VM-gull til Birk Ruud
Birk Ruud imponerte stort med VM-gull i slopestyle i sveitsiske Endagin fredag etter en trøblete sesong.

– En enorm prestasjon av alle tre gutta. De gikk all in, for i dag var det medaljer de jaktet på. Birk forsvarer gullet fra 2023 på en mesterlig måte, og viser hvor enormt sterk han er i hodet, sier sportssjef for freeski i Norges Skiforbund, Christoffer Schach.
– Helt vilt og forsvare VM tittel fra 2023. For en Timing å være i bra «shape på». Dette har vært en veldig lærerik sesong, og jeg har kost meg mer enn noen gang gjennom hver konkurranse. Det å sette ned drømmer rene på siste forsøk å ta tilbake ledelsen var akkurat som jeg hadde visualisert under september-rehab da jeg hadde brukket ankelen. Det å få det til å bli virkelighet, er fantastisk. Nå gleder jeg meg til å se kjæreste og familie, samt få en god oppladning mot VM til Big Air neste uke, sier Birk Ruud.
– Wow det var en vill finale. Birk viser nok en gang hva han er lagd av og det er nok ikke på «periodesystemet». Han forsvarer tittelen til de grader. Tormod kjører et helt rått run, til og med buksene på knærne gjennom hele runet (muligens glemt å lukke beltespennet – red adm.). Sebastian lander et cleant og teknisk første run, dessverre med dagens nivå holdt det ikke til topp plassering, sier landslagstrener Herman Valø Orheim.
– Birk Ruud (VM-gull), Tormod Frostad (5. plass) og Sebastian Schjerve (10. plass). Dette var godt gjennomført av alle gutta, for en dag, sier Orheim.
Christoffer Schach treffes på tlf. 915 57 664
Bilder

Om Norges Skiforbund
Norges Skiforbund (NSF) ble stiftet 1908, og vi er et av Norges største særforbund. Under NSF ligger grenene alpint, freeski, freestyle, hopp, kombinert, langrenn, randonee og telemark i Norge. NSF har cirka 115 000 medlemmer fordelt på 16 kretser og 1150 klubber.
Les mer på vår nettside skiforbundet.no
Besøk vårt offentlige bildegalleri

Følg pressemeldinger fra Norges Skiforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Skiforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Skiforbund
Langrennslandslagene Skisesongen 2025/202628.4.2025 13:13:39 CEST | Pressemelding
Skiforbundet langrenn har i dag tatt ut totalt 27 løpere til landslag på henholdsvis Kvinner Elite, Menn Elite og Para Elite & Rekrutt. Bakgrunnen for uttakene er basert på sportslige prestasjoner, og målsettingen er å være verdens beste langrennslandslag skisesongen 2025/2025, som også er en OL-sesong.
Stuan fortsetter som sportssjef i kombinert27.4.2025 09:32:45 CEST | Pressemelding
Ivar Stuan (66) forlenger avtalen som sportssjef for Kombinertlandslaget ut 2026/27-sesongen med mulighet for forlengelse til 2030.
Therese Johaug trenger mer tid25.4.2025 12:47:25 CEST | Pressemelding
Therese Johaug ønsker mer tid før hun avgjør om hun fortsetter å satse for fullt mot OL.
Landslagsuttak langrenn 25/2624.4.2025 14:58:32 CEST | Presseinvitasjon
Skiforbundet langrenn inviterer til medietreff for offentliggjøring av langrennslandslagene for sesongen 2025/2026.
Freeski: Klart for freeski-NM i Voss8.4.2025 10:57:12 CEST | Pressemelding
Voss Freestyleklubb i samarbeid med Norges Skiforbund ønsker velkommen til årets freeski-NM i Myrkdalen 10.-12. april. Direktesport sender årets mesterskap direkte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom