Forsinkelser i vognkortproduksjon hos Vegvesenet
24.4.2025 14:22:32 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Grunnet en teknisk feil er det forsinkelser i produksjonen av vognkort hos Statens vegvesen. Det forventes at produksjonen vil gå som normalt fra 29. april.

Feilen har medført at det har blitt bestilt, produsert og sendt ut flere like vognkort, slik at enkelte kjøretøyeiere har mottatt flere vognkort. Det er det siste vognkortet du da skal forholde deg til. Dette har igjen ført til at vår produsent av vognkort har gått tom for papiret vognkortene trykkes på, som har sikkerhetselementer i tråd med internasjonalt regelverk.
Forsinkelsen påvirker alle bestillinger gjort fra 18. april 2025. Normal produksjon og utsendelse av vognkort forventes gjenopptatt 29. april 2025.
– Vi har full forståelse for at dette vil skape utfordringer for kjøretøyeiere og beklager situasjonen som har oppstått, sier seksjonsleder Heidi Øwre i Statens vegvesen.
Kjøretøyeiere kan som normalt bruke det midlertidige vognkortet innenlands frem til nytt vognkort mottas. Det midlertidige vognkortet er gyldig i 30 dager, men kan i utgangspunktet ikke brukes ved kjøring i utlandet.
Statens vegvesen vil informere EU/EØS-land om situasjonen som har oppstått, men kan ikke garantere for at landene godtar kjøring med kun medbragt midlertidig vognkort.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenging i Fløyfjelltunnelen neste helg – berre sørgåande løp29.4.2026 15:01:16 CEST | Pressemelding
Neste helg, frå fredag 8. mai til måndag 11. mai, skal Statens vegvesen gjennomføre naudsynt arbeid i Fløyfjelltunnelen. Berre sørgåande løp (mot Bergen sentrum) blir stengt, medan nordgåande løp er ope.
Asfaltering i Glåmdalsdistriktet: Slik blir trafikkavviklingen29.4.2026 11:39:08 CEST | Pressemelding
I neste uke starter asfaltarbeider i Sør-Odal, Kongsvinger og Eidskog. Asfalteringsarbeidene starter mandag 4. mai, og vil medføre omkjøring, trafikkregulering og noe ventetid i de aktuelle områdene.
Ber trafikantene om å følge skiltet omkjøring i Sarpsborg24.4.2026 13:20:01 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og entreprenør Isachsen Anlegg AS ber trafikantene om å følge den skiltede omkjøringen for rv. 22, Iseveien mellom Dondern og Rådhusveien.
Lysregulering og vedlikehold på E16 de neste dagene – dette bør du vite24.4.2026 12:23:31 CEST | Pressemelding
Fra i morgen blir det lysregulering på E16 ved Kjenestunnelen og Fossmarktunnelen. Det betyr at trafikanter må regne med lengre reisetid.
Helgestenging i Fløyfjelltunnelen sørgåande løp 8.-11. mai23.4.2026 15:52:52 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjennomføre naudsynt arbeid i Fløyfjelltunnelen for å etablere brannsikker straumforsyning til naudutrusting og ventilasjon. Sørgåande løp (mot Bergen sentrum) blir derfor stengt andre helg i mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom