Gunvor Galtung Haavik – en norsk spionhistorie fra virkeligheten
Forfatter Hege Kofstad har – som den første i landet – fått tilgang til PST- dokumentene fra arrestasjonen av Gunvor Galtung Haavik, som ble avslørt som spion for Sovjetunionen under den kalde krigen. Den 25. april lanseres boken Kodenavn Greta, som gir et unikt innblikk i Haaviks liv og virke som spion.

Hvem var «Greta»? Hvilken rolle spilte hun? Og hvem var de russiske informantene hun samarbeidet med i Norge?
I Kodenavn Greta følger vi Gunvors reise til å bli Norges lengst opererende spion. Vi får et nytt bilde av hennes motivasjon og tanker, og presset hun ble utsatt for. Og vi får oppleve dramatikken, spenningen og maktspillet som utspilte seg under den kalde krigen.
I tillegg til flere hundre sider med avhør inneholder dokumentene et 20 siders brev der Gunvor svært personlig forteller hvordan hun havnet i denne situasjonen og fikk kodenavnet «Greta».
I brevet skriver Haavik varmt og ærlig om den russiske krigsfangen hun møtte i Norge under krigen, og hvordan hun ble presset inn i noe hun ikke kom seg ut av. De to innledet et forhold som i en eller annen form varte livet ut.
Hege Kofstad er journalist, forfatter og skrivende redaktør for fagbladet Veteran. For debutboken Grenselosene, som kom ut i 2019, ble hun nominert til Brageprisen.
Nøkkelord
Kontakter
Ellen IhmeProsjektleder marked og presseGyldendal Litteratur
Ansvar for sakprosa norsk og oversatt
Om Gyldendal
Gyldendal er Norges største bokkonsern, med virksomheter i alle ledd – fra forlag og innholdsproduksjon, til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. I hundre år har vi skapt og formidlet historier som beveger, bygger kunnskap og former samfunnet.
Gyldendal Litteratur utgir bøker og digitale produkter for allmennmarkedet innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur. Forlaget utgir i underkant av 300 titler årlig.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Nobelprisvinnerens hovedverk solgt ut på kort tid12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
I august lanserte Gyldendal den norske utgaven av Olga Tokarczuks Jakobsbøkene, i Julia Wiedlochas oversettelse. Den helt spesielle utgivelsen har mottatt fantastiske anmeldelser og ligget tre uker på bestselgerlistene. Nå må Gyldendal hastetrykke nytt opplag.
Per Olov Enquists pris 2025 går til forfatteren Kathrine Nedrejord10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Kathrine Nedrejord er årets mottaker av Per Olov Enquists pris. Hun er aktuell med romanen Sameproblemet, som ble utgitt i Norge i 2024.
Johan Harstads "Max, Mischa & Tetoffensiven" solgt til USA27.8.2025 12:28:24 CEST | Pressemelding
Romanen Max, Mischa & Tetoffensiven blir endelig tilgjengelig på engelsk, på samme forlag som Karl Ove Knausgårds bøker.
Inntektsvekst og positiv resultatutvikling for Gyldendal i første halvår26.8.2025 08:09:47 CEST | Pressemelding
Gyldendal omsatte for 1,1 milliarder kroner første halvår, som er en vekst på 6 % mot samme periode i fjor. Konsernets omstillingsarbeid de siste årene gir nå effekter i form av høyere inntektsvekst og bedret lønnsomhet. Driftsresultatet forbedres med 58 MNOK mot samme periode i fjor.
Anne Holt setter endelig punktum for Hanne Wilhelmsen22.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Suksessforfatter Anne Holt avslutter serien om sin mest kjente krimheltinne, etter 33 år og tretten bøker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom