– Offentlig sektor er passive i rekruttering
10.4.2025 07:45:00 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
Hvordan ansette en ingeniør? Privat sektor bruker nettverk og samarbeider med universitetene, mens offentlig sektor lyser ut stillinger på Facebook.

Nettverk og referanser benyttes i større grad i privat sektor (83%) enn i kommunal (47%) og statlig (50%). Det viser Behovsundersøkelsen 2025, utført av Ipsos Norge.
– De fleste arbeidsgivere legger ut stillinger på egen nettside og på Finn.no, men privat sektor er langt flinkere til å ta i bruk aktiv rekruttering, sier NITO-president, Kjetil Lein.
Privat sektor benytter seg også i større grad av rekrutteringsfirma (50%) sett opp mot kommunal (27%) og statlig (33%).
Datagrunnlaget til undersøkelsen kommer fra telefonintervju med 671 private og offentlige virksomheter i perioden 14. januar til 4. februar.
NITO er med sine 112.000 medlemmer Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer. Behovsundersøkelsen blir gjort årlig på vegne av NITO med formål om å kartlegge hvordan arbeidsgivere ser på dagens og framtidens behov for ingeniører og teknologer.
Privat sektor bruker LinkedIn, kommunal sektor bruker Facebook
Utover egen nettside og Finn.no bruker både privat og offentlig sektor sosiale medier for å lyse ut nye stillinger. Privat sektor oppgir at de «benytter oftest» eller «av og til» LinkedIn i 7 av 10 rekrutteringsprosesser, og Facebook i 5 av 10 rekrutteringsprosesser. Kommunal sektor bruker derimot Facebook i 8 av 10 tilfeller, og LinkedIn i 4 av 10.
– Jeg er ingen SoMe-ekspert, men jeg antar våre unge arbeidssøkende medlemmer ikke leter etter jobb på Facebook, sier Lein.
Undersøkelsen viser også at 44 prosent i privat sektor benytter seg av samarbeid med universiteter og høyskoler, mot 23 prosent i kommunal sektor, og 17 prosent i statlig sektor.
– Her må offentlig sektor skjerpe seg, hvis ikke vil alle de kloke hodene fra universitetene og høyskolene havne i privat sektor, sier han.
6 av 10 synes det er vanskelig å få tak i kvalifiserte ingeniører.
62 prosent tror det blir behov for flere ingeniører framover, og 61 prosent mener det vanskelig å få tak i kvalifiserte ingeniører.
– Selv om det ikke er mye som skiller privat sektor og kommunal sektor på disse to statistikkene, så vil jeg anta at dette vil endre seg i årene framover dersom offentlig sektor forblir passive i rekrutteringsprosesser. Mangel på ingeniører og teknologer i kommunen og offentlig sektor vil føre til at oppgaver ikke blir utført, og at vedlikeholdsetterslepene blir enda større, avslutter Lein.
Andre funn i behovsundersøkelsen:
Behovsundersøkelsen har vist at 1 av 2 norske ingeniørbedrifter bruker KI. I tillegg er det lokale forskjeller på ingeniørbehov i landsdelene. Les her for: Nord-Norge, Vestlandet, Østlandet, Midt-Norge, og Oslo.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Kjetil JohnsrudKommunikasjonsdirektør
Tel:415 22 399jan.johnsrud@nito.noBilder

Dokumenter
Lenker
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Mangel på ingeniører gjør at oppgaver ikke blir løst24.3.2026 08:11:47 CET | Pressemelding
Over halvparten av virksomhetene sliter med å få tak i kvalifiserte ingeniører, og mange forventer større behov fremover. Konsekvensen er at viktige oppgaver blir liggende uløst. Det viser tall fra NITOs behovsundersøkelse 2026.
Presseinvitasjon: Nordic AI Union Summit 202618.3.2026 09:31:39 CET | Presseinvitasjon
Nordisk samarbeid for trygg innføring av kunstig intelligens i arbeidslivet.
Sørlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan kan digital teknologi løse helsevesenets største utfordringer?16.3.2026 11:14:46 CET | Presseinvitasjon
NITO Agder presenterer hvordan ny teknologi, fra KI og radar til robotkirurgi, kan gjøre helsesektoren mer effektiv, presis og pasientsentrert.
Barn og unge får være oppfinnere for en dag9.3.2026 11:41:26 CET | Pressemelding
NITO og vitensentrene i Norge inviterer barn og unge til å delta på Barnas ingeniørdag 14. mars. Nå skal interessen for realfag og teknologi blant unge vekkes og styrke rekrutteringen i fremtiden.
Safina de Klerk kåret til en av Norges 50 fremste tech-kvinner 20266.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag lanserer Abelia og ODA-nettverk listen over Norges 50 fremste tech-kvinner. NITOs visepresident Safina de Klerk er på årets liste.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom