Velkommen til pressevisning: Espen Gleditsch. Sanatorium Stenersen
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning tirsdag 6. mai kl. 11-13 i Villa Stenersen på Vinderen i Oslo. Påmelding til birgitte.lie@nasjonalmuseet.no innen mandag 5. mai kl. 12.

Utstillingen «Espen Gleditsch. Sanatorium Stenersen» er utviklet for Villa Stenersen og inneholder 20 nye fotografier.
Gleditsch har undersøkt sanatoriearkitekturen som en forløper til den moderne arkitekturen. Verkene i utstillingen ser på sanatoriearkitekturens rom og omgivelsene de befinner seg i. De abstrakte ideene og historiske påvirkningene som danner bakgrunnen for utstillingen, trer fram som konkrete opplevelser av lys, fuktighet, himmel, sol, vind og natur i bildene. Gleditsch undersøker hva omgivelsene gjør med oss.
Lys og luft i fredelige omgivelser
Sanatoriearkitekturen var et resultat av ønsket om å kurere tuberkulose, som var en utbredt sykdom på 1800-tallet. Fram til antibiotikabehandlingen kom på 1940-tallet var lys og luft, hvile og ro i landlige omgivelser regnet som veien til helbred. Lyse flater, keramiske fliser og stålrør som var lette å rengjøre, skulle få bukt med bakteriene.
Blant likhetstrekkene mellom tidlig moderne helsearkitektur og den moderne arkitekturen, med Villa Stenersen som et viktig norsk eksempel, er store vinduer, åpne planløsninger, og den nære kontakten med naturen utenfor. I 1934, få år før han tegnet Villa Stenersen, ble Korsmo selv rammet av alvorlig tuberkulose.
Billedkunstner Espen Gleditsch (f. 1983) bruker ofte fotografi som et utgangspunkt for å undersøke hvordan historien fortelles, endrer seg og fortolkes. Han har markert seg med en rekke utstillinger og prosjekter der han utforsker fotografiets rolle i formidlingen av kunst- og arkitekturhistorien.
Kunstneren er til stede på pressevisningen, ta kontakt for intervjuavtale.
Fakta om utstillingen
«Espen Gleditsch. Sanatorium Stenersen»
Villa Stenersen, Tuengen allé 10C, Oslo
10. mai-31. august 2025
Åpen: Torsdag kl. 14-19, lørdag og søndag kl. 11-17
Kuratert av Nasjonalmuseet:
Joakim Skajaa, kurator utstilling
Gudrun Eidsvik, kurator formidling
- Villa Stenersen blir for første gang del av en kunstnerisk helhet der kunst møter arkitektur, interiør og natur.
- Fotografier fra Paimio Sanatorium av arkitekt Alvar Aalto (Finland), Sanatorium Zonnestraal av arkitektene Jan Duiker, Bernard Bijvoet og Jan Gerko Wiebenga (Nederland), sanatoriene Queen Alexandra Sanatorium og Schatzalp Sanatorium (Sveits), Luster sanatorium (Norge) og Villa Stenersen.
Villa Stenersen er et hovedverk i norsk funksjonalisme, tegnet av Arne Korsmo (f. 1900- d.1968). Han tegnet villaen til Annie og Rolf E. Stenersen, som flyttet inn i 1938. Huset ble nøye prosjektert for også å gi plass til Stenersens store kunstsamling, som fortsatt betraktes som en av landets viktigste. Bygningen og eiendommen er fredet.
Deltakere på pressevisningen kan møte opp ved hovedinngangen til Villa Stenersen. Vi ønsker at større jakker og vesker legges i garderoben. Gi beskjed om det er behov for å ta med større utstyr som kamerastativ o.l.
Nøkkelord
Kontakter
Birgitte LieKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 480 06 189birgitte.lie@nasjonalmuseet.noBilder










Dokumenter
Om oss
Nasjonalmuseet har ansvaret for å utvikle, forvalte, forske på, tilgjengeliggjøre og formidle Norges største samling av kunst, arkitektur og design.
Følg pressemeldinger fra Nasjonalmuseet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalmuseet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonalmuseet
Ny utstilling knytter nordisk matbevegelse til kunst, arkitektur og design22.5.2025 15:21:43 CEST | Pressemelding
En spesialdesignet paviljong med kjøkken og ildsted forvandler plassen foran Nasjonalmuseet til et skog- og kystlandskap med vekster fra Oslo-området. Paviljongen er en del av utstillingen «Ny nordisk. Mat, estetikk og sted», som utforsker hvordan en ny matbevegelse utviklet seg på 2000-tallet.
Hvilken plass har de kvinnelige arkitektene fått i arkitekturhistorien?12.5.2025 09:51:26 CEST | Pressemelding
Gjennom historiene til fem norske arkitekter forteller «Stamina. Kari Nissen Brodtkorb og fire forgjengere» om kvinnenes plass i datidens arkitektyrke.
Velkommen til pressevisning: Ny nordisk. Mat, estetikk og sted12.5.2025 09:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning mandag 19. mai kl 13-15. Oppmøte ved paviljong utenfor hovedinngangen. Påmelding til simen.joachim.helsvig@nasjonalmuseet.no
Velkommen til pressevisning: Stamina. Kari Nissen Brodtkorb og fire forgjengere5.5.2025 14:13:15 CEST | Presseinvitasjon
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning onsdag 14. mai kl. 11–13 i Nasjonalmuseets Galleri grafikk og tegning. Påmelding til hanne.marie.willoch@nasjonalmuseet.no innen mandag 12. mai kl. 12.
Hva har helse og moderne arkitektur til felles?5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nasjonalmuseet åpner sesongen i Villa Stenersen med «Espen Gleditsch. Sanatorium Stenersen» og ser på hva omgivelsene betyr for livskvalitet og helse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom