Vanskelig å rekruttere ingeniører i Midt-Norge
Mangel på ingeniører kan true utviklingen i Midt-Norge.

6 av 10 bedrifter synes det er ganske eller meget vanskelig å få tak i kvalifiserte ingeniører i Midt-Norge. Det viser Behovsundersøkelsen 2025, utført av Ipsos Norge.
– De viktigste årsakene er konkurransen på arbeidsmarkedet og at det er vanskelig å finne de kvalifiserte ingeniørene. Konsekvensen er at oppgaver ikke blir løst. I mange bransjer er dette kritisk, sier Frode Granbakken, avdelingsleder i NITO Trøndelag sør.
NITO er med sine 112 000 medlemmer Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer. Behovsundersøkelsen blir gjort årlig på vegne av NITO med formål om å kartlegge hvordan arbeidsgivere ser på dagens og framtidens behov for ingeniører og teknologer.
Stort behov for bygg-, elektro- og maskiningeniøre
55 prosent tror det vil bli behov for flere ingeniører fremover, mens 43 prosent tror behovet blir det samme. I Midt-Norge er behovet for ingeniører og teknologer størst innen bygg (36 %), elektro (22 %) og maskin (21 %).
– For ingeniørene og teknologenes del er det bra at behovet øker. På den andre siden er det bekymringsverdig dersom roller ikke blir fylt. Vi ønsker jo ikke at ting skal stoppe opp som følge av mangel på kvalifisert arbeidskraft, avslutter Granbakken.
Datagrunnlaget til undersøkelsen kommer fra telefonintervju med 671 private og offentlige virksomheter i perioden 14. januar til 4. februar. Tallene for Midt-Norge som landsdel inngår i dette.
Nøkkelord
Kontakter
Bjarne KrogstadNITO
Tel:46783916bjarne.krogstad@nito.noBilder

Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Utan fagfolk fell Vestlandet4.9.2025 12:42:32 CEST | Kronikk
Sjølv i ei tid med nedbemanningar i regionen, må vi sikre kompetanse for framtida. Realfaga må få større plass i skulen.
Hvem skal bygge Nord-Norge når ungdom velger bort realfag?4.9.2025 09:34:12 CEST | Kronikk
Realfagene må få større plass i skolen slik at vi får ingeniører og teknologer som kan fylle behovet i Nord-Norge. Vann og avløp er et godt eksempel der vi allerede ser konsekvensene.
– Bekymrende utvikling innen IT25.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Langt færre søkere og gradvis færre tilbud innen IT-studieplasser er en dårlig trend, mener NITO Studentene.
Si ja til plassen din, bli ingeniør21.7.2025 10:40:04 CEST | Pressemelding
24. juli er fristen for å akspetere tilbudet fra til Samordna opptak. – 62 prosent av norske arbeidsgivere sier det vil være økt behov for ingeniører i framtiden. Si ja til ingeniørstudiene dine, oppfordrer Sofie Strøm Olsen, leder i NITO Studentene.
Nok ferie, folk vil ha mer lønn eller mer “fri”.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvinner og menn, unge og gamle, nordlendinger og sørlendinger, alle er enige om at de mye heller vil ha mer lønn enn mer ferie. Samtidig er de delt på om de ønsker mer lønn eller mer fri i ulike former.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom