Birgitte Larsen bokdebuterer!

To kolleger får øynene opp for hverandre når de møtes som klimaaktivister. En kommunikasjonsrådgiver mister synet, men utvikler en sjette sans. En fortvilet mor på familieferie må reddes fra en eksistensiell tvil som overskygger alt.
Som i en ny jord er en samling uforutsigbare noveller om mennesker som sliter med tilværelsen, men som er villige til å gi virkeligheten en siste sjanse. Novellene beveger seg mellom det dagligdagse og det mirakuløse, det håpløse og det poetiske, og handler om kjærlighet, ensomhet, himmellegemer og lengselen etter noe helt, helt annet.
– Selve idéen til boka er en videreutvikling av en romanidé jeg jobbet med da jeg gikk på Skrivekunstakademiet, forteller Birgitte Larsen. – Jeg var gravid da, og syntes det var problematisk å skulle sette barn til en verden som føltes så slitt og utrygg, og jeg ville skrive om en gruppe gravide kvinner som evakuerte inn i fjellet for å føde barna sine i en grotte hvor de skulle skape en ny verden fra scratch. Idéen til Som i en ny jord var å skrive om menneskene før de evakuerte til grotten, hva som drev dem, hva de lengtet etter og hvilke eksistensielle utfordringer de sto i.
Les hele intervjuet med Birgitte Larsen på våre nettsider.
Birgitte Larsen (f. 1981) er oppvokst på Feda i Kvinesdal og bor i Oslo. Hun er tidligere student ved Skrivekunstakademiet i Bergen. Larsen har skrevet flere skuespill, og spilt i en rekke filmer og teateroppsetninger. Nylig var hun å se i Dag Johan Haugeruds film Sex. Dette er hennes første bok.
Som i en ny jord lanseres 9. mai. Ta kontakt for et anmeldereksemplar eller for intervju.
Nøkkelord
Kontakter
Tobias Brynildsbakken HusePresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:46913188tobias.huse@bonnierforlag.noBilder


Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Roman inspirert av skjønnhetslegender22.8.2025 07:14:00 CEST | Pressemelding
Sophias håp er bygget på livene til pionerene Estée Lauder og Helena Rubinstein. Bestselgende Corina Bomann skildrer en ung kvinnes drømmer, ofre og kamp for å finne sin plass i verden.
Anders Aukland deler sine beste treningstips18.8.2025 09:44:48 CEST | Pressemelding
Kondis er den ultimate guiden for deg som vil bruke tiden riktig, få god fremgang og nå treningsmålene du har satt deg.
Natasha Lester med ny roman om kvinnen som trosset nazistene18.8.2025 07:03:00 CEST | Pressemelding
Hvordan ble en ung småbarnsmor leder for et stort spionnettverk i det okkuperte Frankrike?
– APEFS truer folkehelsa15.8.2025 07:09:00 CEST | Pressemelding
Forfatter Hans Petter Treider deler noe med sin hovedperson, Lillemor Lasson: de vil bekjempe syndromet APEFS.
To nye bøker fra Casper André Lugg12.8.2025 07:08:00 CEST | Pressemelding
Lugg er aktuell med to diktutgivelser som til sammen markerer et høydepunkt i forfatterskapet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom