Nå skal hovedveien inn til Bodø utbedres
28.4.2025 15:07:50 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
Riksvei 80 er en viktig vei for innbyggerne og næringslivet i regionen, men den har vært ulykkesutsatt. Nå skal Statens vegvesen utbedre veien for om lag 600 millioner kroner slik at den blir både bedre og tryggere.
– Regjeringen er opptatt av at vi skal ta bedre vare på veiene, og dette er et godt eksempel på det. Nå blir det en tryggere og raskere hverdagsvei på Rv. 80 mellom Sandvika og Sagelva som kommer både innbyggerne og næringslivet til gode, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Statens vegvesen har bestemt at utbedringsprosjektet på Rv. 80 skal startes opp i 2025, og forventet trafikkåpning er i 2027. På en utbedringsstrekning gjør Statens vegvesen ulike former for utbedringer på eksisterende vei for å gjøre den tryggere og bedre.
Prosjektet har et kostnadsanslag på omkring 600 millioner kroner og skal føre til økt trafikksikkerhet på strekningen, samt at det skal redusere konsekvensene av skred. Det er allerede utført enkelte skredsikringstiltak på strekningen i 2023/2024.
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet og Kommunal- og distriktsdepartementet starter prosess for reforhandling av byvekstavtalene6.3.2026 15:35:36 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet og Kommunal- og distriktsdepartementet forbereder nå reforhandling av byvekstavtalene i de største byområdene. Dagens avtaler gjelder til 2029. Departementene ønsker tidlig dialog med lokale parter i Oslo, Trondheimsområdet og Nord-Jæren om nye avtaler som kan gjelde til 2036. For Bergensområdet vil reforhandlingene komme senere på grunn av nødvendige lokale avklaringer om Bybanen til Åsane.
Skal gjøre norske vinterveier tryggere23.2.2026 17:59:27 CET | Pressemelding
Antallet turister som kjører på norske vinterveier har økt, særlig i Nord‑Norge. Mange mangler nødvendig erfaring med vinterkjøring og det gir utfordringer både for trafikksikkerhet, fremkommelighet og beredskap. Samferdselsministeren har i dag fått presentert forslag til tiltak.
Norge deltar i etableringen av et støttefond for Ukraina17.2.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård har skrevet under på en felleserklæring om å etablere et støttefond for transportsektoren i Ukraina. Signering skjedde på International Transport Forums høynivåmøte i Stockholm mandag 16. februar.
Ny ruteplan for 2028: Passasjerer på Østlandet får flere togavganger og bedre plass om bord16.2.2026 08:35:49 CET | Pressemelding
I desember 2027 får togpassasjerer på Østlandet et kraftig løft i hverdagen. Da overtar Vy togtransporten til Oslo Lufthavn fra Flytoget og med det kommer det et bedre tog tilbud med flere avganger og bedre plass om bord.
Samferdselsministeren fikk se første nye fjerntog fra Sveits13.2.2026 16:58:36 CET | Pressemelding
17 splitter nye langdistansetog skal erstatte gamle og utslitte lokomotiv og vogner som i dag trafikkerer landets fire fjerntogstrekninger. Produksjonen av det aller første toget er godt i gang hos sveitsiske Stadler, som på onsdag ga samferdselsministeren en omvisning på deres togfabrikk i alpelandet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom