Skuffende fra Høyre om Lofoten – mister miljøtroverdighet
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom reagerer sterkt på at Høyres landsmøte går inn for å bore etter olje i de unike og sårbare havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja, til tross for sterk motstand fra sine egne medlemmer i nord.

- Med dette vedtaket viser Høyre at de fortsatt har store hull i miljøtroverdigheten. Vi kan love Høyre og andre som vil åpne for oljeboring i disse sårbare områdene sterk motstand. Vi kommer aldri til å godta oljevirksomhet i dette livsviktige, verdifulle havområdet, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Havområdene som Høyre nå setter i spill, er i verdenssammenheng svært unike. Her finner vi blant annet verdens største kaldtvannskorallrev, store sjøfuglkolonier, og ikke minst gyteområdet til verdens siste – og største - robuste torskestamme. Denne gir oss blant annet tusenvis av fiskemåltider og milliarder av inntekter hvert eneste år.
- Jeg er så ufattelig skuffet over at Høyre ønsker å åpne debatten om oljeboring i Lofoten, Vesterålen og Senja. Med dette vedtaket går de mot folket, mot sitt eget ungdomsparti og all forskning som noensinne er gjort. Vi vil aldri gi oss i kampen for et oljefritt LoVeSe, verdiene vi har i dette området er altfor kostbare til at vi kan risikere å miste dem, sier leder i Natur og Ungdom Sigrid Hoddevik Losnegård.
En fersk undersøkelse fra Respons analyse viser at det fortsatt er flertall i befolkningen mot oljeboring i Lofoten, Vesterålen og Senja. I Nord-Norge er hele 71 prosent imot. I tillegg viser en undersøkelse NRK har gjort, at 8 av 10 Høyre-ordførere i regionen er imot oljeboring her.
- I denne saken er Høyre fullstendig i utakt med flertallet i befolkningen. Gjennom flere tiår med kamp for disse sårbare havområdene har folk forstått det miljøbevegelsen, med et bredt fagmiljø i ryggen har formidlet: Vi har et ansvar for å ta vare på disse unike verdiene for framtiden. Det er meg en gåte at ikke også styringspartiet Høyre ser at dette ikke er fremtidsrettet politikk, sier Gulowsen.
Han minner om at all olje- og gassvirksomhet bringer med seg risiko for ulykker.
- Oljesølet fra plattformen Njord, som har spredd seg langs kysten av Trøndelag og Helgeland de siste ukene er et godt eksempel på at oljeboring utgjør en risiko. Vi kan ikke utsette våre aller mest sårbare og verdifulle områder for denne risikoen, sier Gulowsen.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noFølg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Advarer mot hastverk i gruvesaker28.3.2025 15:44:01 CET | Pressemelding
Regjeringen har i dag kunngjort at den vil innlemme EUs regelverk for kritiske råvarer, Critical Raw Materials Act (CRMA), i EØS-avtalen. Dermed vil den bli en del av norsk regelverk. – Uklokt, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Miljøbevegelsen protesterer18.3.2025 15:07:53 CET | Presseinvitasjon
Torsdag starter Høyres landsmøte, der partiet skal ta stilling til om de vil åpne havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja for oljeboring. Naturvernforbundet, Natur og Ungdom, WWF og Besteforeldrenes klimaaksjon møter opp.
En historisk seier – kan redde Førdefjorden5.3.2025 14:20:53 CET | Pressemelding
I dag kom dommen fra EFTA-domstolen i stridsspørsmålet i Førdefjord-saken. Domstolen slår fast at økonomiske hensyn ikke er grunn god nok til å tillate forurensning av en fjord som Førdefjorden.
Anmelder Equinors oljerigg-søl oppstrøms sjøfuglreservater5.3.2025 10:15:31 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet har anmeldt akuttutslippet av 75.000 liter råolje fra Equinor’s Njord A plattform 31.desember. Saken viser at oljeboring rett oppstrøms viktige sjøfuglområder er uansvarlig, og beredskapen ikke holder, mener forbundet.
Følg kunngjøringen av EFTA-dommen i Førdefjordsaken4.3.2025 12:55:50 CET | Presseinvitasjon
I morgen 5. mars kommer dommen i fra EFTA-domstolen i Fjordsøksmålet. I den forbindelse inviterer vi pressen til opplesning av dommen klokken 14.00 med mulighet for kommentarer og intervjuer direkte etterpå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom