Opplysningskontoret for frukt og grønt

Grøntløftet 2025 er i gang – Hele grøntnæringen samles for å inspirere til mer frukt og grønt på tallerkenen

Del

I dag på OFGs fagdag i Bjørvika gikk startskuddet for Grøntløftet 2025 – et ambisiøst samarbeid som forener hele grøntnæringen i Norge for å få forbrukerne til å spise mer frukt og grønt. Med rundt 20 norske bedrifter og organisasjoner ombord, er målet å skape en betydelig endring i folks kostholdsvaner.

Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet i samtale med konferansier Cathrine Fossum
Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet i samtale med konferansier Cathrine Fossum

– Ambisjonene for Grøntløftet er skyhøye. Vi er stolte av å vise hvordan en samlet grøntnæring med koordinerte markedsføringstiltak skal inspirere norske forbrukere til å velge mer frukt og grønt til alle måltider i 2025, sier Silje Thoresen Tandberg, leder for kommunikasjon og marked i OFG. 

Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen og statssekretær Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet deltok i diskusjonen på fagdagen og understreket viktigheten av Grøntløftet; 

– Regjeringens mål er å øke norsk produksjon av frukt og grønt. Gode, trygge råvarer og mer frukt og grønt er positivt for folkehelsen. Vi har et sterkt fagmiljø i Norge, og slike arrangementer bidrar til videreutvikling av det, sier Sandtrøen. 

– Jeg heier på Grøntløftet og ser og gleder meg til å følge arbeidet videre. Å spise mer frukt og grønt har stor betydning for helsa til folk, og vi er avhengige av at alle i bransjen er med for å få dette til, legger Mushtaq til. 

Anne Mette Johnsen, konstituert administrerende direktør i Stiftelsen Norsk Mat, forteller at Nyt Norge er en sentral del av kampanjene og gjør det enkelt for forbrukerne å finne norske grønnsaker og frukt i butikkhyllene. 

– Vi er ambisiøse i Grøntløftet, og det skal vi være. Dette samarbeidet i hele verdikjeden for frukt og grønt er unikt og svært spennende å være en del av, avslutter Johnsen.  

Hva er Grøntløftet?  

Grøntløftet er en nasjonal satsning for å øke forbruket av frukt, grønnsaker, bær og poteter i Norge, samtidig som andelen norskproduserte varer økes. Hovedmålene er: 

  • Øke norskandelen i kategorien til 60 % innen 2035 gjennom etterspørselsdrevet vekst for norsk grønt, frukt og bær. 

  • Påvirke forbrukere gjennom effektiv kommunikasjon til å velge mer norsk grønt i butikk. 

  • Styrke selvforsyningsgraden ved å øke etterspørselen etter norskproduserte varer. 

  • Bidra til bedre folkehelse i tråd med de nye kostrådene – minst 5, helst 8 om dagen. 

Kampanjer i 2025

Gjennom 2025 vil kampanjene intensiveres når den norske sesongen starter rundt St. Hans, og igjen ved sommerens slutt når hverdagen med matpakker, skole og jobb vender tilbake. Samarbeidet er koordinert med andre aktører i grøntnæringen for å skape mest mulig oppmerksomhet og fokus rundt mer inntak av frukt og grønt i hverdagslivet. 

Disse er med:  

Norgesgruppen, Coop, Reitan Convenience, Bama/Bare, Norges Gartnerforbund, MerEnn, Gartnerhallen, Rema, Norges Bondelag, Studentsamskipnaden i Oslo, Oda, Norsk Bonde- og småbrukarlag, GPS, Landbrukets Økoløft, Grønne Folk, Hoff, Servicegrossistene, Framtiden i våre hender, Coor. 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen deltok på OFG's fagdag
Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen deltok på OFG's fagdag
Last ned bilde
Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet deltok på OFG's fagdag
Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet deltok på OFG's fagdag
Last ned bilde
Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen deltok også i diskusjonen og understreket hvor viktig Grøntløftet er for å øke norsk produksjon av frukt og grønt.
Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen deltok også i diskusjonen og understreket hvor viktig Grøntløftet er for å øke norsk produksjon av frukt og grønt.
Last ned bilde
Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet påpekte at for å få flere til å velge sunt, må man vurdere tiltak som å fjerne moms på sunne matvarer og styrke formidlingsarbeidet.
Usman Ahmad Mushtaq fra Helse- og omsorgsdepartementet påpekte at for å få flere til å velge sunt, må man vurdere tiltak som å fjerne moms på sunne matvarer og styrke formidlingsarbeidet.
Last ned bilde
Signering av Grøntløftet gulroten med Coor og Fremtiden i våre hender
Signering av Grøntløftet gulroten med Coor og Fremtiden i våre hender
Last ned bilde

Lenker

Om oss

Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.

Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.  

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye