De skal drifte elektro på riksvegene i Hålogaland
Statens vegvesen har inngått kontrakt med SET Elektro AS om å drifte elektroinstallasjoner på riksvegene i Lofoten, Vesterålen, Ofoten og Sør-Troms.

De neste fem årene skal SET Elektro drifte og vedlikeholde veglys, signalanlegg, værstasjoner og andre elektriske anlegg på riksvegene, på oppdrag fra Statens vegvesen. Kontraktssummen er på kr 207 590 680,-.
I tillegg til de 3550 veglysene langs E10, E6, riksveg 85 og riksveg 83, er det stadig flere elektriske anlegg på og langs vegene.
Mer teknologi langs vegene
– Vegnettet vårt har blitt mer teknologisk med ulike sensorer, værstasjoner og kameraer. Disse gir Statens vegvesen og trafikantene nyttig sanntidsinformasjon. God drift og vedlikehold er like viktig her som på selve vegen, sier byggeleder Stein-Roar Sørensen i Statens vegvesen.
Han peker på at de elektriske anleggene også har avgjørende betydning for sikkerheten. Et eksempel er at Vegtrafikksentralen får øyeblikkelig varsel når det skjer hendelser i en tunnel.
Sikker og grønn drift
Byggelederen ser fram til å samarbeide med SET Elektro.
– SET Elektro må være forberedt på å tenke utenfor boksen, og være løsningsorientert i møte med mange utfordrende oppgaver. Det kommer stadig ny teknologi som skal sikre og hjelpe trafikantene. Et eksempel er at det nå er installert et lidar skannersystem på E10 på Bjørnfjell, som gir tidlig varsel hvis kjøretøy stanser på fjellovergangen, sier Stein-Roar Sørensen.
Statens vegvesen krever at vegdriften skal være mest mulig klima- og miljøvennlig. Det er blant annet krav i kontrakten om at 90 prosent av all kjøring med lette kjøretøy skal skje utslippsfritt.
Dette er kontrakten
Oppdraget omfatter drifts- og vedlikeholdsansvar på de elektriske anleggene på riks- og europaveger, inkludert gang- og sykkelveger. De aktuelle kommunene er: Moskenes, Flakstad, Vestvågøy, Vågan, Hadsel, Lødingen, Harstad, Kvæfjord, Tjeldsund, Narvik, Evenes, Gratangen og Lavangen.
Kontrakten dekker 660 kilometer veg og følgende elektriske anlegg:
• 3550 lyspunkter utenfor tunnel
• 35 tunneler med elektriske anlegg
• 18 bruer med elektrisk anlegg
• 15 trafikksignalanlegg
• 15 værstasjoner
• 48 tellepunkter
• 12 fartsmålere
Det var fire elektrobedrifter som viste interesse for kontrakten. Ett av tilbudene ble avvist.
Elektrokontrakten gjelder fra 1. september 2025 og fem år framover, med mulighet for ytterligere tre år.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Stein-Roar SørensenByggelederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:95913686stein-roar.sorensen@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Ekspertutvalg har gransket Morskogen-skredet i februar8.5.2025 10:22:03 CEST | Pressemelding
Ekspertutvalget mener kravene til geologisk oppfølging av veiskjæringer må bli bedre.
Nattestengjer E16 Åsbrekkegjelet-Skromle bru til 20. juni7.5.2025 11:00:58 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen må ta opp att nattestenginga ved Kvarmakløvet.
BMO skal drifte elektro på riksvegene i Salten og Helgeland7.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen inngår kontrakt med BMO Elektro AS om å drifte elektroinstallasjoner på riksvegene i Salten og på Helgeland.
Veisalt forurenser vannmiljøet i mange innsjøer7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Forurensing fra veisalt er et problem for mange innsjøer i Sør-Norge. Det viser innsjøundersøkelsen for 2024.
Strindheimtunnelen: Stenging og trafikkomlegging søndag kveld6.5.2025 14:22:58 CEST | Pressemelding
Snart starter arbeidene i Rv. 706 Strindheimtunnelen i Trondheim. Fra søndag 11. mai kl. 21:00 til mandag 12. mai kl. 07:00 helstenges begge tunnelløp for å forberede trafikkomleggingen. Mandag morgen 12. mai begynner arbeidene i tunnelen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom