Vinnere av NM Sunn mat i kantina 2024
19.3.2025 14:00:53 CET | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
Vinnerne av NM Sunn mat i kantina 2024 ble kåret på #MerAv-seminaret under UMAMI arena i Lillestrøm. Coor Service Management vant kjedeprisen, mens The Kitchen at VIA, en del av Furset Kantine, gikk til topps i kategorien for enkeltstående kantiner.

– Det er veldig imponerende å se hva kantinene har gjort av ekstra innsats i konkurranseperioden for å fremme mer frukt, grønnsaker, fisk og grovt korn, sier Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG), som er prosjektleder for konkurransen.
Dedikert kjedevinner: Coor Service Management AS
I årets konkurranse ble det delt ut første-, andre- og tredjeplass for enkeltstående kantiner, samt en egen kjedepris.
– Vi er kjempestolte av å ha vunnet kjedeprisen. Prisen speiler vårt dedikerte arbeid for sunn mat, helse og bærekraft på våre kantiner, forteller Marianne Hayes Antonsen fra Coor Service Management AS.
The Kitchen at VIA – en inspirasjonskilde for sunnere kantiner
Vinneren av kåringen for enkeltstående kantiner, The Kitchen at VIA, utmerker seg ved å ha gjennomført en rekke tiltak for å øke tilbudet av sunnere alternativer.
– Ekstra fiskepålegg, oppskårede snacks-grønnsaker og to ekstra grovbrød hver dag med hele korn, samt mer byggryn og spelt i de varme hovedrettene. Flere av disse tiltakene har de fortsatt med – noe som jo er hele målet, sier Bogstrand Sagen.
Kantinen har også vist en sterk kultur for deling, skaperlyst og samhold, noe som har inspirert både ansatte og kunder.
Furset Kantine ser fremover
Emma Hesselroth, kommersiell direktør i Furset Kantine AS, lover å videreutvikle satsningen:
– Vi er utrolig stolte. Sunn, smakfull mat med fokus på kvalitet har alltid vært vår lidenskap. Det var en fantastisk utfordring å løfte dette enda et hakk – og vi stopper ikke her.
Øvrige plasseringer – kategori enkeltstående kantiner
2. plass: Handelshøyskolen BI, De Tre Stuer / 4Service
3. plass: FMC Ågotnes, ISS Facility Service
Om konkurransen
-
Konkurransen arrangeres av Opplysningskontoret for frukt og grønt, Baker- og Konditorbransjens Landsforening, Norges frukt og grønnsaksgrossisters forbund, og Sjømat Norge.
-
I juryen satt Gunnar Jensen som er kokk og styrer Mathallen i Tromsø, Kjetil Dale Aas, som er hovedtrener for det norske Baker- og Konditorlandslaget, og Iselin Bogstrand Sagen, ernæringsrådgiver OFG.
-
Kantinene deltok i konkurransen i fire valgfrie uker mellom 1.oktober- 20.november i 2024. Les mer om konkurransekriteriene her.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noBilder

Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Mellommåltidet har fått ny konkurranse23.7.2026 08:23:00 CEST | Pressemelding
Nesten dobbelt så mange unge under 35 år velger proteinbar som snacks sammenlignet med resten av befolkningen. OFG er ikke overrasket, men mener trenden er verdt å se nærmere på.
Spiser 5 kilo vannmelon i året: slik velger du den søteste15.7.2026 08:17:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn kjøper rundt 5,5 kilo vannmelon i året, og i 2025 satte melonimporten rekord. Siden melonen ikke blir søtere etter at den er høstet, er det i butikken du finner den søteste. Senior ernæringsrådgiver i OFG, Iselin Bogstrand Sagen, deler tre enkle grep.
4 av 10 unge vil spise sunnere for den psykiske helsen14.7.2026 08:23:00 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse viser at unge i langt større grad enn eldre kobler mat og psykisk helse.
Norge fibermaxxer. Men vi spiser fortsatt for lite6.7.2026 07:10:00 CEST | Pressemelding
Seks av ti nordmenn under 35 år har hørt om fibermaxxing-trenden der du bevisst øker fiberinntaket. Blant dem som kjenner trenden godt, er andelen som er «svært opptatt» av fiberrik mat mer enn dobbelt så høy som blant dem som ikke har hørt om den*. Det viser en ny undersøkelse.
Kvinner griller mer grønnsaker enn menn28.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Når kvinner er med på grillingen, havner det oftere grønnsaker på risten. Nesten halvparten av kvinnene oppgir at de griller grønnsaker hver gang eller ofte, mot fire av ti menn. Det viser en fersk undersøkelse gjennomført av Respons Analyse på vegne av Opplysningskontoret for frukt og grønt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom