Kjell Bjarne Helland blir ny generalsekretær i Norges idrettsforbund
Kjell Bjarne Helland (59) er ansatt som generalsekretær i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité.

Idrettspresident Zaineb Al-Samarai presenterte Kjell Bjarne Helland som ny generalsekretær for Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité på et internt møte i idretten i dag, tirsdag 6. mai.
– Etter en solid og omfattende rekrutteringsprosess er vi glade for at vi i dag kan presentere Kjell Bjarne Helland i rollen som ny generalsekretær i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité. Sammen med idrettsstyret vil vår nye generalsekretær være med å sette kursen for den videre utviklingen av norsk idrett fremover. Kjell Bjarne har bred bakgrunn fra idretten og har også solid erfaring fra 20 år i næringslivet i ulike lederfunksjoner, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai og legger til:
– Et samlet idrettsstyre er overbevist om at Kjell Bjarne er et riktig valg for denne svært viktige rollen i idretten. Vi gleder oss nå til å komme ordentlig i gang.
Kjell Bjarne Helland tiltrer stillingen senest 4. august og tar over stafettpinnen etter Nils Einar Aas som var generalsekretær i NIF frem til desember 2024. Idrettsstyret konstituerte assisterende generalsekretær Else-Marthe Lybekk som generalsekretær i perioden frem til ny generalsekretær var på plass.
Helland ser nå frem til å ta fatt på den spennende og utfordrende oppgaven med å lede NIFs sentraladministrasjon de neste årene.
– I norsk idrett er vi én familie, og sammen gjør vi underverker. Vi kan skape flere. Vi skal derfor sammen jobbe målrettet for å lykkes med det. Jeg ser frem til å ta fatt på denne viktige oppgaven for norsk idrett, sier påtroppende generalsekretær Kjell Bjarne Helland.
Bakgrunn
Kjell Bjarne Helland er født og oppvokst i Trondheim. I barndommen var korps og idrett hans lidenskaper. Oppveksten var på Bispehaugen i Trondheim, og da var korps og idrett helt opplagte valg å drive med. Han var aktiv innen flere idretter, men det ble tidlig klart at håndball ble idretten hans. Han var spiller frem til han var 19 år da en skade avsluttet karrieren, men han fortsatte som dommer (eliteserien i 10 år) og trener (to år på heltid).
Helland begynte i Forenede forsikring og tok utdanning gjennom forsikringsakademiet (BI) og etter hvert ulike lederutviklingsprogrammer. Han hadde også ulike styreverv i finansinstitusjonene han var ansatt i.
Han begynte i Sør-Trøndelag idrettskrets som organisasjonssjef 1. mars 2010, og ble senere organisasjonssjef i den sammenslåtte kretsen (Nord- og Sør-Trøndelag idrettskrets) Trøndelag idrettskrets fra 1. januar 2018. Han ledet prosessen i forbindelse med denne sammenslåingen.
Som mange andre har han også vært pappatrener for sine tre barn i håndball, fotball og allidrett.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noFølg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Magnus Nedregotten er kandidat til IOCs utøverkomité26.6.2025 15:28:51 CEST | Pressemelding
IOC bekreftet i dag at lederen av NIFs utøverkomité, Magnus Nedregotten, er en av 11 kandidater til valg på nye medlemmer til IOCs utøverkomité.
Pressemelding fra NIFs påtalenemnd vedrørende Gjert Ingebrigtsen25.6.2025 16:20:41 CEST | Pressemelding
NIFs påtalenemnd behandler anmodninger om påtale for idrettens domsorganer. Den 28. februar 2025 mottok nemnda anmodning fra Norges Friidrettsforbund om påtale og begrenset suspensjon for Gjert Ingebrigtsen.
Åpen time for pressen 19. juni17.6.2025 06:37:10 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. juni kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 1.
Store økninger i tilskuddssatsene til idretts- og nærmiljøanlegg16.6.2025 20:27:05 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementet har i dag lagt fram regelverket for kommende søknadsrunde for spillemidler til anlegg for idrett og fysisk aktivitet.
Antall medlemmer i norsk idrett fortsetter å øke13.6.2025 10:16:38 CEST | Pressemelding
Foreløpige tall fra samordnet rapportering viser at både antall medlemskap og aktive medlemmer fortsetter å øke. – Dette er tall vi kan være imponert over, og viser nok en gang at vår stolte idrettsorganisasjon er et sted å høre til, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom