Første donasjon til ukrainsk rehabilitering
Første leveranse av materiell til det norskstøttede militære rehabiliteringssykehuset i Ukraina er gjennomført. Leveransen består av utstyr for fysikalsk rehabilitering og psykologisk traumebehandling.

Norge deltar i den NATO ledede «Operasjon Renovator». I Renovator har Forsvaret fått oppdrag om å støtte et militært rehabiliteringssykehus i Ukraina. Oppdraget med rehabiliteringssykehuset ledes av Forsvarets sanitet, med viktige bidrag fra Forsvarsmateriell og Forsvarsbygg.
"Det er et viktig steg videre i støtten til rehabiliteringssykehuset at vi nå har donert det første utstyret", sier sjef Forsvarets sanitet Petter Iversen.
Nylig mottok rehabiliteringssenteret materiell fra Norge som skal brukes til kompleks tverrfaglig rehabilitering av sårede soldater. Dette er utstyr for Virtual Reality (VR) og Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR).
Ytterligere informasjon på forsvaret.no
Nøkkelord
Kontakter
Kristian EldenSjef kommunikasjon og lederstøtte, Forsvarets sanitet
Tel:950 77 186fsan.info@mil.noLenker
Om Forsvarets sanitet
Sjef Forsvarets sanitet (FSAN) er forsvarssjefens sanitetsrådgiver og sanitetssjefen i Forsvaret (Norwegian Surgeon General). Herunder er han fagmyndighet for sanitetsvirksomheten i Forsvaret, og med et spesielt ansvar i Forsvaret for koordinering med den sivile helsetjenesten.
Som fagmyndighet driver FSAN fagutvikling, forskning, utarbeider sanitetsregelverk og driver kontroll av sanitetsvirksomheten.
FSAN har også klinisk virksomhet gjennom psykologer, tannleger og flymedisinske tjenester, men sykestuene i Forsvaret er plassert andre steder i saniteten i Forsvaret.
I FSAN er hovedvekten av operative sanitetsleveranser plassert i Sanitetsregimentet (SANREG).
Mer om Forsvarets sanitet på forsvaret.no

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Fikk medaljer - Nå fortsetter luftevakueringen12.5.2025 12:56:28 CEST | Pressemelding
8. mai fikk luftevakueringspersonell fra Forsvarets sanitet, SAS og Helsedirektoratet medaljer, samtidig som Norge forlenger luftevakueringsstøtten til Ukraina.
Nå starter NATOs viktigste avskrekkingsøvelse på Andøya2.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Øvelsen Formidable Shield starter på Andøya i neste uke.
Presseinvitasjon: 8. mai markerer vi 80 år med frihet2.5.2025 11:33:03 CEST | Presseinvitasjon
H.M. Kongen og H.K.H. Kronprinsen er blant dem som markerer frigjørings- og veterandagen på Akershus festning 8. mai. Seremonien er åpen for presse og publikum.
Presseinvitasjon: Mottak siste F-35 og første JSM - 28. april 202522.4.2025 13:32:00 CEST | Presseinvitasjon
Forsvarsmateriell overleverer siste F-35 og første Joint Strike Missile til Luftforsvaret. I den anledning inviteres presse til mediedag på Ørland flystasjon 28. april 2025.
Arktiske kystvakter samles i Tromsø – øver på samarbeid, beredskap og samhandling i nord4.4.2025 16:15:32 CEST | Pressemelding
I perioden 8.–10. april gjennomføres øvelsen Arctic Guardian 2025 i Tromsø-området. Øvelsen samler kystvaktressurser fra syv arktiske nasjoner: Canada, Danmark, Finland, Island, Norge, Sverige og USA. Øvelsen markerer avslutningen på Norges toårige formannskapsperiode i Arctic Coast Guard Forum (ACGF).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom