Fiskeri- og havministeren til Vardø og Vadsø 8.-9. mai
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Vardø og Vadsø 8.-9. mai.

Både i Vardø og Vadsø deltar statsråden 8. mai på markeringen av frigjørings- og veterandagen. Det skal i forbindelse med markeringen i Vardø avdukes et relieff av Vardøværingen Peder Holt. Han var blant annet tidligere ordfører, fylkesmann og fiskeriminister.
Program 8. mai (forbehold om endringer):
10.00: Avduking av relieff av tidligere ordfører, fylkesmann og fiskeriminister Peder Holt. Sted: Glasshuset i Vardø.
Peder Holt (1899–1963) var Vardøværing, motstandsmann, fylkesmann og fiskeriminister fra 1951 - 1955. Han ledet gjenreisningen av Finnmark etter 2. verdenskrig. Holt var en nøkkelperson i å etablere sivil administrasjon i den frigjorte delen av Norge i 1944, og viet hele sitt liv til Finnmarks beste.
10.45: Lunsj sammen med veteraner. Sted: Vardø Hotell
12.00: Salutt til ære for Norges frigjørings- og veterandag. Sted: Vardøhus Festning
12.30 Tilgjengelighet for presse. Deretter orienteringsmøte med ordføreren og gruppeledere i Vardø kommune. Sted: Vardø rådhus
14.30: Minnemarkering ved Partisanbauten i Kiberg.
17.30: Til stede når ordføreren i Vadsø taler og legger ned krans ved Karl Rasmussens byste. Sted: Ved Vadsø videregående skole
18.15: Markering av frigjørings- og veterandag. Sted: Vadsø museum - Ruija kvenmuseum
Blant annet hilsen fra regjeringen ved Marianne Sivertsen Næss, og foredrag av Rolf Randa. Se program på Vadsø kommunes nettsider
Program 9. mai (forbehold om endringer):08.30: Besøk på Vadsø Havn
09.15: Besøk hos COAT. Sted: Havneterminalen i Vadsø
Klimaøkologisk Observasjonssystem for Arktisk Tundra (COAT) skal gi sikker dokumentasjon og tidlig varsling om effekter av klimaendringene på biomangfold, naturressurser og økosystemprosesser i norsk Arktis, som grunnlag for forvaltningstiltak og tilpasninger.
10.00: Møte med tillitsvalgte/ansatte på Sykehusinnkjøp. Sted: Rådhuset
11.00: Besøk hos Fiskeridirektoratet i Vadsø
12.45: Møte med fiskere i Vestre Jakobselv
Kontakter
Halvard WenselKommunikasjonsrådgiver
Tel:971 80 784halvard.wensel@nfd.dep.noPressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Foreslår å fase ut farledsbevis for russiske navigatører11.7.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil fase ut muligheten for russiske navigatører til å føre større skip uten los i norske farvann.
Norge styrker samarbeidet med Ukraina under gjenoppbyggingskonferansen i Roma10.7.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Norge står fast i sin støtte til Ukraina. Næringsminister Cecilie Myrseth leder den norske delegasjonen til Ukraine Recovery Conference (URC) som i år finner sted i Roma 9.–11. juli. Med til Roma er representanter fra næringsliv og sivilsamfunnet.
Norge inngår nye avtaler for å styrke Ukrainas energisikkerhet og grønne omstilling10.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For å støtte gjenoppbygging og utvikling av et fremtidig og mindre sårbart energisystem, inngår Norge nå tre nye samarbeidsavtaler med NEFCO, UNDP og Energy Community.
Norge og Italia skal samarbeide om kritiske råvarer9.7.2025 16:55:56 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Italias industriminister Adolfo Urso i Roma for å følge opp avtalen mellom Norge og Italia om samarbeid om kritiske råvarer.
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom