NAF MC: - Vi vil ha flere slike langs norske veier
14.4.2025 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Rett type autovern kan redde motorsyklistenes liv. - Flesteparten av dødsulykkene på motorsykkel skyldes utforkjøring i sving, og underskinner på autovern kan redde liv, sier leder for NAF MC, Jan Harry Svendsen.

De siste årene har rundt 20 motorsyklister omkommet i trafikken hvert år. Det gjør motorsyklister overrepresentert i ulykkesstatistikken. Den hyppigste ulykkesårsaken er utforkjøring i sving.
- Vi reagerer på at man ikke i større grad setter opp underskinner til autovernet i svinger. Dette redder liv, men likevel bygges det og rustes opp veier uten at man tar hensyn til de mest sårbare trafikantgruppene, sier Svendsen.
Autovern kan være dødsfelle
Autovern er i mange tilfeller rene dødsfeller for motorsyklister. De er laget for å fange opp biler og andre kjøretøy og er ikke tilpasset motorsyklister. Med underskinne på autovernet fanger dette opp motorsyklisten ved en ulykke.
- Man trenger ikke så mye fantasi for å forstå hva som skjer dersom en motorsyklist velter i en sving og sklir inn i trestolpene eller stålprofilene som autovernet festes til. Vi reagerer kraftig på at det ikke er mer oppmerksomhet rundt dette som er et enkelt trafikksikkerhetstiltak, sier Svendsen.
Berømmer Innlandet
- Innlandet går foran som et godt eksempel. Her ruster man opp flere strekninger og utstyrer disse med underskinner. Det er svært positivt, og vi håper flere følger etter, sier Svendsen og viser til nullvisjonen.
- Vi har en nullvisjon som sier noe om at ingen skal omkomme eller bli hardt skadet i trafikken. Da mener vi dette er en rimelig og fornuftig oppgradering av infrastrukturen langs veiene, sier MC-lederen.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Kan bli elbil-smell etter nyttår - Penger å tjene før nyttår7.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fra nyttår halveres momsfordelen for elbiler. Flere populære elbiler kan bli nær 40 000 kroner dyrere bare på grunn av moms. – Er du på biljakt, bør du sjekke pris og leveringstid nå, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Bilistene betalte 1,4 milliarder mer i bompenger2.9.2026 12:31:46 CEST | Pressemelding
Bilistene betalte rekordmye i bompenger i 2025, hele 16,8 milliarder kroner. Det er 1,4 milliarder mer enn året før. Samtidig økte bompengeselskapenes gjeld til 77,8 milliarder kroner. – Dette er spinnville tall, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Prishopp på drivstoff: – Like dyrt som i mars1.9.2026 12:51:59 CEST | Pressemelding
Dieselprisen nærmer seg 30 kroner literen flere steder i landet etter nattens prishopp. Nå er drivstoffprisene tilbake på nivået som fikk Stortinget til å kutte avgiftene i mars. – Prispresset er langt fra over, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flatt batteri stopper flest bilister – også i sommervarmen25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Startproblemer og flate batterier er ikke bare et vinterproblem, viser ferske tall fra NAF Veihjelp. - Tallene viser også at elbilene er overrepresentert på punktering, sier Nils Sødal i NAF.
Drivstoffprisene øker: NAF frykter prissjokk i september20.8.2026 09:38:34 CEST | Pressemelding
Bensin og diesel var dyrere i juli enn i juni, til tross for avgiftskutt. NAF advarer om at forbrukerne kan få prissjokk når avgiftene kommer tilbake 1.september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom