Et krafttak fra Stortinget for studentøkonomien
En mer forutsigbar og rettferdig studiestøtte er nå innen rekkevidde for norske studenter. Etter langvarig press fra studentorganisasjoner, blant annet NITO Studentene, har Stortinget vedtatt å knytte studiestøtten til grunnbeløpet i folketrygden (G) i kommende stortingsperiode.

- Dette er en viktig seier for alle studenter. Når studiestøtten nå i større grad blir tilpasset kostnadsutviklingen i samfunnet, blir det lettere for flere å gjennomføre utdanningen sin uten å kjenne på økonomisk utrygghet, være avhengig av deltidsjobber eller økonomisk støtte hjemmefra, sier Sofie Strøm Olsen, leder i NITO Studentene.
Mandag 26. mai behandlet Stortinget SVs forslag om å knytte studiestøtten til G i statsbudsjettet for 2026. Forslaget fikk ikke flertall, men flertallet i Stortinget, alle partier unntatt Høyre, støttet et lignende initiativ fremmet av Arbeiderpartiet. Dette innebærer at regjeringen nå har fått i oppdrag å gjennomføre tiltaket i løpet av neste stortingsperiode.
Bredt politisk flertall for bedre studiestøtte
- Dette er et klart signal fra politikerne om at studentenes økonomiske vilkår ikke lenger kan ignoreres, og at Stortinget anerkjenner den økonomiske virkeligheten mange studenter står i. Vi i NITO Studentene har lenge jobbet for å få studiestøtten inn i et mer bærekraftig og forutsigbart rammeverk. Dette vedtaket er et stort skritt i riktig retning, sier Olsen.
Hun retter en takk til SV, Venstre, MDG, Arbeiderpartiet, Senterpartiet, Fremskrittspartiet, Rødt, KrF og Pasientfokus som stemte for forslaget om G-tilknytning:
- Det brede flertallet viser at det finnes både klokskap og vilje på tvers av politiske skillelinjer til å satse på studentene.
- Nå ser vi frem til at vedtaket følges opp i praksis – helst allerede fra 2026, oppfordrer studentlederen.
Nøkkelord
Kontakter
Sofie Strøm OlsenLeder, NITO StudenteneNITO Studentene
Tel:95837437sofie.olsen@nito.noBilder

Lenker
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Utan fagfolk fell Vestlandet4.9.2025 12:42:32 CEST | Kronikk
Sjølv i ei tid med nedbemanningar i regionen, må vi sikre kompetanse for framtida. Realfaga må få større plass i skulen.
Hvem skal bygge Nord-Norge når ungdom velger bort realfag?4.9.2025 09:34:12 CEST | Kronikk
Realfagene må få større plass i skolen slik at vi får ingeniører og teknologer som kan fylle behovet i Nord-Norge. Vann og avløp er et godt eksempel der vi allerede ser konsekvensene.
– Bekymrende utvikling innen IT25.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Langt færre søkere og gradvis færre tilbud innen IT-studieplasser er en dårlig trend, mener NITO Studentene.
Si ja til plassen din, bli ingeniør21.7.2025 10:40:04 CEST | Pressemelding
24. juli er fristen for å akspetere tilbudet fra til Samordna opptak. – 62 prosent av norske arbeidsgivere sier det vil være økt behov for ingeniører i framtiden. Si ja til ingeniørstudiene dine, oppfordrer Sofie Strøm Olsen, leder i NITO Studentene.
Nok ferie, folk vil ha mer lønn eller mer “fri”.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvinner og menn, unge og gamle, nordlendinger og sørlendinger, alle er enige om at de mye heller vil ha mer lønn enn mer ferie. Samtidig er de delt på om de ønsker mer lønn eller mer fri i ulike former.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom