Bodø2024 er over – kunstnerne forlater byen
Bodø2024 lovet et løft til kulturnæringene, men kunstnerne er i ferd med å forlate byen. – Om det ikke tas grep innen få måneder, vil effekten av kulturhovedstaden forsvinne, sier kunstner Marianne Bjørnmyr.

Tirsdag 22. april arrangerer Lytring igjen debatt i Stormen bibliotek og denne gangen er det Bodø2024 som skal diskuteres. For det kostet 310 millioner kroner å lage europeisk kulturhovedstad i fylkeshovedstaden og 200 av disse millionene var skattekroner. Var det verdt det?
– Å bruke 200 millioner i Bodø2024, kan gi 1,2 milliarder kroner tilbake i verdiskaping. Det viser foreløpige beregninger vi har gjort, sier Anatoli Bourmistrov, professor ved Nord universitet og prosjektleder for Monitor2024, som evaluerer kulturhovedstadssatsingen på oppdrag fra EU-kommisjonen.
Prosjektet skal beskrive og forklare både kortsiktige og langsiktige effekter av Bodø2024 og benytter en rekke ulike metoder for å måle mulige virkninger på befolkningsutvikling, økonomi og samfunn. For å samle inn data har forskerne blant annet etablert en folkejury bestående av innbyggere fra Bodø og Nordland, som deler sine opplevelser og meninger om Bodø2024 før, under og etter gjennomføringen.
– Alle kulturhovedstedene har hatt positiv effekt på lokalsamfunnene. Men det varierer hvilke effekter det er snakk om, hvor store de er og hvor lenge de varer. Spørsmålet er når Bodø har behov for en ny injisering av midler, for å videreføre effektene av Bodø2024, sier Bourmistrov.
For kunster Marianne Bjørnmyr er svaret på dette spørsmålet klinkende klart.
– Hvis ikke det tas grep innen få måneder, forsvinner energien som ble skapt av Bodø2024. Mange kunstnere har allerede flyttet fra byen, det finnes ingen arbeidsplasser for dem her, sier hun.
– I søknaden og seminarer var det mye snakk om langsiktige arbeidsplasser og ringvirkninger, men det finnes veldig lite å vise til i Bodø. Vi har ingen stipend, ingen atelier, ingen tilskuddsordninger, ingen kunstakademi, vi har egentlig ingenting.
I Stormen får Bjørnmyr diskutere saken med blant andre Henrik Dagfinrud, som er programsjef i Bodø 2024. Politisk kommentator i Avisa Nordland, Stein Sneve, er også til stede, sammen med Arne Ivar Mikalsen, fylkesråd for samfunn, kultur og miljø i Nordland fylkeskommune. Forsker Oliver Henk fra Nord universitet representerer det omtalte evalueringsprosjektet Monitor2024.
Debattleder er Stig Jakobsen fra Avisa Nordland. Debatten strømmes på lytring.no
Nøkkelord
Kontakter
Anki GerhardsenNord universitet
Tel:75517657Tel:917 30 317anki.k.gerhardsen@nord.nosite.nord.no/lytring/Bilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Nord universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nord universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nord universitet
Deling på autopilot – hva koster det oss?8.10.2025 08:09:26 CEST | Pressemelding
Grensen mellom privat og offentlig har aldri vært så utydelig som i dag. Stadig flere deler livene sine på sosiale medier – fra fjellturer og treningsøkter til intime glimt fra barns sykdom og familieliv. Men hvorfor gjør vi det, og hva gjør det med oss?
– Ensidig fokus på psykiske lidelser svekker selvmordsforebygging2.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når selvmord alltid forklares med psykiske lidelser, risikerer man å ta oppmerksomheten bort fra kildene til folks problemer, mener professor Heidi Hjelmeland. 8. oktober kommer hun til Mo i Rana for å diskutere saken.
Forskningsjubel ved Nord universitet: 35 millionar fra Forskningsrådet1.10.2025 15:39:36 CEST | Pressemelding
Tre nye forskningsprosjekter ved Nord universitet har fått innvilget støtte fra Forskningsrådet den siste uka. Med andre ord: den gode trenden ved Nord fortsetter.
Rensa tunnelvatn inneheld skadelege miljøgifter25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ein ny studie frå Nord universitet syner at vaskevatn frå norske vegtunellar inneheld miljøgifter som kan skade fisk – sjølv etter rensing.
Nord universitet går inn i NorPal – skal bidra til å gjenoppbygge palestinsk utdanning19.9.2025 08:16:07 CEST | Pressemelding
Nord universitet har sluttet seg til NorPal, et nytt nettverk av norske utdanningsinstitusjoner som sammen vil støtte og styrke palestinsk høyere utdanning og forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom