Det er vinkelen det kommer an på
10.4.2025 08:30:00 CEST | Standard Norge | Pressemelding
Husk å beskytte øynene dine i påsken. Hvis solbrillene dine er i henhold til ISO 12312, er du helt sikker på at glassene har tilstrekkelig beskyttelse. Men vinkelen er også viktig.

Øynene er sårbare for UV-stråling, akkurat som huden vår. Uten god beskyttelse kan strålene skade øynene og øke risikoen for øyesykdommer og snøblindhet, som er en smertefull forbrenning av hornhinnen.
– Med gode, CE-merkede solbriller – som har dokumentert UV-beskyttelse – kan du unngå unødvendige plager og ivareta både komfort og langsiktig øyehelse, sier Jacob Mehus, administrerende direktør i Standard Norge
Riktig filter og vinkel
Filtrene i solbrillene bør være polariserende, testet i henhold til ISO 18526-2:2020, klausul 15: Solbrillene må plasseres med den riktige pantoskopiske vinkelen og ansiktsfasongen, avhengig av ansiktsfasong.
Hva i alle dager er den pantoskopiske vinkelen? Dette er vinkelen mellom brillestangen og innfatningen med glassene når brillene er plassert på ansiktet. Denne vinkelen påvirker hvordan brilleglassene er orientert i forhold til øynene, og den spiller en viktig rolle i optimalisering av synskvaliteten og komforten for brukeren. Få hjelp hos optikeren!
Nysgjerrig på flere detaljer om den pantoskopiske vinkelen? ISO 18526-2:2020, klausul 15: Filtrene skal monteres i innfatningen slik at transmisjonsplanene ikke avviker fra vertikalen, eller fra den spesifiserte retningen hvis den er forskjellig fra vertikalen, med mer enn ±5°. I tillegg skal ingen skjevhet mellom transmisjonsplanene til venstre og høyre filter være større enn 6°. For clip-ons skal skjevheten testes i den posisjonen de antas å ha når de monteres på brillene eller solbrillene.
– Alt dette er kanskje ikke nødvendig kunnskap for den jevne solbrillekjøper, men husk i hvert fall at du må sjekke at brillene du kjøper er CE-merket, og passer til ditt behov, smiler Mehus.
God påske fra Standard Norge!
Mer om CE-merking: https://standard.no/standardisering/ce-merking/
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Det viktigste finner du på innsiden av sykkelhjelmen27.8.2026 09:56:25 CEST | Pressemelding
Noe av det viktigste med sykkelhjelmen står med liten skrift på innsiden. Om du finner CE-merket og bokstavene "EN" etterfulgt av tallet 1078, vet du at sykkelhjelmen er testet etter felles krav.
Marthe Haugland er ny leder for markedsutvikling i Standard Norge20.8.2026 13:40:33 CEST | Pressemelding
Marthe Haugland er ansatt som leder for markedsutvikling innen byggteknikk og kontrakter i Standard Norge. Hun kommer fra Nordic Innovation og skal bidra til at standarder blir et enda viktigere verktøy for innovasjon, digitalisering og sirkulær omstilling i byggenæringen.
Skal du se solformørkelsen? Sjekk standarden på brillene11.8.2026 14:32:39 CEST | Pressemelding
Onsdag kveld 12. august 2026 blir det en stor, delvis solformørkelse i Norge. Mellom 81 og 85 prosent av sola dekkes av månen på det meste. Fenomenet starter i nord rundt klokken 18.30 og når Sør-Norge litt etter klokken 19.00, med maks formørkelse om lag en time senere. Skal du se mot sola, holder det ikke med vanlige solbriller. Den internasjonale standarden ISO 12312-2 stiller krav til filtre som er laget for direkte observasjon av sola.
Det mest undervurderte konkurransefortrinnet vi har27.7.2026 08:15:00 CEST | Kronikk
Når vi snakker om konkurransekraft, handler det ofte om teknologi, kapital og kompetanse. Om innovasjon, produktivitet og omstillingsevne. Men et av våre viktigste konkurransefortrinn snakker vi sjelden om. Evnen til å bli enige.
A4 fyller 100 år – papirstørrelsen som satte Norge i system21.7.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
I år er det 100 år siden Norge tok i bruk A-formatet gjennom Norsk Standard NS 20. Standarden gjorde slutt på papirkaoset og la grunnlaget for alt fra brev og skoleoppgaver til utskrifter og kopipapir. Det som en gang var en liten revolusjon på kontoret, er i dag en selvfølge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom