Fjernstyrer årlig tilsyn med passasjersertifikat
22.4.2025 08:45:22 CEST | Sjøfartsdirektoratet | Aktuelt
Fjerntilsyn med passasjersertifikat (PS) frigjør både tid, kapasitet og ressurser til å prioritere uanmeldte tilsyn der risikoen er størst. Fra og med 1. april utføres dette ikke lenger med ombordtilsyn, men fra Sjøfartsdirektoratets eget fjerntilsynssenter.

TILSYN: Endringen er i tråd med Sjøfartsdirektoratets vedtatte stategiplan for 2025 til 2028, og prinsippet med risikobasert prioritering av oppgaver og tilsyn for å redusere ulykker til sjøs, både for nærings- og fritidsfartøy.
– Tilsyn med passasjersertifikat avdekker generelt få feil og mangler, og blir derfor effektivisert nå. Ved å gjennomføre årlig tilsyn fra fjerntilsynssenteret frigjør vi tid, kapasitet og ressurser til å prioritere uanmeldte fysiske tilsyn med rederi og fartøygrupper der behovet er størst, altså der det avdekkes flest alvorlige feil og mangler, sier avdelingsdirektør Thomas Angell Bergh i Sjøfartsdirektoratets avdeling for operativt tilsyn.

Metoder som utfyller hverandre
Eventuelle reaksjoner på alvorlige feil og mangler som avdekkes via fjerntilsyn er de samme som for andre tilsyn. Det kan også føre til at direktoratets inspektører går fysisk om bord i etterkant.
– Et tilsyn via videokonferanseløsning fra vårt fjerntilsynssenter gjennomføres like profesjonelt og nøye som et tilsyn ute på fartøyet, men det effektiviserer tilsynsarbeidet vesentlig. Vår erfaring så langt er at fjerntilsyn og ombordtilsyn utfyller hverandre på en god måte, slik at vi over tid får kontrollert en større del av fartøyet og fartøysdriften, sier Bergh.
Tilsynet skal bestilles på samme måte som før, og likt som for andre typer tilsyn, ved bruk av «KS – 0115 Begjæring om tilsyn» (elektronisk skjema). I svarbrevet på begjæringen vil det være informasjon om gjennomføringen.
Passasjersertifikat (PS)
Et passasjersertifikat utstedes til fartøy som er godkjent for å frakte passasjerer. Det bekrefter at fartøyet oppfyller alle nødvendige sikkerhetskrav og forskrifter for passasjertransport.
Tilsyn med passasjersertifikat utføres av Sjøfartsdirektoratet årlig. I tillegg gjennomføres det en mer omfattende inspeksjon hvert femte år.
Tilsynet inkluderer blant annet:
- Skipsdokumenter: Kontroll av nasjonalitetsbevis, målebrev og bemanningsoppgave
- Sikkerhetsstyringssystem: Inspeksjon av sikkerhetsstyringssystemet for fartøy uten SMC-sertifikat
- Skrog og maskineri: Undersøkelse av skrog, motorer, kjeler, lense- og ballastsystem, nødkraftkilde, styremaskin og nødstyring
- Brannsikring: Kontroll av brannsikringstiltak
- Navigasjonsutrustning: Inspeksjon av navigasjonsutstyr
- Radioutstyr: Sjekk av radioutstyr utført av godkjent inspeksjon
Kontakter
Eivind KallevikKommunikasjonsrådgiverSjøfartsdirektoratet
Tel:93691561Tel:93691561eika@sdir.noBilder


Følg pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjøfartsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet
Reviderer sikringstiltak i Hormuzstredet23.3.2026 12:57:27 CET | Pressemelding
Sjøfartsdirektoratet opprettholder sikringsnivået for området i og rundt Hormuzstredet med noen presiseringer, men endrer fra forbud til sterk anbefaling.
Uakseptable angrep på sivile skip – endrer til forbud12.3.2026 15:47:38 CET | Pressemelding
Sjøfartsdirektoratet har besluttet at det inntil videre ikke vil være tillatt for norskflaggede skip å bevege seg inn i Hormuzstredet. For skip som allerede er innenfor området, vil direktoratet vektlegge de vurderingene som rederiene selv gjør.
Cape Town-avtalen trer i kraft i 202711.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Et historisk løft for sikkerheten i verdens fiskeflåte ble sikret i London i slutten av februar, etter 50 år med forsøk, utsettelser og forhandlinger. Om et snaut år innføres et globalt minimumsnivå for sikkerhet på nye fiskefartøy, som forhåpentligvis kan redde mange liv.
Utvider viktig avtale for trygg arbeidshverdag5.3.2026 14:26:28 CET | Pressemelding
Høsten 2022 ble det i fiskerinæringen etablert en avtale som skulle forebygge og hindre seksuell og generell trakassering i fiskerinæringen. Torsdag 5. mars ble avtalen fornyet og utvidet til også å inkludere likestilling.
Først i verden med ubemannet 24 metersfartøy27.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Reach Subsea-fartøyet «Reach Remote 1» fikk mandag utstedt fartssertifikat for fjernstyrt operasjon. Det er første gang et helt ubemannet fartøy av denne størrelsen blir sertifisert for å seile fullt operativt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom