Hver tredje meter fylkesvei er i for dårlig stand
Over 30 prosent av fylkesveiene er i dårlig stand. Det utgjør nær 14 000 kilometer vei. – Veiene råtner på rot, og vi frykter for at forfallet bare øker, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Av over 44 000 kilometer vei som fylkene har ansvar for, har 30,9 prosent av veinettet dårlig eller svært dårlig dekke. Men det er store forskjeller mellom fylkene: I Buskerud, Telemark, Nordland og Troms er andelen vei med dårlig dekke over 40 prosent.
– Veier med hull, skader og sprekker er et vanlig syn over hele landet. Disse tallene er et kraftig varsku om at politikerne over tid ikke har bevilget nok penger til fylkesveiene, sier Handagard.
Enormt forfall
Oversikten over veier med dårlig dekke er hentet fra Kommuneproposisjonen 2026. Tallene gir et tydelig bilde på hvor dårlig veistandarden er. Totalt vil det koste mer enn 100 milliarder kroner å fjerne forfallet på fylkesveiene, ifølge NAFs beregninger.
– Politikerne må ta inn over seg alvoret. Dårlige veier fører til ulykker, til hyppige stengninger og at folk kjører med hjertet i halsen hver eneste dag. Det må brukes betydelig mer penger enn i dag for å få trygge veier, sier Handagard.
Mangler en halv milliard
Handagard peker på at Regjeringen i budsjettet for 2025 ikke innfridde forventningene fra Nasjonal transportplan (NTP). Der ble det lovet 1 milliard kroner mer enn tidligere. Likevel økte bare potten til fylkesveiene med 481 millioner kroner i år.
– Nå har regjeringen gått glipp av en sjanse til å rette opp dette i revidert budsjett som ble lagt frem i forrige uke. Det mangler en halv milliard kroner sammenliknet med det som ble lovet. Vi forventer at forhandlingene på Stortinget om revidert nasjonalbudsjett gir resultater, og at potten økes, sier Handagard.
NAF mener likevel at pengebruken som er forventet i NTP ikke er tilstrekkelig til å få ned forfallet. – Det må betydelig mer penger til, hvert eneste år fremover. Staten må legge penger på bordet, og så må fylkene kjenne sitt ansvar og sørge for at pengene blir brukt der de trengs mest, sier Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder

Lenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Dette må du sjekke før du kjøper brukt elbil19.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
På bruktmarkedet er det nå et godt utvalg av tre år gamle biler som har gjort det bra i NAF og Motors store elbiltest. – Før du kjøper brukt elbil bør du sjekke hvordan bilen gjorde det i elbiltesten da den var ny, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Revidert nasjonalbudsjett: - Riktig å ikke endre elbilmomsen15.5.2025 11:11:20 CEST | Pressemelding
Det blir ingen endringer i bilavgiftene i revidert nasjonalbudsjett. – Vi tar dette som et signal om at elbilmomsen vil ligge i ro også i statsbudsjettet til høsten, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF MC: – Det er for mange MC-ulykker14.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hittil i år har fem motorsyklister mistet livet i trafikken. Nå ber NAF MC motorsyklister om å ta ansvar.
NAF: – Ta bilen fra råkjørerne, men hold igjen på forbudene12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil gjøre det lettere å inndra biler fra råkjørere og stramme inn på reglene for mobil- og skjermbruk i bil. – Deler av forslagene rammer for bredt, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Klima og beredskap må hensyntas når veinettet skal vedlikeholdes og bygges ut10.5.2025 09:42:19 CEST | Pressemelding
Resolusjon fra NAFs landsmøte 2025: Klimaendringene og en ny sikkerhetspolitisk situasjon krever kraftigere satsing på samferdsel enn det som ligger inne i dagens planer. Nå må vi bygge for fremtiden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom