Helse Sør-Øst RHF

Forlenger dagens avtaler innen rehabilitering

Del

Helse Sør-Øst RHF forlenger avtalene med de private rehabiliteringsinstitusjonene med seks måneder frem til 30. juni 2026. Dette vil gi institusjonene en bedre forutsigbarhet som igjen vil trygge pasienttilbudet.

En forlengelse av dagens rehabavtaler vil gi institusjonene en bedre forutsigbarhet som igjen vil trygge pasienttilbudet.
En forlengelse av dagens rehabavtaler vil gi institusjonene en bedre forutsigbarhet som igjen vil trygge pasienttilbudet. Foto: Helse Sør-Øst RHF

Helse Sør-Øst RHF har en pågående anbudskonkurranse innen spesialiserte rehabiliteringstjenester. Opprinnelig plan var å tildele nye avtaler i løpet av mars i år. Av ulike årsaker ble tildelingen utsatt til månedsskiftet september-oktober. Dagens avtaler gjelder til 1. januar 2026 når nye avtaler etter planen skal tre i kraft.

- En tildeling så kort tid før avtalestart er ikke er gunstig. Derfor har vi sett på ulike muligheter for hvordan vi kan trygge institusjonene bedre. Vi har kommet frem til at den beste løsningen er å forlenge dagens avtaler med seks måneder. Vi håper dette vil gi de private avtalepartene den forutsigbarheten de trenger i overgangen mellom gamle og nye avtaler. Dette vil også gi en bedre trygghet for pasientene, sier konserndirektør Mona Stensby i Helse Sør-Øst RHF.

Helse Sør-Øst RHF har i dag avtaler med til sammen 29 avtaleparter innenfor spesialisert rehabilitering med en økonomisk ramme på rundt 1,5 milliarder kroner. Det vil bli utarbeidet nye ytelsesavtaler i dialog med disse institusjonene. I tillegg til å trygge institusjonene, vil en forlengelse også gi en fleksibilitet i forhold til oppstart av nye avtaler.

Beste løsning

En utsettelse av dato for tildeling har gitt Helse Sør-Øst RHF nødvendig tid slik at anbudsprosessen kan gjennomføres på en god måte.

Dagens avtaler har løpt siden 2015. I løpet av 2024 ble det utarbeidet en fagplan og en behovsvurdering for rehabilitering som viser et stort behov for en modernisering av hele feltet.

- På grunn av forholdsvis store endringer innenfor rehabiliteringsfeltet ser vi at en ny anbudsrunde er mer krevende enn først antatt. Vi har blant annet behov for å gjennomføre minst én forhandlingsrunde mer enn opprinnelig planlagt. Vi ønsker også å ta med læringspunkter fra en pågående anskaffelse innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling som er under evaluering, sier Stensby.  

Kontakter

Bilder

Konserndirektør Mona Stensby Helse Sør-Øst RHF
Konserndirektør Mona Stensby Helse Sør-Øst RHF
Last ned bilde

Om Helse Sør-Øst

Helse Sør-Øst RHF (regionalt helseforetak) er en av fire regionale helseforetak i Norge, og eier av de 11 statlige helseforetakene i regionen.

Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i fylkene Innlandet, Akershus, Oslo, Østfold, Vestfold, Buskerud, Telemark og Agder. Det arbeider tilsammen 81.000 medarbeidere i helseforetakene/sykehusene.

Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye