7 av 10 Vestlandsbedrifter trenger ingeniører
29.3.2025 20:00:00 CET | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
Oppgaver står uløst på grunn av mangel på ingeniører.

7 av 10 bedrifter synes det er ganske eller meget vanskelig å få tak i kvalifiserte ingeniører på Vestlandet. Det viser Behovsundersøkelsen 2025, utført av Ipsos Norge.
– De viktigste årsakene er konkurranse på arbeidsmarkedet og at det er vanskelig å finne de kvalifiserte ingeniørene. Konsekvensen er at oppgaver ikke blir løst. I mange bransjer er dette kritisk, sier Guro M. Fjellhaug, avdelingsleder i NITO Hordaland.
NITO er med sine 112.000 medlemmer Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer. Behovsundersøkelsen blir gjort årlig på vegne av NITO med formål om å kartlegge hvordan arbeidsgivere ser på dagens og framtidens behov for ingeniører og teknologer.
Stort behov for bygg-, elektro- og maskiningeniører
71 prosent tror det vil bli behov for flere ingeniører fremover, mens 29 prosent tror behovet blir det samme.
På Vestlandet er behovet for ingeniører og teknologer størst innen bygg (31 %), elektro (23 %), og maskin (17 %).
– For ingeniørene og teknologenes del er det bra at behovet øker. På den andre siden er det bekymringsverdig dersom roller ikke blir fylt. Vi ønsker jo ikke at ting skal stoppe opp som følge av mangel på kvalifisert arbeidskraft, avslutter Fjellhaug.
Datagrunnlaget til undersøkelsen kommer fra telefonintervju med 671 private og offentlige virksomheter i perioden 14. januar til 4. februar. Tallene for Vestlandet som landsdel inngår i dette.
Nøkkelord
Kontakter
Bjarne KrogstadNITO
Tel:46783916bjarne.krogstad@nito.noBilder

Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Presseinvitasjon: Nordic AI Union Summit 202618.3.2026 09:31:39 CET | Presseinvitasjon
Nordisk samarbeid for trygg innføring av kunstig intelligens i arbeidslivet.
Sørlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan kan digital teknologi løse helsevesenets største utfordringer?16.3.2026 11:14:46 CET | Presseinvitasjon
NITO Agder presenterer hvordan ny teknologi, fra KI og radar til robotkirurgi, kan gjøre helsesektoren mer effektiv, presis og pasientsentrert.
Barn og unge får være oppfinnere for en dag9.3.2026 11:41:26 CET | Pressemelding
NITO og vitensentrene i Norge inviterer barn og unge til å delta på Barnas ingeniørdag 14. mars. Nå skal interessen for realfag og teknologi blant unge vekkes og styrke rekrutteringen i fremtiden.
Safina de Klerk kåret til en av Norges 50 fremste tech-kvinner 20266.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag lanserer Abelia og ODA-nettverk listen over Norges 50 fremste tech-kvinner. NITOs visepresident Safina de Klerk er på årets liste.
UiB-student fikk NITO-prisen24.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
– Det betyr mye for meg å få anerkjennelse for arbeidet jeg har lagt ned, sier Trym Bjerkvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom