Vanskelig å lokke ingeniører til Nord-Norge
Forventer økt behov for ingeniører i Nord-Norge.

6 av 10 bedrifter synes det er ganske eller meget vanskelig å få tak i kvalifiserte ingeniører i Nord-Norge. Det viser Behovsundersøkelsen 2025, utført av Ipsos Norge.
– De viktigste årsakene er virksomhetenes beliggenhet, og at det er vanskelig å finne kvalifiserte ingeniører. Konsekvensen er at oppgaver ikke blir løst. I mange bransjer er dette kritisk, sier Kjell Christian Røshol, avdelingsleder i NITO Troms.
UiT Norges arktiske universitet har de siste årene tilbudt ingeniørutdanninger som nettstudier.
– Dette er i utgangspunktet bra for å få utdannet flere ingeniører, men samtidig kan det føre til at studenter sørfra ikke «oppdager» landsdelen og ønsker å bosette seg der, sier Røshol.
Han peker på at. o masteroppgaven fra 2021, Unge voksnes motivasjon for å bo i Nord-Norge, av Karlsen og Myreng, var ett av funnene at: «De som har bodd deler av livet i Nord-Norge, vil skåre signifikant høyere på spørsmål om de ønsker/tror de vil bo i Nord-Norge om 5 år, i forhold til de som «bare er på besøk» / aldri har bodd i landsdelen.
Stort behov innen bygg, elektro og vann og avløp
56 prosent tror det vil bli behov for flere ingeniører framover, mens 44 prosent tror behovet blir det samme.
I Nord-Norge er behovet for ingeniører og teknologer størst innen bygg (34 %), elektro (14 %) og vann og avløp (10 %).
– For ingeniørene og teknologenes del er det bra at behovet øker. På den annen side er det bekymringsverdig dersom roller ikke blir fylt. Vi ønsker jo ikke at ting skal stoppe opp som følge av mangel på kvalifisert arbeidskraft, avslutter Røshol.
Datagrunnlaget til undersøkelsen kommer fra telefonintervju med 671 private og offentlige virksomheter i perioden 14. januar til 4. februar. Tallene for Nord-Norge som landsdel inngår i dette.
NITO er med sine 112.000 medlemmer Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer. Behovsundersøkelsen blir gjort årlig på vegne av NITO med formål om å kartlegge hvordan arbeidsgivere ser på dagens og framtidens behov for ingeniører og teknologer.
Nøkkelord
Kontakter
Bjarne KrogstadNITO
Tel:46783916bjarne.krogstad@nito.noOm NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Jørgen fra Bergen får ansvar for 15.000 studenter28.4.2025 12:30:06 CEST | Pressemelding
Jørgen Austnes (28) ble gjenvalgt til 1. nestleder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Brik fra Alta får ansvar for 15.000 studenter28.4.2025 11:04:39 CEST | Pressemelding
Birk Tangen (25) ble valgt til 2. nestleder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Sofie fra Halden valgt til leder for 15.000 studenter27.4.2025 17:27:54 CEST | Pressemelding
Sofie Strøm Olsen (23) ble valgt til leder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Lønnsoppgjøret i staten starter i dag: - Kompetanse koster, også i staten24.4.2025 10:53:33 CEST | Pressemelding
NITO jobber for å sikre konkurransedyktig lønn og økonomisk handlingsrom lokalt når lønnsforhandlingene i staten starter i dag.
Innlandets ingeniørkonferanse 2025: Hvordan milliardinvesteringer vil forvandle regionen22.4.2025 08:45:34 CEST | Pressemelding
Strategiske satsinger som gjør Innlandet til et attraktivt sted å bo, jobbe og investere. Det skal diskuteres når NITO inviterer til årets viktigste konferanse for ingeniører og teknologer på Innlandet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom