Norsk Folkehjelp fordømmer Israels brudd på våpenhvilen i Gaza.
Norsk Folkehjelp fordømmer Israels brudd på våpenhvilen i Gaza og krever at en utsultet befolkning får umiddelbar tilgang til nødhjelp

– Dette er katastrofalt for sivile i Gaza, som, etter å ha levd 15 måneder under et nådeløst bomberegn før våpenhvilen trådte i kraft 19. januar, nå også har vært fullstendig avskåret fra nødhjelp i over to uker etter at Israel innførte nødhjelpsblokade 2. mars, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Natt til tirsdag utførte det israelske militæret minst 35 luftangrep inne i Gaza, som i følge helsemyndigheten har tatt livet av minst 412 og skadet over 500 palestinere. Flere av de drepte er kvinner og barn som lå og sov.
Angrepene kommer etter at Israel ensidig bestemte seg 2. mars – da fase to av våpenhvileavtalen skulle starte – for å trekke seg fra våpenhvileavtalen med Hamas. Samme dag innførte Israel en blokade av all nødhelp, strøm- og vannforsyninger, inn til Gaza.
– Etter 16 dager med total utsulting av en krigsherjet befolkning, begynte Israel natt til tirsdag å bombe sivile midt på natten – uten noe forvarsel, og midt under muslimenes viktigste høytid Ramadan, sier Johansen.
– Sivile som allerede har blitt tvangsflyttet flere ganger de siste 15 månedene, har igjen fått ordre om å evakuere – folk er livredde og har ingen trygge steder å søke ly. Alt er teppebombet, hvor skal folk flykte i ruinene, når ni av ti boliger i Gaza ligger i ruiner? Dette marerittet må stoppe, Fortsetter Johansen.
– Norsk Folkehjelp stiller seg bak statsminister Jonas Gahr Støre og utenriksminister Espen Barth Eides fordømmelse av Israels brudd på våpenhvilen. Det internasjonale samfunnet må handle umiddelbart for å stanse dette blodbadet og sikre en varig våpenhvile. Verdenssamfunnet kan ikke stå passivt og se på mens sivile liv går tapt.
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardPresseansvarligNorsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Tel:95045667hakono@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Aker BP ignorerte ofre for krigsforbrytelser18.6.2025 16:31:31 CEST | Pressemelding
18. juni konkluderte et ekspert-panel nedsatt av norske myndigheter med at Aker BP ikke respekterte menneskerettighetene da de fusjonerte med Lundin.
Forbud mot handel og næringsvirksomhet med okkupasjonen ønskes velkommen17.6.2025 10:56:05 CEST | Pressemelding
SV har sikret en forpliktelse fra regjeringen om å innføre et forbud mot handel og annen næringsvirksomhet med selskaper som bidrar til å opprettholde Israels ulovlige okkupasjon av palestinske områder. Dette kommer som resultat av budsjettforhandlingene.
Norsk Folkehjelp fordømmer Estlands beslutning om å trekke seg fra Minekonvensjonen5.6.2025 16:46:53 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp (NPA) fordømmer på det sterkeste den estiske nasjonalforsamlingens beslutning om å trekke seg fra Konvensjonen som forbyr antipersonellminer – en traktat som har reddet utallige liv siden den ble vedtatt i 1997.
Stortinget kan stanse investeringer i ulovlig okkupasjon3.6.2025 14:06:42 CEST | Pressemelding
Onsdag stemmer Stortinget over finanskomiteens innstilling til årets fondsmelding som ble lagt frem forrige uke. Til tross for økende press, inneholder innstillingen ingen tiltak for å hindre at oljefondet investerer i selskaper som medvirker til Israels ulovlige okkupasjon og krigsforbrytelser. Det reagerer sivilsamfunnet kraftig på.
Leger uten grenser og Norsk Folkehjelp får milliongave til Gaza av Sparebanken Norge19.5.2025 14:19:28 CEST | Pressemelding
Sparebanken Norge har bevilget 5 millioner til hjelp til Gaza. Støtten er delt med 2,5 millioner kroner hver til Leger Uten grenser og Norsk Folkehjelp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom