Latvias president besøker Stortinget under offisielt besøk til Norge
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Latvias president Edgars Rinkēvičs på Løvebakken fredag 28. mars.

– Jeg ser fram til å ta imot president Edgars Rinkēvičs på Stortinget. Det er tette bånd mellom Norge og Latvia. I dagens sikkerhetspolitiske situasjon er det viktig. Vi står opp for grunnleggende demokratiske verdier, og vi står sammen om å støtte Ukraina i deres forsvarskamp, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
Nære partnere
Stortingspresidenten understreker at samarbeidet mellom Stortinget og Latvias parlament Saeima er nært, både bilateralt og gjennom det nordisk-baltiske samarbeidet (NB8). Latvias parlamentspresident, Daiga Mieriņa, besøkte Stortinget i november 2024. I januar 2025 reiste parlamentspresidentene i NB8 sammen til Armenia for å støtte opp om den demokratiske utviklingen i landet. I 2022 var de på en liknende reise til Moldova.
Etter møtet med stortingspresidenten, skal president Edgars Rinkēvičs treffe medlemmer av utenriks- og forsvarskomitéen.
Besøket på Stortinget finner sted i forbindelse med den latviske presidentens offisielle besøk til Norge.
Praktisk informasjon
Journalister og fotografer som ikke er medlemmer av Stortingets presselosje, og som ønsker å overvære besøket, bes vennligst akkreditere seg til presse@stortinget.no innen torsdag 27. mars klokken 12. Oppmøte på Løvebakken senest fredag 28. mars klokken 10:30.
Fotomuligheter:
11:00: Ankomst Løvebakken
11:05: Oppstart møte på presidentens kontor
11:22: Signering av gjestebok og foto foran flaggene i Eidsvollsgalleriet
11:25: Oppstart av møtet med utenriks- og forsvarskomitéen.
12:10: Avreise Løvebakken
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakten for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon og e-post mandag–fredag kl. 09.00-15.00.
Bilder

Om oss
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
– Gode møter med Zelenskyj på Stortinget20.3.2025 19:39:22 CET | Pressemelding
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hadde i dag møter med stortingspresident Masud Gharahkhani og representanter for samtlige partier på Stortinget.
Stiller ut politiske karikaturer på Stortinget19.3.2025 15:10:26 CET | Pressemelding
I dag presenterte Stortinget ti tegninger som skal pryde veggene i nasjonalforsamlingen. – Mange av politikerne som er valgt inn på Stortinget kan se seg selv karikert på veggene, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
Visepresident Kari Henriksen deltar på Europarådets konferanse for parlamentspresidentar i Strasbourg18.3.2025 12:07:26 CET | Pressemelding
20. og 21. mars representerer Henriksen Stortinget på Europarådets konferanse for parlamentspresidentar i Strasbourg.
Stortingspresidenten med delegasjon besøker USA7.3.2025 09:02:04 CET | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani og en delegasjon med fire stortingsrepresentanter besøker USA 9.–14. mars. Delegasjonen skal møte en rekke folkevalgte i Kongressen. I tillegg deltar de på en energikonferanse i Houston. Delegasjonen vil også markere 200-årsjubileet for utvandringen til USA sammen med det norsk-amerikanske miljøet.
Kvinner på plass i Eidsvollsgalleriet i Stortinget6.3.2025 14:32:09 CET | Pressemelding
To av de første kvinnene på Stortinget har fått fast plass på veggen i Stortingets representasjonsrom i tide til 8. mars.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom