Vil betale folk for å bo i Nord-Norge
Kan borgerlønn være løsningen for å sikre bosetning i Nord-Norge? Dette spørsmålet skal diskuteres på Lytring i Bodø 25. mars.

Hvis kunstig intelligens skal overta jobbene våre, er det vel på tide å diskutere borgerlønn igjen? Det er premisset for Lytring i Bodø 25. mars. Til Stormen bibliotek kommer blant andre Marius Karlsen, daglig leder i Helt Digital, som bekrefter at manuell arbeidskraft i stor grad vil bli valgfritt.
– Alle yrker kan erstattes med KI i fremtiden, de fleste i løpet av relativt kort tid, sier Karlsen.
– Spørsmålet er bare hvilke yrker vi ønsker skal automatiseres, eller sagt på en annen måte - hvilket samfunn vi ønsker å leve i.
Samfunnsendringene som følger inntoget av kunstig intelligens, aktualiserer debatten om borgerlønn igjen og sjefsøkonom i Eika Gruppen, Jan Ludvig Andreassen, mener dette er særlig relevant for folk som bor i Nord-Norge.
– Borgerlønn kan brukes distriktspolitisk for å opprettholde bosetning. Jeg tror folk ville flyttet nordover om de visste at de hadde økonomisk sikkerhet, sier sjefsøkonomen.
– Fremfor å bruke milliarder på næringsstøtte, kan vi heller betale folk for å bo.
Andreassen forteller at konseptet borgerlønn har blitt prøvd ut en rekke steder, med liten suksess.
– Det ender som oftest i latskap og rus. Så det er viktig at folk driver med noe. Om de setter i gang et bakeri, et snekkerverksted eller et jazzorkester er ikke så nøye, så lenge de trives, sier han.
At foretakene er lønnsomme, er underordnet.
– Det viktige er ikke hvor mange tonn kjøtt en bonde produserer, men at familien bor på gården. Det norske samfunnet har kjøtt nok i massevis, så bonden trenger ikke slite seg ut med hundrevis av kyr, sier Andreassen.
Det samme gjelder filetfabrikken i fiskeværet.
– Om noen vil bygge en filetfabrikk er det helt greit, men som økonom vil jeg si at det ikke er så viktig for storsamfunnet at det er en filetfabrikk i fiskeværet. Det viktige er at det bor folk i Nord-Norge og at de har det bra. Det kan borgerlønn sørge for.
Når Lytring settes i gang klokken 25. mars, får Andreassen og Karlsen selskap i debattpanelet av både Kristin Røymo, regiondirektør NAV Troms og Finnmark, og Asgeir Solstad, forsker ved Nord universitet. Det er Stein Sneve som leder debatten. Lytring sendes direkte og i opptak på lytring.no
Nøkkelord
Kontakter
Anki GerhardsenNord universitet
Tel:75517657Tel:917 30 317anki.k.gerhardsen@nord.nosite.nord.no/lytring/Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nord universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nord universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nord universitet
Deling på autopilot – hva koster det oss?8.10.2025 08:09:26 CEST | Pressemelding
Grensen mellom privat og offentlig har aldri vært så utydelig som i dag. Stadig flere deler livene sine på sosiale medier – fra fjellturer og treningsøkter til intime glimt fra barns sykdom og familieliv. Men hvorfor gjør vi det, og hva gjør det med oss?
– Ensidig fokus på psykiske lidelser svekker selvmordsforebygging2.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når selvmord alltid forklares med psykiske lidelser, risikerer man å ta oppmerksomheten bort fra kildene til folks problemer, mener professor Heidi Hjelmeland. 8. oktober kommer hun til Mo i Rana for å diskutere saken.
Forskningsjubel ved Nord universitet: 35 millionar fra Forskningsrådet1.10.2025 15:39:36 CEST | Pressemelding
Tre nye forskningsprosjekter ved Nord universitet har fått innvilget støtte fra Forskningsrådet den siste uka. Med andre ord: den gode trenden ved Nord fortsetter.
Rensa tunnelvatn inneheld skadelege miljøgifter25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ein ny studie frå Nord universitet syner at vaskevatn frå norske vegtunellar inneheld miljøgifter som kan skade fisk – sjølv etter rensing.
Nord universitet går inn i NorPal – skal bidra til å gjenoppbygge palestinsk utdanning19.9.2025 08:16:07 CEST | Pressemelding
Nord universitet har sluttet seg til NorPal, et nytt nettverk av norske utdanningsinstitusjoner som sammen vil støtte og styrke palestinsk høyere utdanning og forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom