Nok et dødelig angrep i Ukraina
24.4.2025 14:30:13 CEST | CARE | Pressemelding
– Vi er vitner til nye angrep omtrent hver natt, sier CARE-ansatte i Ukraina.
Natt til 24. april ble Ukraina rammet av et av de kraftigste luftangrepene på mange måneder. Byer som Kyiv, Kharkiv, Zjytomyr og Pavlohrad ble rammet rakett- og droneangrep.
Flere enn ti personer ble drept, inkludert barn, og flere titalls skadet. I tillegg er det store skader på boliger og kritisk infrastruktur.
CARE-ansatte i Ukraina understreker at dette på ingen måte er en enkeltstående hendelse.
– Det snakkes om våpenhvile, men omtrent hver natt er vi vitne til nye angrep på Kyiv. Verden blir ikke lenger sjokkert over denne krigens grusomheter. Men flere og flere lider, og flere og flere blir rammet av angrep. Dette må ta slutt, sier Harris Nyatsanza, nestleder for CARE Ukraina.
De stadige angrepene er en stor belastning for sivilbefolkningen, som påvirkes både fysisk og psykisk.
– Når vi kommer til et område der det nettopp har vært et angrep, møter vi mennesker i sjokk. De forstår ikke alltid hva som har skjedd. Noen gråter, skjelver og klarer ikke å snakke. Andre har panikk. Noen ganger møter vi folk som har mistet absolutt alt: Tryggheten, sine hjem og sine kjære. Dette skaper dype traumer, og krever langvarig støtte og behandling, sier Nataliya Belayeva, som jobber som psykolog for organisasjonen Avalyst, som CARE samarbeider med.
CARE ber alle parter til konflikten om å respektere folkeretten, som innebærer beskyttelse av sivile og sivil infrastruktur. I tillegg ber vi det internasjonale samfunnet om å skalere opp støtten, særlig til kvinneledede organisasjoner i Ukraina, som ofte er i førstelinjen for å hjelpe folk..
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noIrene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noBilder

Om CARE
CARE ble grunnlagt i 1945 og er nå en av verdens største hjelpeorganisasjoner, med prosjekter i 102 land. CARE Norge jobber med langsiktig utviklingsbistand og nødhjelp i 11 av disse landene, med jenter og kvinners rettigheter i fokus. CAREs bistand nådde mer enn 100 millioner mennesker i 2021.
Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
Ny rapport fra CARE Norge og Deloitte: Norske bedrifter blir bedre på åpenhetsloven, men kvinnene i leverandørkjeden overses ofte2.3.2026 13:07:01 CET | Pressemelding
OSLO – Norske selskaper har blitt mye flinkere til å gjennomføre aktsomhetsvurderinger etter at åpenhetsloven trådte i kraft. Men når det gjelder å fange opp hvordan kvinner rammes, står utviklingen på stedet hvil.
Verdens glemte kriser: I disse landene lider millioner i stillhet29.1.2026 07:29:32 CET | Pressemelding
Hjelpeorganisasjonen CARE lanserer onsdag en rapport over de mest oversette krisene i verden for tiende år på rad. Den sentralafrikanske republikk topper den dystre statistikken for 2025 – et land som har figurert på listen hvert eneste år siden 2016.
– Jeg fryktet å bli voldtatt på veien. Kvinner og jenter i Mali rammes dobbelt i landets økende krise.28.10.2025 11:24:02 CET | Pressemelding
Flukt, vold og sult: Kvinner i Mali rammes hardt av krisen landet står i.
CARE Norge: Positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet15.10.2025 11:27:40 CEST | Pressemelding
– CARE mener det er positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet, selv om det burde vært en sterkere satsing gitt motkreftene i verden. Det langsiktige arbeidet for å redusere fattigdom burde vært prioritert enda høyere, og vi håper Stortinget vil styrke dette, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
8 av 10 unge kvinner i Afghanistan utestengt fra utdanning og jobb13.10.2025 10:20:00 CEST | Pressemelding
Fire år etter at Taliban tok makten i landet, viser en fersk FN-rapport at majoriteten er sterkt kritiske til begrensninger av jenters rett til skolegang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom