Pågående SMS-svindel: Ikke åpne falsk SMS fra Vegvesenet
24.3.2025 11:36:41 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Det er et pågående svindelforsøk på SMS der avsender utgir seg for å være Statens vegvesen. Den aktuelle SMS-en ber kundene fornye førerkortet.

Statens vegvesen blir i økende grad brukt som avsender av SMS-er og e-poster i svindelforsøk.
– Dessverre er det lite Statens vegvesen kan gjøre for å unngå at kriminelle utgir seg for å være oss, men vi jobber daglig med å finne kilden til meldingene og stoppe svindlerne, sier Gjermund Skotte, analytiker i Krimavdelingen i Statens vegvesen.
Phishing via SMS, såkalt SMiShing, blir stadig mer vanlig. Slike svindelmeldinger inneholder ofte en lenke til en nettside hvor svindlerne prøver å hente privat informasjon, slik som passord, kortinformasjon og personopplysninger.
– Dersom du mottar en SMS slik som bildet under er SMS-en falsk. Dette er et svindelforsøk og du må ikke åpne lenken, sier Gjermund Skotte.
Hva kan du gjøre selv?
Et generelt tips er å se nøye på SMS-er og mailer før du klikker på en lenke. Svindlere blir stadig proffere, og meldingene ser autentiske ut. Om oppfordringen til å gjøre en handling kommer uten sammenheng, er det stor grunn til å tro at den er falsk.
Har du åpnet lenken?
– Lenken i SMS-en leder til en vegvesen-side hvor man blir bedt om å taste inn info som beskrevet nedenunder, før man slutt kommer til en falsk Bank-ID påloggingsside, forteller Skotte.
Hvis du likevel har vært uheldig å åpne lenken bør du ta kontakt med politiet og banken umiddelbart for å varsle om hendelsen og be om hjelp mot ID-tyveri.
For å øke sikkerheten bør du endre passord på alle tjenester og nettsider du har besøkt med mobilen.
Les mer om SMS svindel:
Nettsvindel og falske henvendelser | Statens vegvesen Beskytt deg mot svindel og ID-tyveri – Politiet.no
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Vegdirektoratet
* Vegdirektør
* Transportregelverk
* Teknologiutvikling
* Forhandlinger bypakker
* Overordnet styring og ledelse av Statens vegvesen
* Pressevakt også for divisjonene IT og Fellesfunksjoner
Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Presis Vegdrift skal drifte riksvegnettet i og rundt Oslo6.5.2026 10:59:09 CEST | Pressemelding
Presis Vegdrift AS er valgt til å drifte riksvegnettet i og rundt Oslo de neste fem årene. Høy trafikktetthet, håndtering av trafikale hendelser og beredskap er viktige stikkord for driftskontrakten i hovedstadsområdet.
– Skal du til Bergen i helga? Reis kollektivt6.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fløyfjelltunnelen blir stengd mot sentrum heile helga. Statens vegvesen og Skyss ber alle reise kollektivt for å unngå trafikkaos i sentrum.
Starter bygging av døgnhvileplass på Trofors5.5.2026 14:18:00 CEST | Pressemelding
Denne uka starter arbeidet med servicebygget på den nye døgnhvileplassen langs E6 på Trofors i Nordland.
Ikke ta sjansen på sommerdekk på snø5.5.2026 11:28:22 CEST | Pressemelding
Vinteren har ikke helt sluppet taket. Det er meldt mere snø fra Vestlandet og nordover til Saltfjellet. Skal du ut å kjøre, er det viktig å ha riktige dekk på bilen.
Presseinvitasjon: Når teknologien tar rattet4.5.2026 13:47:49 CEST | Pressemelding
Når teknologien tar rattet – hva vet vi nå? Statens vegvesen inviterer til vegfrokost torsdag 7. mai hos Vegvesenet i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom