilpasset kostnadsutviklingen i samfunnet, blir det lettere for flere å gjennomføre utdanningen sin uten å kjenne på økonomisk utrygghet, være avhengig av deltidsjobber eller økonomisk støtte hjemmefra, sier Sofie Strøm Olsen, leder i NITO Studentene.
Mandag 26. mai behandlet Stortinget SVs forslag om å knytte studiestøtten til G i statsbudsjettet for 2026. Forslaget fikk ikke flertall, men flertallet i Stortinget, alle partier unntatt Høyre, støttet et lignende initiativ fremmet av Arbeiderpartiet. Dette innebærer at regjeringen nå har fått i oppdrag å gjennomføre tiltaket i løpet av neste stortingsperiode.
Bredt politisk flertall for bedre studiestøtte
- Dette er et klart signal fra politikerne om at studentenes økonomiske vilkår ikke lenger kan ignoreres, og at Stortinget anerkjenner den økonomiske virkeligheten mange studenter står i. Vi i NITO Studentene har lenge jobbet for å få studiestøtten inn i et mer bærekraftig og forutsigbart rammeverk. Dette vedtaket er et stort skritt i riktig retning, sier Olsen.
Hun retter en takk til SV, Venstre, MDG, Arbeiderpartiet, Senterpartiet, Fremskrittspartiet, Rødt, KrF og Pasientfokus som stemte for forslaget om G-tilknytning:
- Det brede flertallet viser at det finnes både klokskap og vilje på tvers av politiske skillelinjer til å satse på studentene.
- Nå ser vi frem til at vedtaket følges opp i praksis – helst allerede fra 2026, oppfordrer studentlederen.
Nøkkelord
Kontakter
Sofie Strøm OlsenLeder, NITO StudenteneNITO Studentene
Tel:95837437sofie.olsen@nito.noBilder

Lenker
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Vil bruke innkjøpsmakten til å styrke Norges digitale selvstendighet23.6.2026 16:20:02 CEST | Pressemelding
Offentlig sektor kjøper digitale løsninger for milliarder hvert år, men har for svak kontroll over egne data og systemer. Nå gir NITO, Tekna og Forbrukerrådet digitaliseringsministeren konkrete grep for å redusere avhengigheten av globale tek-giganter.
NITO om Riksrevisjonens skolerapport: – Regjeringen må satse på regning16.6.2026 14:19:00 CEST | Pressemelding
Kunnskapsdepartementets arbeid for elevenes lese-, skrive- og regneferdigheter vurderes som «kritikkverdig» av Riksrevisjonen. – For NITO er funnene gjenkjennelige og alvorlige, sier visepresident Safina de Klerk.
Helsepersonellplan 2040: - Viktig at små profesjoner er løftet fram12.6.2026 14:18:46 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at planen løfter fram bioingeniører og ortopediingeniører, og peker på noen av flaskehalsene disse utdanningene står i, sier fagstyreleder i NITO Bioingeniørfaglig institutt, Kaja Marienborg.
NITO om ny matematikkplan: – Godt at statsråden har lyttet til fagmiljøene11.6.2026 10:48:38 CEST | Pressemelding
Regjeringen innfører fra august 2026 en ny læreplan i matematikk for 1.–10. trinn, der grunnleggende regneferdigheter løftes tydeligere frem.
Ny rapport: Norske kommuner er ikke rustet for klimaendringer3.6.2026 07:37:03 CEST | Pressemelding
Beredskapen svikter i norske kommuner. Ingen oppfyller alle lovpålagte krav innen sikkerhet og beredskap i teknisk sektor. Små kommuner kommer klart dårligst ut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom