Nå stilles klokken til sommertid
28.3.2025 06:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Natt til søndag 30. mars stilles klokken en time fram, fra kl. 2:00 til kl. 3:00, og vi går fra normaltid til sommertid.

– Når vi stiller klokken en time frem så mister vi en time søvn, men vi får en time mer dagslys. Vi går lysere tider i møte, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Næringsministeren er ansvarlig for Justervesenet, som sørger for at de norske atomklokkene går riktig og at tiden er så nøyaktig som mulig.
Skal vi slutte å stille klokken snart?
– Det er en fordel at Norge følger samme tid som nabolandene våre. Det er lurt å se hva EU gjør med tiden sin før vi tar en avgjørelse her hjemme, sier næringsministeren.
I 2018 foreslo Europakommisjonen å avskaffe ordningen med å stille klokken to ganger i året. I 2019 stemte EU-kommisjonene ja til å avskaffe ordningen fra 2021. Europaparlamentet stemte over forslaget i 2020, hvor forslaget gikk gjennom. Men så stoppet covid-19-pandemien nye behandlinger av forslaget. Deretter fulgte krigen i Ukraina og energikrise i Europa.
Europaparlamentet ba i 2021 Rådet for den Europeiske Union, som består av EUs medlemsland, om å få fortgang i arbeidet. Saken er fortsatt til behandling hos Rådet for den Europeiske Union.
Det er uklart når EU vil konkludere i saken. Dersom forslaget vedtas, vil EU-landene måtte ta avgjørelsen om de vil velge sommertid som ny normaltid, eller om de vil beholde normaltid (vintertid) hele året. Norge må eventuelt også ta stilling til spørsmålet.
Fakta om sommertid
- Når vi stiller klokken én time frem «mister» vi timen mellom klokken 2:00 og 3:00. Denne timen «får vi tilbake» til høsten når klokken igjen skal stilles tilbake til normaltid. I år skjer det natt til søndag 29. oktober.
- Forslaget om å slutte å stille klokken to ganger i året legger opp til at hvert land skal få velge om de vil ha normaltid eller sommertid. Dermed risikerer vi at noen av de landene vi deler tid med i dag – alle som følger sentraleuropeisk tid – følger en annen tid enn Norge. Det kan bety at vi må stille klokken oftere enn før når vi drar utenlands – selv om det bare er en kort tur i Europa – slik vi allerede gjør om vi drar for eksempel Storbritannia eller Finland.
- I dag har både Sverige, Finland og Danmark sommertidsordning. Russland og Island har det ikke.
- Les mer her: Sommertid og vintertid - regjeringen.no
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom