- Veldig spesielt at regjeringen ikke vil ha en handelsavtale med USA
24.4.2025 11:26:03 CEST | SMB Norge | Pressemelding
I forbindelse med at statsministerens og finansministeren skal besøke Presidenten i USA har regjeringen blitt spurt om de ønsker å starte arbeidet med en handelsavtale. Svaret er at regjeringen har ingen planer om å starte et slikt arbeid. SMB Norge reagerer kraftig på regjeringens manglende ønske om å forhandle frem en handelsavtale med USA.

SMB Norge tok opp saken allerede 8. juli i fjor, og fremhevet viktigheten av en handelsavtale.
- USA er Norges største handelspartner utenfor Europa og det på bakgrunn av dette ville være naturlig å ha en handelsavtale med landet slik Norge har med en rekke andre land, sier administrerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman.
Nettavisen dinbedrift.no har tatt kontakt med Nærings- og fiskeridepartementet for en kommentar om det foreligger planer fra offisielt norsk hold om å igangsette forhandlinger med USA med sikte på en fremtidig handelsavtale.
Svaret fra næringsministeren var at Norge har i dag ingen handelsavtale med USA, og det foreligger heller ingen planer om å inngå en handelsavtale. Nettavisen dinbedrift.no fikk ingen begrunnelse for denne beslutningen.
SMB Norge mener det mer enn noen gang er viktig å fremheve viktigheten av handelsavtaler.
- At regjeringen har vært helt passiv og ikke tatt initiativ ovenfor USA om å inngå en handelsavtale, fremstår for meg som en stor skandale. Norge har frihandelsavtaler med snart 50 land. Den ferskeste av de er en frihandelsavtale med India. En av våre viktigste allierte, USA, som også er Norges største handelspartner utenfor Europa, har vi ingen handelsavtale med, uttaler Rytman.
- SMB Norge oppfordrer Jonas Gahr Støre og Jens Stoltenberg om å ta opp temaet med president Trump på deres visitt til Det Hvite Hus. Samt at Stortinget bør ettergå regjeringen på hvorfor dette ikke har vært på dagsorden tidligere, sier Rytman.
Nøkkelord
Kontakter
Jørund H. Rytmanadministrerende direktørSMB Norge
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noOm oss
SMB Norge har ca. 5 500 medlemmer over hele landet. Våre medlemsbedrifter spenner over de fleste bransjer, hvor bygg/anlegg, varehandel, industri og faglig-teknisk tjenesteyting utgjør de største. Flertallet av medlemsbedriftene er små og mellomstore bedrifter, og ca. halvparten har inntil fem ansatte. Bedriftene sysselsetter i overkant av 25 000 arbeidsplasser. Vi får stadig nye medlemmer og det styrker vår gjennomslagskraft overfor politikerne.
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
Ny global kåring: Norge faller ut av topp 20 på innovasjon – SMB Norge krever politisk kursendring30.9.2026 12:50:43 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Verdensorganisasjonen for immaterialrett (WIPO) viser at Norge faller til en skuffende 21. plass på den globale innovasjonsindeksen. Avstanden til våre nordiske naboer øker markant, og administrerende direktør i SMB Norge, Jørund Rytman, slår nå alarm om et økende gap mellom ressursbruk og faktiske resultater.
Pressemelding: Unødvendig renteøkning rammer småbedriftene24.9.2026 12:24:59 CEST | Pressemelding
Norges Banks renteøkning i dag var unødvendig og kan bidra til færre arbeidsplasser i småbedriftene, mener SMB Norge. Organisasjonen ber sentralbanken ta inn over seg at arbeidsmarkedet er svakere enn det dagens bedriftsundersøkelser gir inntrykk av.
SMB Norge om globale innovasjonstall: – Norge havner i skyggen mens vekstlandene raser forbi11.9.2026 08:27:58 CEST | Pressemelding
Nye tall fra FN-organisasjonen WIPO viser at asiatiske og vestlige storbyer dominerer verdens innovasjonskart, mens en rekke mellominntektsland klatrer forbi. Administrerende direktør i SMB Norge, Jørund Rytman, etterlyser akutt politisk vilje til å gjøre Norge mer næringsvennlig.
SMB Norge advarer mot konkursbølge i distriktene: – Regjeringens avgiftssjokk er en ren særskatt på geografi10.9.2026 11:27:13 CEST | Pressemelding
Avviklingen av de midlertidige avgiftskuttene på drivstoff rammer små og mellomstore bedrifter hardt. SMB Norge krever nå at regjeringen snur og innfører permanente kutt i veibruks- og CO2-avgiften for å redde lokale arbeidsplasser.
Kritisk for små og mellomstore bedrifter: SMB Norge krever varig reduksjon i drivstoffavgiftene7.8.2026 11:01:37 CEST | Pressemelding
Det økonomiske presset på norske små og mellomstore bedrifter øker, og drivstoffkostnadene utgjør nå en uforutsigbar risiko for store deler av det private næringslivet. SMB Norge ber regjeringen ta grep i avgiftspolitikken for å sikre konkurransekraften og arbeidsplassene i distriktene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom