Brannøvelser i tunnel på E6 i Vefsn
Fire mandager i ukene framover holder Statens vegvesen og nødetatene beredskapsøvelse i Åsnevtunnelen på E6 rett nord for Mosjøen. Vegen blir helt stengt mellom klokken 18.00 og 20.00.

Øvelsene i Åsnevtunnelen er fullskala beredskapsøvelser. Statens vegvesen og nødetatene brann, politi, ambulanse og tilhørende nødsentraler deltar. Alle vaktlag skal øve, derfor blir samme øvelse holdt fire mandager på rad.
Brannøvelse mandag kveld
Det blir brannøvelse i Åsnevtunnelen følgende mandager kl 18.00-20.00:
- 28. april
- 5. mai
- 12. mai
- 19. mai
Mens øvelsen pågår, blir det omkjøring via fylkesveg 7327 Båtholvegen. Etter at øvelsen er ferdig, blir det manuell trafikkdirigering inntil trafikken er tilbake til normalen.
– Det er uheldig både for trafikantene og for de som bor langs omkjøringsvegen at vi må stenge E6. Vi har tunnelsikkerhetsforskrifter og håndbøker som setter krav til gjennomføring av øvelser. Beredskapsøvelsene er nødvendige for at vi skal kunne tilby et trygt og fremkommelig vegnett, sier brannvernleder Thomas Hansen Loe i Statens vegvesen.
Øver for trafikantenes sikkerhet
– Vi gjennomfører disse øvelsene for trafikantenes sikkerhet. Sammen med lokale nødetater driller vi rutiner og samhandling, slik at alle involverte er godt forberedt dersom det skjer ulykker i tunnel. Vi kommer blant annet til å bruke røykmaskin for å simulere brann, sier Hansen Loe.
Åsnevtunnelen på E6 i Vefsn kommune har en gjennomsnittlig trafikk på 2800 kjøretøy i døgnet. Ett av fem kjøretøy er store biler.
INVITASJON TIL MEDIA
Medier som ønsker å delta under en av øvelsene på E6 i Vefsn, må ta kontakt med brannvernleder thomas.hansen.loe@vegvesen.no / 97640538.
Nøkkelord
Kontakter
Thomas Hansen LoeBrannvernlederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:97640538thomas.hansen.loe@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Omkjøring på E6 i Bardu28.4.2025 08:20:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal skifte en kulvert på E6 ved Utby i Bardu kommune. Det blir omkjøring og lysregulering tre uker i mai.
Starter gjennomsnittsfartsmåling av fart i Frøyatunnelen25.4.2025 14:01:18 CEST | Pressemelding
Tirsdag 29.april kl.12 starter Statens vegvesen med strekningsmåling av fart på fv.714 og gjennom Frøyatunnelen. Dette erstatter tidligere fotobokser med punktmåling, og sikrer lavere fart på en lengre strekning enn tidligere.
Operatunnelen stenges i korte perioder natt til mandag25.4.2025 10:37:05 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjennomfører en planlagt stenging av Operatunnelen i Oslo søndag 27. april klokken 23.00 til mandag 28. april klokken 05.00.
Transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget kjem til Rogaland 28.–30. april25.4.2025 09:15:28 CEST | Pressemelding
Frå måndag 28. til onsdag 30. april er Stortinget sin transport- og kommunikasjonskomité på rundreise i Rogaland fylke.
E10 i Lofoten åpner igjen i kveld24.4.2025 18:19:24 CEST | Pressemelding
Oppryddingsarbeidet etter steinraset har gått bedre og raskere enn forventet. Trafikken kan kjøre forbi rasstedet fra kl. 21.30 i kveld.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom