Vil du gå opp i lønn? Bytt jobb
Å bytte jobb lønner seg bokstavelig talt, enten det er internt eller helt ny arbeidsgiver. – Det setter deg i en forhandlingsposisjon som du kan komme godt ut av, sier Øyvind Kyrkjebø, ekspert på lønn og forhandlinger i NITO.

Det betyr ikke at du må slutte der du er, men du kan prøve å finne en annen jobb der du allerede arbeider. NITOs lønnsstatistikk viser nemlig at å bytte jobb internt gir et enda bedre lønnsutbytte enn å begynne et annet sted.
Jobbbytte internt kan gi lønnsøkning på hele 8,1 prosent, mens bytte av arbeidssted kan gi en økning 7,7 prosent, viser NITOs lønnsstatistikk for 2024.
- Når du bytter jobb så setter du deg selv i en forhandlingsposisjon hvor du skal inngå en ny arbeidsavtale med arbeidsgiver. Da vet vi gjennom egen statistikk at det mest lønnsdrivende er å bytte jobb, forteller Øyvind Kyrkjebø.
- Hvis du blir spurt om lønnsforventning på intervju bør du ikke svare eksakt eller stille ultimatum. Få oversikt over lønnsnivået i virksomheten slik at du ikke priser deg ut av prosessen, understreker han.
Hvordan skiller du deg ut?
Når du skal forhandle må du finne argumentasjon for hvorfor du vil ha det lønnsnivået du ber om. De må vise at du skiller deg fra gjennomsnittet i lønnsstatistikken. For arbeidsgiver vil ha akkurat deg, det må du utnytte, sier Kyrkjebø.
- Arbeidsgivere spør ofte om hvilken lønn du har nå, men nåværende lønn er ikke nødvendigvis relevant. Stillingen du søker på kan jo ha helt andre vilkår.
Fra 2026 innfører EU nye regler som gjør det forbudt for arbeidsgiver å spørre arbeidssøkere om deres nåværende lønn under jobbintervju.
De samme reglene kan bli gjeldende i Norge på sikt, dersom direktivet blir innført her.
Lønn er kontinuerlig jobbing
I det øyeblikket du får tilbudet kommer du i en forhandlingssituasjon. Da kan du for eksempel se til lønnsstatistikk, det kan hende du har særskilt kompetanse eller erfaring, lang ansiennitet eller god kjennskap til bransjen du skal begynne å jobbe i.
- Husk at du er i ferd med å inngå et langsiktig partnerskap, god lønnsjustering kan også skje etter endt prøvetid når du viser evne til å jobbe selvstendig.
Lønn er noe du på passe på hele tiden, understreker NITOs seniorrådgiver. Selv om tillitsvalgt forhandler lønn for deg, må du selv også bidra med å vise din verdi for virksomheten. For eksempel gjennom lønnssamtale med lederen din, avslutter Kyrkjebø.
Slik forhandler du lønn ved jobbytte
- Ikke gi en eksakt sum når du blir spurt, men finn på forhånd ut lønnsnivået der du er.
- Ikke sett ultimatum på lønn slik at du priser deg ut av prosessen.
- Forhandle om lønn etter at du har fått tilbud.
- Finn på forhånd argumenter som skiller deg fra gjennomsnittet i lønnsstatistikken. Det kan være kompetanse, erfaring og kjennskap til bransjen du skal begynne å jobbe i.
- Du kan også få inn i avtalen at du ønsker lønnsjustering etter endt prøvetid.
- God lønnsjustering kan skje etter endt prøvetid. Bli enige om at det tas en lønnsvurdering etter endt prøvetid.
- Lønn er noe du på passe på hele tiden, selv om tillitsvalgt forhandler lønn for deg. Be om lønnssamtale med lederen din.
Nøkkelord
Kontakter
Dordi DigreSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:92408931dordig@nito.noOm NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Sørlandets ingeniørkonferanse 2025: Kan Agderregionen bli ledende innen utvikling av havvindparker?17.3.2025 10:10:48 CET | Pressemelding
Havvind og KI skal diskuteres når NITO Agder inviterer til årets viktigste konferanse for ingeniører og teknologer på Sørlandet. Og sløseriombudsmannen kommer.
Godt rom for reallønnsvekst i 202511.3.2025 08:14:24 CET | Pressemelding
NITO forventer at medlemmene får reallønnsvekst også i år. Det er usikkerhet knyttet til priser og renter, men de fleste NITO-medlemmene bør få god reallønnsvekst også i 2025, sier NITOs president, Kjetil Lein.
Kjell Christian fra Tromsø ny leder i NITO Troms27.2.2025 14:35:22 CET | Pressemelding
Kjell Christian Røshol (42) er valgt som ny leder for NITO Troms, og får dermed ansvar for å representere og ivareta over 3100 ingeniører og teknologer i regionen.
Jim fra Vear er ny NITO-leder i Vestfold27.2.2025 11:50:29 CET | Pressemelding
Jim Hansen (49) er nyvalgt leder for NITO Vestfold, og får dermed ansvar for å representere og ivareta over 4371 ingeniører og teknologer i regionen.
1 av 2 norske ingeniørbedrifter bruker KI20.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
– Bruken av kunstig intelligens i norske ingeniørbedrifter har økt kraftig det siste året. Samtidig ser vi dessverre at andelen som tror KI vil skape flere ingeniørjobber, er halvert, sier NITO-president Kjetil Lein.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom