Ny utstilling løfter norsk strikketradisjon
Få land i verden er så nært forbundet til strikking som Norge. I et eget rom i Nasjonalmuseets samlingspresentasjon kan publikum nå oppleve sjelden utstilte verk om norsk strikketradisjon, som blant annet moteriktige vesker fra 1800-tallet, rikt dekorerte nøstekroker og en legendarisk Dior-kjole designet av Unn Søiland Dale.

Samlingsutstillingen i Nasjonalmuseet viser rundt 6 500 verk fra Norges største samling av kunst, arkitektur og design – fra oldtiden fram til i dag. Verk i samlingsutstillingen skiftes ofte ut i forbindelse med konservering, bevaring, utlån eller helt nye tema i rommene.
Nå har rom 18 fått nytt tema og tittelen «En sammenhengende tråd».
– I dette rommet kan publikum studere norsk strikketradisjon på nært hold gjennom en presentasjon av sjelden utstilte verk, sier Nasjonalmuseets direktør Ingrid Røynesdal.
Rommet viser blant annet moteriktige vesker fra 1800-tallet, rikt dekorterte nøstekroker, en legendarisk Dior-kjole designet av Unn Søiland Dale, og Celia Pyms «Norwegian Sweather» for å nevne noe.
Før i tiden var det vanlig å strikke mens man gikk eller stod stille. Hvert eneste minutt skulle utnyttes. Til dette brukte man rikt dekorerte hjelperedskaper, som nøstekroker. I rommet er nå hjelperedskapene, akvareller og malerier fra Nasjonalmuseets samling funnet fram. Sammen gir disse et unikt innblikk i norsk strikketradisjon.
– Strikking er en hverdagslig syssel, men også en del av norsk kulturarv og kunsthistorie. Dette ønsker vi å løfte frem med denne utstillingen, sier Røynesdal.
Rommet åpnet for publikum 15. mars. Utstillingen skal stå i tre år.
Nøkkelord
Kontakter
Hanne WillochKommunikasjonsrådgiver
Tel:98854336hanne.willoch@nasjonalmuseet.noBilder






Følg pressemeldinger fra Nasjonalmuseet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalmuseet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonalmuseet
Velkommen til pressevisning: Anawana Haloba. Jeg vil si deg noe31.10.2025 14:35:45 CET | Presseinvitasjon
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning onsdag 12. november kl. 11–13 i Lyshallen i Nasjonalmuseet. Påmelding til hanne.marie.willoch@nasjonalmuseet.no innen mandag 10. november kl. 12. Deltakere på pressevisningen bes møte opp ved hovedinngangen. Vi ønsker at større jakker og vesker legges i garderoben. Gi beskjed om det er behov for å ta med kamerastativ eller annet større utstyr.
En helg med performance i Nasjonalmuseet16.10.2025 11:32:44 CEST | Pressemelding
Helgen 25. og 26. oktober er viet performancekunst i Nasjonalmuseet. Da kan publikum oppleve både en levende legende og unge internasjonale kunstnere.
Fragmentering i Søylerommet8.10.2025 09:24:22 CEST | Pressemelding
Fragmentering undersøkes som både tema og teknikk i den nye utsillingen med verk fra The Fredriksen Family Collection.
Velkommen til pressevisning: Søylerommet29.9.2025 14:36:27 CEST | Presseinvitasjon
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning tirsdag 7. oktober kl 13-14.30. Påmelding til alv.hagard.gustavsen@nasjonalmuseet.no, innen mandag 6. oktober kl 12. Påmeldte bes møte opp ved hovedinngangen. Vi ønsker at større jakker og vesker legges i garderoben. Gi beskjed om det er behov for å ta med kamerastativ eller annet større utstyr.
Lekende møte med kunsthåndverk15.9.2025 09:27:57 CEST | Pressemelding
Lysende glassdråper, en fugl av bestikk og et festbord dekket i keramikk. Bli med inn i høstens store utstilling i Nasjonalmuseet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom