Norge blir med i Artemis Accords – styrker det internasjonale romsamarbeidet
15.5.2025 14:15:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth undertegnet i dag den internasjonale romavtalen Artemis Accords. Det er en politisk erklæring som bygger på ti prinsipper for fredelig utforskning og bruk av Månen, Mars, kometer og asteroider.

– Med dette blir vi en del av et større internasjonalt samarbeid, der målet er å sikre fredelig og ansvarlig utforsking om verdensrommet. Dette er en viktig dag for Norge som romnasjon, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Norge har lang erfaring og sterke fagmiljøer innen romvirksomhet. I dag har vi en komplett verdikjede – fra utvikling av teknologi og tjenester, til oppskytinger fra Andøya og nedlasting og bruk av satellittdata. Romsektoren bidrar til et tryggere og mer bærekraftig samfunn, både her hjemme og internasjonalt.
– Ved å signere Artemis-avtalene, støtter Norge ikke bare fremtidens romforskning, men bidrar også til å forme den, sier fungerende leder av NASA Janet Petro.
Artemisavtalen ble lagt frem og signert 13. oktober 2020 av USA, Storbritannia, Japan, Australia, De forente arabiske emirater, Luxemburg, Canada og Italia. Artemis Accords gir et sett med felles spilleregler for hvordan nasjoner samarbeider i rommet – særlig i en tid der både statlige og private aktører blir stadig mer aktive. Avtalene fremmer sikkerhet, forutsigbarhet og ansvarlig atferd i rommet. Norge ble det 55. landet som undertegnet avtalen.
Avtalen, som du kan lese her, ble signert under en seremoni på Norsk Romsenter i Oslo.

Nøkkelord
Kontakter
David Berg TveteneKommunikasjonsrådgiver
Tel:+4747272679david.tvetene@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
2,28 millioner kroner til kommunale ungdomsfiskeprosjekter21.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
17 kommuner får støtte til å gi 362 ungdommer sommerjobb og erfaring fra fiskerinæringen i 2026.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Bergen 26. mai21.5.2026 08:15:20 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth deltar på seminar om cruiseavgiften og innspillsmøte om reiseliv, i Bergen. I tillegg skal hun besøke Konkurransetilsynet og Norges eldste gull- og sølvvareprodusent, Arven AS.
– India er en stadig viktigere partner for Norge18.5.2026 15:47:54 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth ledet i dag en rundebordsamtale om handel og næringssamarbeid mellom Norge og India i forbindelse med besøket av Indias statsminister Narendra Modi i Norge.
Presseinvitasjon: 40 år med norsk laks som sushi-favoritt15.5.2026 14:12:40 CEST | Pressemelding
I 1985 reiste fiskeriminister Thor Listau og hans delegasjon til Japan for å sondere terrenget for norsk sjømat. Dette ble starten Prosjekt Japan, en viktig pådriver i suksesshistorie som skulle bli kalt «det norske lakseeventyret». I dag eksporterer Norge laks til 115 land.
Forenkler reglene for fjerning av stillehavsøsters i Oslofjorden15.5.2026 13:39:55 CEST | Pressemelding
Regjeringen har nå endret forskriften om regulering av fiske i Oslofjorden for å gjøre det enklere å fjerne stillehavsøsters. Ryddeaksjoner kan fortsette som før – både innenfor og utenfor nullfiskeområdene i Oslofjorden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom