Pågående SMS-svindel: Ikke åpne falsk SMS fra Vegvesenet
Det er et pågående svindelforsøk på SMS der avsender utgir seg for å være Statens vegvesen. Den aktuelle SMS-en ber kundene fornye førerkortet.

Statens vegvesen blir i økende grad brukt som avsender av SMS-er og e-poster i svindelforsøk.
– Dessverre er det lite Statens vegvesen kan gjøre for å unngå at kriminelle utgir seg for å være oss, men vi jobber daglig med å finne kilden til meldingene og stoppe svindlerne, sier Gjermund Skotte, analytiker i Krimavdelingen i Statens vegvesen.
Phishing via SMS, såkalt SMiShing, blir stadig mer vanlig. Slike svindelmeldinger inneholder ofte en lenke til en nettside hvor svindlerne prøver å hente privat informasjon, slik som passord, kortinformasjon og personopplysninger.
– Dersom du mottar en SMS slik som bildet under er SMS-en falsk. Dette er et svindelforsøk og du må ikke åpne lenken, sier Gjermund Skotte.
Hva kan du gjøre selv?
Et generelt tips er å se nøye på SMS-er og mailer før du klikker på en lenke. Svindlere blir stadig proffere, og meldingene ser autentiske ut. Om oppfordringen til å gjøre en handling kommer uten sammenheng, er det stor grunn til å tro at den er falsk.
Har du åpnet lenken?
– Lenken i SMS-en leder til en vegvesen-side hvor man blir bedt om å taste inn info som beskrevet nedenunder, før man slutt kommer til en falsk Bank-ID påloggingsside, forteller Skotte.
Hvis du likevel har vært uheldig å åpne lenken bør du ta kontakt med politiet og banken umiddelbart for å varsle om hendelsen og be om hjelp mot ID-tyveri.
For å øke sikkerheten bør du endre passord på alle tjenester og nettsider du har besøkt med mobilen.
Les mer om SMS svindel:
Nettsvindel og falske henvendelser | Statens vegvesen Beskytt deg mot svindel og ID-tyveri – Politiet.no
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Vegdirektoratet
* Vegdirektør
* Transportregelverk
* Teknologiutvikling
* Forhandlinger bypakker
* Overordnet styring og ledelse av Statens vegvesen
* Pressevakt også for divisjonene IT og Fellesfunksjoner
Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fullskalaøvelse i rv. 150 Granfosstunnelen31.3.2025 20:00:02 CEST | Pressemelding
Førstkommende onsdag, 2. aprilm stenger Statens vegvesen Rv 150 Granfosstunnelen klokka 21.30-00.30.
E6 i Rosten i Gudbrandsdalen blir stengt inntil videre31.3.2025 19:54:46 CEST | Pressemelding
Etter steinskredet som gikk over E6 i Rosten i natt, må rasområdet ryddes og sikres. På grunn av det bratte og utilgjengelige terrenget må alt sikringsarbeidet gjøres med håndholdt utstyr.
Signert kontrakt i Nappstraumen31.3.2025 15:30:50 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har inngått kontrakt med OneCo Infra AS for oppgradering av Nappstraumtunnelen på E10 i Lofoten. Hovedjobben starter i august.
Utsetter utfyllinga i Kipervika til juni31.3.2025 13:23:59 CEST | Pressemelding
Etter utfordringer med å unngå spredning av partikler utenfor siltgardinene, blir utfyllinga i Kipervika satt på vent til etter torskens gyte- og yngleperiode. Arbeidet kan gjenopptas i midten av juni.
Startar bygging av ny Røldalstunnel til sommaren31.3.2025 13:05:56 CEST | Pressemelding
I dag signerte Statens vegvesen med arbeidsfellesskapet Bertelsen & Garpestad AS og Metrostav Norge AS kontrakten for bygging av ny E134 Røldal-Seljestad.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom