Seier for likestillingen og arbeidslivet
27.5.2025 13:28:34 CEST | Unio | Pressemelding
Arbeids- og sosialkomiteen avga i dag innstilling om endringer i Arbeidsmiljøloven. Komiteens flertall bestående av Ap, SV, SP og Rødt sikrer flertall for en lovendring som medfører at det psykososiale arbeidsmiljøet skal vektlegges sterkere i hele arbeidslivet.
Se 4. Komiteens tilråding - stortinget.no
- Dette er en seier for likestillingen og arbeidslivet og noe Unio og våre forbund har kjempet for i mange år. Det er mange kvinnedominerte yrker, i tillegg til politiet, som nå får et helt nødvendig vern av sitt arbeidsmiljø gjennom endringen av Arbeidsmiljøloven, sier Unio-leder Steffen Handal.
- Altfor mange arbeidstakere, som barnehagelærere, sykepleiere, politi og lærere, blir utsatt for høye emosjonelle krav, vold og trusler på sin arbeidsplass. Det er på høy tid at disse yrkene også får et bedre vern og fullt forsvarlig arbeidsmiljø, sier Handal.
Beskyttelse mot emosjonelle belastninger og krav i arbeid med mennesker er en av faktorene som nå blir nå løftet inn i loven.
- Endringene er helt nødvendige for å få arbeidsgiverne med på å legge til rette for at flere kan stå i arbeid. Det er bra for den enkelte ansatte, bra for virksomhetene og bra for samfunnet. Alle vinner på dette. Ikke minst er det bra for alle dem som trenger offentlige tjenester, sier Handal.
Les hele innstillingen her
Innst. 483 L (2024-2025) - stortinget.no
Kontakter
Jan-Christian KolstøKommunikasjonssjefUnio
Tel:92056081jan-christian.kolsto@unio.noBilder


Om oss
Unio er med over 400.000 medlemmer i 14 forbund Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.
Vi er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
Behovet for ansatte med høyere utdanning er stort. De bidrar til å sikre kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
Steffen Handal er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Fra 29. mai kan det bli streik i barnehager, skoler og helseinstitusjoner22.5.2026 14:28:07 CEST | Pressemelding
En rekke kommunale og fylkeskommunale tjenester blir rammet om det ikke blir enighet i meklingen neste uke. – Lønna må opp, og belastningen må ned om KS vil unngå streik, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll.
Det kan bli streik i staten fredag 29. mai22.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Unio har i dag varslet arbeidsgiver om et mindre forberedende streike-uttak i ulike deler av landet og i flere statlige virksomheter. – Om det blir streik, er vi klare til raskt å trappe den opp, sier leder for konfliktberedskapen i Unio stat, Per Anders Røsjorde.
Unio varsler mulig streik i Oslo21.5.2026 12:05:00 CEST | Pressemelding
40 ansatte i Oslo kommune kan være i streik fra fredag 29.mai dersom man ikke kommer til enighet i den pågående meklingen mellom Unio Oslo og kommunen.
Regjeringen vil svekke velferdstjenestene i kommunene12.5.2026 14:01:12 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil sende på høring et forslag om å oppheve kravene i helse- og omsorgstjenesteloven til hvilke profesjoner kommunene må ha knyttet til seg. – Det er detaljstyringen av ansatte med kompetanse som må fjernes, ikke kompetansekravene som sikrer befolkningen ansatte med god kompetanse, sier Unio-leder Steffen Handal. Han advarer mot følgene.
Kommune-oppgjøret: Meklingen er i gang7.5.2026 12:15:43 CEST | Pressemelding
Avstanden har aldri vært så stor som i år. – Vi forventer at KS viser en helt annen vilje til å komme oss i møte hos Riksmekleren enn de gjorde ved forhandlingsbordet, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll. Alle hovedorganisasjonene valgte å bryte forhandlingene med KS torsdag 30. april, og i dag møttes partene hos Riksmekleren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom