Norge må stå opp for seksuelle rettigheter globalt!
Følgende uttalelse ble vedtatt på Sex og Politikks årsmøte 6. mai 2025.

I over 30 år har verden anerkjent at seksuelle og reproduktive helse og rettigheter er grunnleggende for god helse, likestilling og fattigdomsbekjempelse.
- Det har vært en liberalisering av abortlovgivning i over 60 land. Flere får tilgang på prevensjonsmidler og seksualitetsundervisning i skolen. Barneekteskap og omskjæring av jenter er redusert. Land som kriminaliserer sex mellom likekjønnede er redusert fra over 100 land i 1994 til 64 i dag. Denne fremgangen står nå overfor globale trusler uten sidestykke.
- Da Trump tok over presidentstolen i januar 2025 stanset han all amerikansk bistand, inkludert all støtte til seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR). Bare blant IPPF-medlemmene vil dette frata 8,6 millioner mennesker tilgang til helsetjenester og føre til 756 000 flere utrygge aborter.
- For 2026 ønsker Trump å halvere støtten til global helse og fjerne USAs støtte til FN. Trump-administrasjonens politikk mot menneskerettigheter truer folks tilgang til helsetjenester, utdanning, ytringsfrihet, og ønsker å frata folk retten til å elske dem de vil.
- De siste årene har sivilsamfunnets handlingsrom blitt innskrenket, og det er farligere å forsvare menneskerettigheter. Angrep mot forkjempere for abortrettigheter, skeives rettigheter og sexarbeideres rettigheter skjer for ofte, og flere steder risikerer forkjemperne liv og helse i kampen for likestilling, demokrati og ikke-diskriminering.
- Vi er vitne til en systematisk nedbryting av systemer for demokrati og menneskerettigheter. Svaret må være et system som omfordeler makt, er mer rettferdig og bærekraftig, og har seksuell og reproduktiv helse og rettigheter som et grunnleggende fundament.
Sex og Politikk sitt årsmøte mener Norge må gå foran ved å:
- Være kompromissløse rettighetsforkjempere. Både i diplomati og finansiering. Vi kan ikke lenger ha en verden hvor en stormakt avgjør om verdens kvinner får tilgang til prevensjonsmidler, abort og helsehjelp.
- Ikke la USA paralysere FN og de multilaterale arenaene. Det trengs sterke stemmer som står opp mot Trumps narrativ og som kjemper for våre globale demokratiske styringsverktøy.
- Sikre målrettet støtte til rettighetsbaserte nettverk og grupper med SRHR som kjernesak i det globale sør og sørge for at sivilsamfunnet får utøve sin rolle som vaktbikkje ved å dokumentere rettighetsbrudd og sikre at hjelpen rettes dit den trengs mest.
- Støtte lavinntektsland i å bygge selvfinansierte helsesystemer.
Sex og Politikk er den norske medlemsorganisasjonen av International Planned Parenthood Federation (IPPF), som jobber for seksuell og reprodutiv helse og rettigheter (SRHR) i mer enn 140 land globalt.
----------
Til redaksjonen
Sex og Politikk driver et ustrakt internasjonalt arbeid, alt fra et eget samarbeidsprosjekt med vår søskenorganisasjon i Malawi med søkelys på informasjon, tilgang til prevensjon, rettigheter for skeive m.m. til et helt nytt samarbeid med våre nordiske søskenorganisasjoner som er ment å tjene som et svar på motkreftene som arbeider for å redusere seksuell og reproduktiv helse og rettigheter. Ta gjerne kontakt med team-leder for internasjonalt team, Kjersti Augland, telefon 917 33 574 for mer informasjon.
Nøkkelord
Kontakter
Kjersti AuglandAssisterende daglig leder
Tel:917 33 574kjersti@sexogpolitikk.noTore AasheimMedievakt/Pressekontakt
Tel:97 08 04 00tore@sexogpolitikk.noLenker
Sex og Politikk er en ideell og partipolitisk uavhengig medlemsorganisasjon som jobber for å styrke og informere om seksuell og reproduktiv helse og rettigheter, både i Norge og internasjonalt.
Sex og Politikk er det norske medlemmet i International Planned Parenthood Federation (IPPF) som er den største organisasjonen for SRHR internasjonalt, med nasjonale organisasjoner i mer enn 120 land i tillegg til Norge.
Seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) handler blant annet om å kunne bestemme om og når man vil ha barn, om å få informasjon om og tilgang på sikker, moderne og billig prevensjon, om rett til trygg og lovlig abort og om rett og mulighet til å praktisere sin seksuelle orientering og kjønnsidentitet uten straffeforfølgelse eller fordømmelse.
Følg pressemeldinger fra Sex og Politikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sex og Politikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sex og Politikk
Høyre-politiker Sandra Bruflot er Årets Ottesen 2025.6.5.2025 15:47:05 CEST | Pressemelding
Sandra Bruflot mottar prisen for sitt lange engasjement for seksuell og reproduktiv helse og rettigheter, og spesielt for sin innsats som saksordfører for arbeidet med den nye abortloven.
Ottar-seminar: Katastrofale konsekvenser etter USAs bistandskutt30.4.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Ottar-seminaret 2025: Hvordan kan Norge og resten av verden redusere de fatale konsekvensene av USAs brutale bistandskutt som fører til at det dør 103 mennesker i timen.
Ny minister: Kan Norge gjøre en forskjell innen seksuelle og reproduktive rettigheter?5.3.2025 10:49:02 CET | Pressemelding
Utenriksdepartementet og Sex og Politikk «tjuvstarter» 8. mars med et åpent arrangement om seksuelle og reproduktive rettigheter.
Hvilket parti er best på seksuelle rettigheter?4.3.2025 08:15:00 CET | Pressemelding
Det er valgår, og Sex og Politikk har satt opp en egen fasitliste for hva som kjennetegner et parti som er gode på seksuell og reprodukt helse og rettigheter.
Scenekunst møter seksualitetsundervisning5.2.2025 08:54:51 CET | Pressemelding
Gjennom Riksteatrets forestilling Prima Facie og et nytt undervisningsopplegg utviklet av Sex og Politikk og Seksualpolitisk Nettverk for Ungdom (SNU), settes tema som seksuelle grenser, samtykke og gråsoner på dagsordenen for videregåendeelever.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom