Vinner av den store juleheftekonkurransen kåret!
26.5.2025 12:34:23 CEST | Story House Egmont | Pressemelding
– Vi fikk tilsendt overveldende mange gode bidrag til denne konkurransen, men juryen var likevel helt samstemte når det gjaldt hvilke tre bidrag som skulle opp på pallen! sier juryleder og redaktør for det nye juleheftet, redaksjonssjef Iselin Røsjø Evensen.

Høsten 2024 utlyste Egmont Kids Media AS tegne- og manuskonkurranse om det beste, nye juleheftet. Tradisjonen med julehefter er særegen for Norge, og som alle vet; du tuller ikke med norske juletradisjoner! Målet var å finne et nytt og friskt julehefte som kunne fornye den tradisjonsrike genren og styrke forlagets sortiment. Nå er vinneren kåret.
Da fristen utløp, var det kommet inn svært mange bidrag, og mange flere enn forventet. Juryen, som bestod av Kjetil Johnsen, Iselin Røsjø Evensen og Marius Molaug fra Egmont, og den erfarne tegneserieskaperen Øyvind Sagåsen, bedre kjent som Flis, hadde en vanskelig oppgave med å kutte ned de nesten seksti bidragene til tre finalister. Det var mange virkelig gode bidrag, både fra nye og erfarne aktører, men juryen var ganske samstemt når det kom til pallplasseringen.
Det var den erfarne tegneserieskaperen, illustratøren, designeren og forfatteren Samuel Klein fra Grefsen i Oslo som gikk av med seieren i konkurransen, og han mottar dermed et engangsbeløp på 150 000 kroner, samt en avtale med forlaget om bokutgivelse.
– Hæ? svarte konkurransevinneren da juryleder Iselin Røsjø Evensen ringte ham for å overbringe den gode nyheten. – Jeg trodde det der var oppe og avgjort for lenge siden. Har jeg vunnet, altså?!
«Ingen gjester til jul» er planlagt utgitt til jul 2026.
Kleins bidrag heter «Ingen gjester til jul» og er en sprudlende, ellevill og rørende fortelling om den lille gutten som alltid har feiret jul med sin mormor ... men nå er ikke mormor der lenger. Det er duket for en ensom jul, men så dukker gjestene opp – den ene rarere enn den andre. Juryen sier:
«Bidraget er stemningsfullt og lekent, både når det gjelder strek og historie. Klein evner å formidle julestemning samt et av de viktige aspektene ved høytiden: Jula blir bedre når man feirer den sammen med andre! Historien er enkel, men effektfullt fortalt. Klein gjør god bruk av tegneseriemediets fortellerteknikker, og tegningene er fantasifulle og utført med lyst og overskudd. Layouten bidrar også til at dette heftet føles helstøpt, med mesterlig bruk av oppslagene i det liggende formatet. Man sitter igjen med en god dose julestemning etter å ha lest denne. Kleins tegninger trekker tankene både mot Maurice Sendak og Windsor McCay, og vil garantert engasjere de litt yngre leserne.»
Mer om vinneren: Sam Klein (1969) er utvandret amerikaner, og det var kjærligheten som trakk ham til Norge i 1995. Han har en lang og imponerende fartstid både som illustratør på serier, barnebøker og brettspill, designer og tegneserieskaper. I disse dager er han bl.a. norsk tegner av tegneserien «Billy».
På andreplass kommer Line Renslebråten & Geir Stian Ulstein med sitt bidrag «Jul på vestfronten». De mottar kr. 30 000,- fra forlaget og vil være i videre samtale med forlaget om eventuell kommende utgivelse.
Juryens uttalelse:
«Dette er et litt annerledes julehefte, i den forstand at det er en illustrert historie og ikke en tegneserie. Her presenterer bidragsyterne historien om «De grønne djevlene», en norsk elitestyrke av kommandosoldater som kjempet under 2. verdenskrig. Historien blir engasjerende og til tider morsomt fortalt, selv om man hele tiden kan føle krigens brutale virkelighet i bakgrunnen. Renslebråtens illustrasjoner er svært stemningsfulle og bidrar til å føre oss inn i en virkelighet som nok ikke alltid ble fanget opp av krigsfotografene. På toppen av det hele, klarer hun å formidle genuin, varm julestemning selv om omgivelsene under krigens sluttfase må ha vært ganske dystre.»
På tredjeplass kommer Magne Taraldsen og hans bidrag «Klausen». Han mottar kr. 20 000,- og vil være i videre samtale med forlaget om utgivelse.
Juryens uttalelse:
«Dette er et tegneseriejulehefte slik vi er vant til å se det i sjokkselgeren i desember. Taraldsens bidrag er både tradisjonelt og nyskapende på samme tid. Selv om det inneholder elementer av mytologi, føles historien frisk og kontemporær, med innslag av satire. Taraldsen er en dyktig serietegner og dialogen mellom figurene er muntlig og flyter fint. Dette vil uten tvil bli et helstøpt og morsomt julehefte når det er ferdig.»
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Røsjø EvensenRedaksjonssjef og presseansvarlig, Story House Media Kids
iselin.evensen@egmont.comBilder



Om oss:
Story House Egmont er Norges største utgiver av blader, magasiner, tegneserier og digitale tjenester til voksne, barn og unge. Selskapet har også investeringer i e-handel og digitalbyråer, og utgir over hundre kjente merkevarer. Story House er en del av Egmont - et av Nordens største mediekonsern med 6600 ansatte og aktivitet i 27 land. Egmont står bak mer enn 700 magasiner, tegneserier, Klikk.no, TV 2, Nordisk Film, kinodrift, samt flere deleide selskaper. Egmont er en stiftelse som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra Story House Egmont
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Story House Egmont på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Story House Egmont
Mia (23) er årets yngste kvinnelige deltager i Norseman: - Jeg har aldri vært i kjelleren før20.7.2026 15:42:41 CEST | Pressemelding
Mia Walsøe Lehn er i utgangspunktet ultraløper, og har i sin unge alder allerede rukket å fullføre en rekke løp, deriblant Oslo-Bergen Trail på 600 km. Selv ikke da tok hun seg helt ut. Nå begir hun seg ut på et nytt eventyr, nemlig Norseman - verdens mest ekstreme triatlon.
Story House Egmont kjøper svenske Vi Kultur & Litteratur15.6.2026 11:15:00 CEST | Pressemelding
Story House Egmont har inngått en avtale om å kjøpe det svenske mediehuset Vi Kultur & Litteratur AB, med merkevarer som Vi og Vi Läser. Oppkjøpet styrker Story House Egmonts satsing på kvalitetsjournalistikk og medievekst i og utenfor Skandinavia.
Gir ut bok om Perimenopause: Vi kan ikke nok, og det angår oss alle!29.5.2026 15:07:01 CEST | Pressemelding
Perimenopause bør vurderes allerede i 30 – årene, mener kvinnehelsefysioterapeut og forfatter Mathilde Okkenhaug Pilskog. Hun er sjokkert over hvor lite nordmenn vet om denne fasen i kvinners liv. Nå gir hun ut sin andre kvinnehelsebok om nettopp dette temaet. -Heldigvis er åpenheten større nå, og jeg håper at jeg med denne boka kan være med å opplyse og hjelpe kvinner på generelt grunnlag, sier hun.
Debuterer med barnebok til inntekt for barns skolegang i Kongo4.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fotballspilleren Mushaga Bakenga er ingen vanlig fotballspiller. For ham har det alltid vært viktigst å ha det gøy med kompisene på banen. Likevel klarte han å bli proff og leve av fotballen! I det nye barneboka «MUSH – PROFFDØMMER» deler han de beste tipsene og forteller de morsomste historiene fra barndommen.
Nå kommer den ultimate VM-boka!29.4.2026 13:54:54 CEST | Pressemelding
To av Norges råeste fotballtriksere, Tobias Becs og Christian Karlsen, har slått seg sammen, og utgir nå en fotballbok. Boken heter «Fotballskills i verdensklasse», og målet er å samle barn over hele landet rundt ballglede og mestring i forbindelse med mesterskapet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom