1 090 kunstnere får Statens kunstnerstipend
5 207 kunstnere søkte Statens kunstnerstipend i 2025. Nå er det klart hvem som får.

Statens kunstnerstipend er tilskudd som går direkte til enkeltkunstnere, slik at de kan skape ny kunst uten kommersielle eller politiske føringer.
– Statens kunstnerstipend styrker bredden av frie, kunstneriske ytringer og bidrar til et rikt kunst- og kulturtilbud over hele landet. Det er en av de viktigste investeringene vi kan gjøre for å opprettholde et samfunn som sikrer rom for ulike uttrykk og meninger, sier utvalgsleder Trude Gomnæs Ugelstad.
– Kunstens frihet utgjør en grunnmur i samfunnet og er selve livsnerven i et levende demokrati. Den må forbli uavhengig for å kunne utfordre, utforske og berike fellesskapet.
I år søkte 5 207 kunstnere fra 20 ulike kunstnergrupper over hele landet om stipend. Alderen på søkerne spenner fra 20 til over 80 år. Utvalget for Statens kunstnerstipend har nå bestemt hvem som får stipend etter innstilling fra de ulike stipendkomiteene. Det er til sammen 1 090 kunstnere.
Se alle tildelingene i vedlegget nederst i saken.
Offentlig støtte til kunstnere er nødvendig for et levende kunstliv
Antall søkere til Statens kunstnerstipend vokser hvert år, noe som viser at kunstlivet i Norge er sterkt og aktivt. Men det er hard konkurranse, og mange gode kunstnere får ikke stipend. Ugelstad mener at politikerne bør gi økte midler til stipendene.
– I en tid der kunstnere står overfor økonomisk usikkerhet, spiller det offentlige en enda større rolle i å opprettholde trygge og forutsigbare rammer for kunstnerisk produksjon av høy kvalitet. Statens kunstnerstipend sørger ikke bare for at viktig kunst blir skapt, men også for at talentfulle og etablerte kunstnere ikke tvinges ut av kunstfeltet på grunn av økonomiske utfordringer. Kunstnerstipendene er ett av de mest treffsikre tiltakene for å sikre et sterkt og levende kunstliv i hele landet.
Kultur- og likestillingsministeren: Målet er å trappe opp ordningen
– Statens kunstnerstipend er et av våre viktigste kunstnerpolitiske virkemiddel, og derfor har vi i regjeringen over år styrket ordningen både med flere stipendhjemler og mer penger. For 2025 er det totalt bevilget nesten en halv milliard kroner til ulike stipender, og jeg er glad for at hele 1090 kunstnere får støtte i denne runden. Målet er å trappe opp ordningen også videre. Et fritt og uavhengig kunst- og kulturliv er viktigere enn noensinne, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.
Nøkkelord
Kontakter
Martine Engebretsen LiKommunikasjonsrådgiver
Tel:97502400martine.engebretsen.li@kulturdirektoratet.noTrude Gomnæs UgelstadUtvalgsleder Statens kunstnerstipend
Tel:91530472trudeugelstad@gmail.comBilder


Dokumenter
Lenker
Statens kunstnarstipend
Statens kunstnarstipend legg til rette for at enkeltkunstnarar, gjennom å få direkte tilskot frå staten, skal kunne bidra til eit mangfaldig og nyskapande kunstliv. Ved tildeling skal det leggjast vekt på kunstnarisk kvalitet og aktivitet. 23 stipendkomitear utnemnde av kunstnarorganisasjonane vurderer og innstiller søkjarar. Til slutt er det utvalet for Statens kunstnarstipend, utnemnt av Kultur- og likestillingsdepartementet, som vurderer innstillingane frå stipendkomiteane og gjer vedtak. Kulturdirektoratet er sekretariat for Statens kunstnarstipend.
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Ny undersøkelse: Folk flest mener det er riktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur31.1.2025 09:00:09 CET | Pressemelding
Samtidig ønsker 7 av 10 nordmenn å øke eller beholde den offentlige finansieringen til kunst og kultur.
Kulturdirektoratet starter klima- og miljøprogram for kultursektoren29.1.2025 14:02:58 CET | Pressemelding
Kulturdirektoratet er klare med et nytt klima- og miljøprogram for kultursektoren. Fem prioriterte tiltak skal få fart på det grønne skiftet i kulturlivet.
Ny rapport: Konsertinntektene falt i 202327.1.2025 10:19:12 CET | Pressemelding
Inntektene i den norske musikkbransjen gikk ned med 10 prosent i 2023, etter et rekordår i 2022. Den største årsaken er en kraftig nedgang i inntekter fra store konserter.
Fotografier av båtreisende og studenter i Trondheim blir nasjonal dokumentarv12.12.2024 12:01:30 CET | Pressemelding
For 78 år siden reiste tatere og romanifolket langs Sørlandskysten. Nå er fotografier fra disse båtreisene og studentlivet i Trondheim en del av Norges dokumentarv.
Flere nye skolebibliotek kan få bøker allerede til våren28.11.2024 14:17:25 CET | Pressemelding
Grunnskoler kan nå søke om å få bøker gjennom Kulturrådets skolebibliotekordning. Søknadsfristen er 28. januar 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom