Norske Mat- og Meierifolks Landsforening blir en del av Parat
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening (NML) med historie tilbake til 1914, er den nest største frittstående fagforeningen innen meieriindustrien. Landsmøtet har gjort vedtak om innmelding i Parat og blir en underorganisasjon med full virkning fra 1. september.

Som underorganisasjon i Parat vil NML beholde både nåværende navn og eget styre, på lik linje med andre underorganisasjoner i Parat. Dette gir trygghet for videreføring av identitet og medlemsnærhet, samtidig som forbundet får økt styrke, større gjennomslagskraft, og langt flere støttefunksjoner.
Satsing på økt rekruttering
Styreleder i Norske Mat- og Meierifolks Landsforening, Oddgeir Schei, sier det er bred tilslutning til det strategiske veivalget om å bli en underorganisasjon i Parat.
– Innmelding i Parat er det klart beste valget for videreutvikling for oss. Nå skal vi i fellesskap intensivere arbeidet for å øke rekrutteringen innenfor mat og meieriindustrien, samt tilhørende bransjer, sier Schei.
Juridisk styrke og gode forhandlingsresultater
Sekretariatsleder i NML, Ottar Olden, sier han ser frem til å bli en del av Parat og vil sammen med øvrige ansatte flytte inn og bli en del av Parats sekretariat 1. september i år.
– Vi får nå vesentlig større tilgang på ressurser innenfor juridisk, forhandling og øvrige servicefunksjoner for våre medlemmer. Vi blir samtidig til stede i hele landet, gjennom Parats avdelingskontorer som strekker seg fra Kristiansand i sør, til Tromsø i nord, sier Olden.
Han mener vedtaket vil styrke NMLs medlemsforder betydelig.
– I tillegg til tryggere rammer og bedre støtteapparat, åpner tilslutningen til Parat for flere utviklingsmuligheter innenfor medlemsoppfølging. I tillegg får vi et mer effektivt faglig samarbeid på tvers av sektorer, sier Olden.
Parat-leder Unn Kristin Olsen ønsker Norske Mat- og Meierifolks Landsforening velkommen inn i Parat.
– Jeg ser på dette som nok en bekreftelse på at vi er attraktive gjennom vår satsing på juridisk styrke og at vi oppnår gode resultater for våre medlemmer gjennom dyktige forhandlere. Parat er det forbundet som gjennom mange år har hatt den største veksten av yrkesaktive medlemmer i YS. Når NML nå går inn i Parat, er det med på å styrke oss ytterligere, sier Olsen.
Nøkkelord
Kontakter
Ottar Olden
Sekretariatsleder NML og redaktør i Mat- og meieriposten
Mail: ottar.olden@nml.no
Mobil: +47 99520739
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Oljefondet, regjeringen og organisasjonslivet samles for å stake ut Norges klimakurs7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hvordan kan Norge bli et lavutslippssamfunn? Under Klimakonferansen 2025 vil blant andre Oljefondet, statssekretær Astrid Hoem og ledende klimaforskere sette søkelyset på alt fra finansiell klimarisiko til personlige forbruksmønstre.
NPL: Trygghet må løftes som en kjerneverdi29.9.2025 14:39:41 CEST | Pressemelding
Politiet mangler kapasitet til å håndtere både daglige oppgaver og nye trusler samtidig. Nå kreves det politisk vilje og reell handlekraft – og tiden er knapp. Det mener Kjetil Ravlo, forbundsleder i Norges Politilederlag i Parat.
Parat får gjennomslag for nytt etterforskningsstudium26.9.2025 09:56:50 CEST | Aktuelt
Politihøgskolen lanserer et nytt årsstudium i etterforskning. Målet er å styrke fagfeltet og åpne for at kandidater med annen akademisk bakgrunn kan bidra til å løse politiets behov for flere etterforskere.
Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget26.8.2025 02:40:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.
Mekling for Stortingets ansatte starter mandag25.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 25. august møtes partene hos Riksmekleren etter at lønnsoppgjøret for Stortingets ansatte endte i brudd tidligere i sommer. Dersom partene ikke kommer til enighet, blir det streik fra tirsdag morgen 26. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom